İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. OMS
  3. OMS Log Search Nedir? Nasıl Kullanılır?

OMS Log Search Nedir? Nasıl Kullanılır?


Ruijie Teknoloji Günü

Nedir? Nasıl Kullanılır? Microsoft Operations Management Suite () makale serisine Log Search özelliği ile devam ediyoruz. Microsoft birçok farklı platformdan aldığı verileri analiz edip bizlere dashboard’ları vasıtasıyla anlamlı bilgiler olarak sunmakta. Sizlerde daha derinlemesine bilgiler elde etmek ve bu Log kayıtlarına bakmak isterseniz kullanacağız özellik Microsoft olacaktır.

Microsoft Operations Management Suite (OMS) Log Search için tek yapmanız gereken kırmızı ile resimde belirttiğim Log Search tile’nı tıklamak.


Resim-1

Search penceresinden büyük bir kolaylıkla istediğiniz aramaları yapabilirsiniz, ayrıca aşağıda bizler için oluşturulan Saved Searches bulunmakta isterseniz bunlara da tıklayarak, direk o aramalara ait logları görebilirsiniz.


Resim-2

Search için sizlere birkaç küçük detayı sizlere göstermek istiyorum, arama için zaman aralıkları belirleyebiliriz, örneğin 6 saat, 1 gün, 7 gün gibi hazır zaman şablonlarını kullanabileceğimiz gibi kendimizde zaman aralığı belirleyebiliriz.


Resim-3

Bu penceredeki diğer bir alan ise search için yazacağımız yani filtreleme için kullanacağımız kelimelerin girileceği yer. Yan tarafta filtreleme için örnek kullanımlar görülmekte.


Resim-4

Log Search yaparken arama kısmına Security yazıyorum ve çok hızlı bir şekilde 696 tane SecurityEvent tane sonucun çıktığını görüyorum. İsterseniz biraz daha detaylara inelim.


Resim-5

Sol taraftaki bar ve hazır gelen bilgilere göre sonuçları özelleştirebilirsiniz. Bar 1 günün saatleri şeklinde sıralanmakta bunu soldan sağa doğru çekerek ilgili saatlere göre filtreleyebilirsiniz. Ayrıca Event tipi ve bilgisayarlara göre de filtreleyebilirsiniz. Bunun dışında yeni filtreler oluşturmak için + Add butonuna basarak kendi filtreleriniz kendiniz yaratabilirsiniz.


Resim-6

+ Add butonu ile birlikte solda yeni bir bölüm açılıyor ve istediğiniz kriterleri bu checkbox’ları işaretleyerek özelleştirebilirsiniz.


Resim-7

Son olarak aralarında pipeline | işareti kullanarak sizlerinde Log Search komutlarının nasıl yazıldığını göstermek istiyorum. Burada tip, ölçümleme ve diğer kriterleri girerek ve aralarda pipeline kullanıp bunu yazabilirsiniz.


Resim-8

Bir sonraki Microsoft OMS makalesinde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap