İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Office 365 Domain Kaydı Nasıl Yapılır? Domain Ekleme İşlemi

Office 365 Domain Kaydı Nasıl Yapılır? Domain Ekleme İşlemi


platforumunda kendi ismimizi kullanmak istersek nasıl bir yol izlemeliyiz? kaydı nasıl yapılır? Mail atarken @’den sonra kendi adımız nasıl çıkar? “@firma_adi.onmicrosoft.com” değilde, direkt olarak “@firma_adi.com” kullanmak istiyorum bunun yolu yok mu? Gibi soruların cevabını bulabileceğiniz bir makale okumaya başlamaktasınız 😀

İlk başta yapmamız gerken işlem Yönetim sayfasından “Domains” kısmına gelmek, aşşağıdaki ekrandan “Add A domain” diyerek domain adımızı girebileceğimiz sayfaya gelmek.


Resim-1

“Specify domain” ekranında sahip olduğumuz domain adımızı giriyoruz.


Resim-2

Daha sonra sahip olduğumuz domain adımızın tarafından onaylanmasının sağlanması gerekmekte. Bunun için yapmamız gereken “Verify Domain” sayfasında ilk seçenekteki alanda Domain adımızı aldığımız firmayı seçmek, eğer seçenekler içerisinde hizmet aldığımız firma adı yok ise, hiç üzülmeyin “General instructions” tam bize göre. “Select a ” kısmından nasıl onaylanmak istediğimizi belirtebiliyoruz. 2 seçeneğimiz var. Ya MX kaydı ile ya da TXT kaydı ile. Bu hiç farketmez. Bunuda seçtikten sonra aşşağıdaki “MS=ms8888888” gibi olan alanı (bu size ait bir sayıdır) Public domaine (yani hizmet aldığınız DNS serverlara bu kaydı girmek)


Resim-3

Bu işlemin onaylanması 24-72 saat sürebilir. Aşşağıdaki hatayı almanız çokta iç karartıcı olmamalı bu aşamada.


Resim-4

24 saat geçtikten sonra tekrar hesabımızı kontrol edebilir, durumumuzu yeniden değiştirmeye çalışabiliriz. Bunun için domain ismimizin yanındaki “status” alanında yazan “click to verify domain” kısmına tıklamamız. Eğer DNS kaydımız doğrulanmış ise. “Verified” olabilir ya da yeniden yukarıdaki hatayı alabiliriz. Denemekte fayda var bunu “verified” olana kadar denemeliyiz. Fakat 72 saatten uzun süren durumlarda, hata yapma olasılığımızı da gözardı etmememiz lazım. Kaydın doğru girdiğimizi kontrol etmemiz iyi olabilir bu aşamada.


Resim-5

Eğer domainimizin “status” kısmında “verified” yazıyor ise, “@firma_adi.com” olarak mail adresimizi kullanabilir, alan adımızı müşterilerimize verebilir, Office 365’i firma adımızla gönül rahatlığı ile kullanabiliriz.


Resim-6

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumluyum. Profesyonel olarak 8 senedir sektörde farklı firmalarda Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Microsoft Türkiye'de İş Ortakları Çözüm Danışmanı olarak görev alıyorum.

Yorum Yap