1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Hyper-V’de ”Can’t Delete Virtual Machine” Hatasının Çözümü

Hyper-V’de ”Can’t Delete Virtual Machine” Hatasının Çözümü


Ruijie Teknoloji Günü

Bu yazımızda Hyper-V de karşılaştığım bir problemi ve nasıl çözeceğimizi göreceğiz.

Sanallaştırma olarak Hyper-V kullanıyorsanız ve oluşturduğunuz bir sanal makinayı silerken ”Can’t delete Virtual Machine with Operation cannot be performed while the object in current state” hatası alıyorsanız aşağıdaki işlemleri sırasıyla uyguladığınızda sorununuz çözülecektir.


Resim-1

Önce Hyper-V host sunucuda aldığınız silme hatasıyla ilgili eventları kontrol edin. Hatanın detayında o sanal makinaya ait id numarasını göreceksiniz.


Resim-2

  1. Hyper-V Server a baglanın
  2. Computerda aşagıdaki dizine ulaşın
  3. %systemroot%\ProgramData\Microsoft\Windows\Hyper-V\Virtual Machines (NOTE:  Bu dosyalar gizli dosyalardır öncesinde gizli dosyaları görünür yapın)
  4. Eventlardaki id numarasıyla eşlesen xml file ı bulun


Resim-3

  1. Üzerine sag click yapıp dosyayı silin.
  2. Bu dizinden çıkın
  3. Hyper-V MMC console u açın
  4. Az önce silinmeyen o sanal makinanın silindiğini göreceksiniz.

Virtual machine manager a bağlanın. Silerken hata aldığınız makine üzerine gelin.�


Resim-4

Sağ klik yaptığınızda çıkan Delete seçeneğiyle o daha önceden silmeye çalışırken sürekli hata aldığınız sanal makinadan artık kurtulabilirsiniz.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ozgul Group firmasında Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

Yorum Yap