1. Ana Sayfa
  2. OMS
  3. OMS System Update Assessment Nedir?

OMS System Update Assessment Nedir?


Ruijie Teknoloji Günü

Assessment Nedir? Microsoft Operations Management Suite () makale serisinin bu yazısında System Update Assessment çözümünü inceleyeceğiz. Sistemlerin güncellemelerini yapmak ve bunları takip etmek günümüz BT dünyasında önemli bir iş ve yüksek efor gerektiren bir operasyondur. Microsoft bu işi de geliştirdiği çözüm ile bizler için kolaylaştırıyor. İsterseniz System Update Assessment özelliğini incelemeye başlayalım.

Microsoft Operations Management Suite (OMS) login olduktan sonra (genelde bu çözümleri eklediğinizi düşünüyorum) ana ekranda çözümler Dashboard olarak karşımıza gelmekte, bu bölümden System Update Assessment’i bulunduğunuzda bize grafiksel olarak kısa bir özet göstermekte. Özette grafiksel olarak benim yapımda iki renk görünüyor bunların anlamı sistemlerimin birinde kritik bir güncellemenin eksik olduğu (kırmızı renk ile gösterilen) diğerinde ise bilgisayarımın güncel olduğu (mavi renk ile gösterilen) gerçekten de inanılmaz güzel bir Dashboard ve küçücük bir bakışla bile hemen durum net bir şekilde anlaşılıyor. Biz biraz daha detaya inelim ve System Update Assessment tile’na tıklayalım.


Resim-1

System Update Assessment tile içerisine girdiğinizde sizlere güncellemeler ile ilgili daha fazla Dashboard ve en sağ tarafta ortak güncelleme sorguları bulunuyor. Kritik veya güvenlik ile ilgili güncellemeleri olmayan bilgisayar sayımın bir olduğunu ana ekrandaki Dashboard’dan görmüştüm şimdi ise bunun hangi bilgisayar olduğunu ilk Dashboard’dan görebiliyorum. İkinci Dashboard’da 30 günden daha fazla süredir güncelleme almayan sistemleri görebiliyorum ve üçüncü Dashboard’da ise gerekli olan kritik veya güvenlik güncellemelerinin eksikliklerini sayı olarak görebiliyorum. İlk Dashboard’daki güncellemesi eksik olan bilgisayara tıklıyorum.


Resim-2

O bilgisayarla ilgili tüm detayları hem grafiksel hem de rakamsal olarak alabiliyorum.


Resim-3

Bir sonraki Microsoft OMS makalesinde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap