VMware vCenter Server 8.0b Yayınlandı
 1. Anasayfa
 2. Sanallaştırma

VMware vCenter Server 8.0b Yayınlandı

0

Bu yazımda VMware vCenter 8.0b sürümünün yeniliklerinden ve geriye dönük çözdüğü sorunlardan bahsedeceğim. VMware bildiğimiz gibi VMware Explore etkinliğinde vSphere 8 ürününü açıklamıştı. 14 Şubat’ta da 8.0b sürümünü duyurarak yeniliklerden ve çözdükleri bazı problemleri açıkladılar.

Bu yamayı kurmak için VMware Customer Connect sayfasından Ürünler ve Hesaplar > Ürün Yamaları sayfasına gitmelisiniz.

Resim-1

vCenter 8.0b sürümü için Build Number 21216066’dir.

Ürün Destek Bildirimi
vCenter Server 8.0b ile TLS 1.0 ve 1.1 kullanımdan kaldırılmıştır ve yaklaşan vCenter Server sürümünde kaldırılacaktır.

Çözülen Problemler

 • Güvenlik Problemleri
 1. vCenter Server kimlik doğrulaması için Integrated Windows Authentication (IWA) kullanıyorsanız, STS hizmeti (vmware-stsd) başarısız olabileceğinden vCenter Server sisteminde oturum açamayabilirsiniz.

vCenter Server kimlik doğrulaması için IWA kullanıyorsanız, Active Directory boş bir LDAP ana bilgisayar adı döndürebileceğinden, vCenter Server sisteminde oturum açma girişimleri sırasında STS hizmeti başarısız olabilir. STS hizmeti yeniden başlayana kadar oturum açma işlemleri başarısız olur.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür. IWA tabanlı kimlik doğrulama ile ilgili performans sorunları nedeniyle vSphere 8.0, IWA kullanımını onaylamıyor. AD’yi LDAP veya ADFS üzerinden kullanabilirsiniz.

 1. vCenter Server 8.0b aşağıdaki güvenlik güncellemelerini sağlamaktadır:

Gson Java kitaplığı 2.9.0 sürümüne güncellendi.

SQLite JDBC kitaplığı, 3.39.2.1 sürümüne güncellendi.

PostgreSQL JDBC, 42.5.0 sürümüne güncellendi.

Spring Security, 5.7.5 sürümüne güncellendi.

Jackson paketi, 2.14.0 sürümüne güncellendi.

Spring kitaplığı 5.3.22 sürümüne güncellendi.

Apache Tomcat, 9.0.68/8.5.82 sürümüne güncellendi.

Apache Commons Yapılandırması, 2.8.0 sürümüne güncellendi.

Eclipse Jetty, 9.4.48.v20220622 sürümüne güncellendi.

vPostgres 13.8 sürümüne güncellendi.

Apache Commons Metin kitaplığı, 1.10.0 sürümüne güncellendi.

 

 1. OrganizationUnitName alanı, SSL sertifikaları için gereklidir

vCenter Server 8.0.b’den başlayarak, vCenter Server sertifikalarını yönetmek için bir arayüz olarak vSphere Automation API, Certificate Manager yardımcı programı veya sertifika yönetimi CLI’leri kullanıyorsanız, organizasyonUnitName alanını boş bırakabilirsiniz.

Değişiklik, sertifika değişimi veya Sertifika İmzalama İstekleri (CSR’ler) için mevcut iş akışlarını etkilemez. vSphere Client ve PowerCLI 12.4, organizasyonel OrganizationUnitName alanı için hala veri gerektiriyor.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 • Network Sorunları
 1. Bir VM klonu bir hatayla başarısız olabilir ve yeni oluşturulan dvPort, vCenter Server veritabanında kalır

Bir sanal makine klon spesifikasyonu, extraConfig öğelerinde aşağıdaki gibi guestinfo.resync.mac.addr anahtarına sahipse:<ovf:Info>Sanal donanım gereksinimleri</ovf:Info><vmw:ExtraConfig vmw:key=”guestinfo .resync.mac.addr”/>, bir klonlama işlemi başarısız olabilir, çünkü bazı durumlarda anahtar için bir değer geçemeyebilir ve ayarlanmadan kalabilir. vpxd günlüklerinde vmodl.fault.InvalidArgument gibi bir hata ve Belirtilen bir parametre doğru değildi: config.extraConfig[“guestinfo.resync.mac.addr”]” gibi hata mesajları görürsünüz. Başarısız klon için oluşturulan dvPort, vCenter Server veritabanında kullanılmadan kalır.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür. Düzeltme, kullanılmayan dvPort’un vCenter Server veritabanından kaldırılmasını sağlar. Hata devam ederse, extraConfig öğelerindeki guestinfo.resync.mac.addr anahtarını kaldırmanız veya değer olarak geçerli bir MAC adresi ayarlamanız gerekir.

 

 1. Bir Link Aggregation Group (LAG), bir vSphere Dağıtılmış Anahtar yukarı bağlantısının kaldırılması üzerine aralıklı olarak aşağı ve yukarı gidebilir

Ücretsiz bir VDS yukarı bağlantısının kaldırılmasından sonra, bir LAG kısa sürede aşağı ve yukarı gidebilir. Sonuç olarak, bu LAG’yi yukarı bağlantı olarak kullanan sanal makineler, ağ bağlantısını geçici olarak kaybedebilir.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 1. GET VM REST API, dahili bir sunucu hatasıyla başarısız oluyor

/rest/vcenter/vm/{vm-id} gibi bir REST API işlevi kullandığınızda, arama, ‘/rest/vcenter/vm/vm-xx’yi isterken Internal server error: Error: Http error 500 while requesting ‘/rest/vcenter/vm/vm-xx’. gibi bir hata mesajı vererek başarısız olabilir.

Sorun, VM yeniden yapılandırıldıktan sonra networkBootProtocol değerinin vCenter Server veritabanında kalmayabileceği için oluşur. Sonuç olarak, vCenter Server yeniden başlatıldığında networkBootProtocol değeri kullanılamaz ve /rest/vcenter/vm/{vm-id} işlevi başarısız olur.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür. Düzeltme, şimdi düzeltilen ve networkBootProtocol değerinin bir VM yeniden yapılandırıldıktan ve vCenter Server yeniden başlatıldıktan sonra vCenter Server veritabanında kalmasını sağlar.

 

 1. Küçük dosyaların NFC üzerinden indirilmesi zaman zaman duruyor veya başarısız oluyor

vSphere sisteminiz, NFC kullanarak veri depolarından dosya indirmek için ESX ana bilgisayarlarına bağlanmak üzere birden fazla çağrı ile meşgulse, gecikmiş veya başarısız bir çağrıyı yeniden denemeye yönelik birçok girişim, gereksiz veri deposu yenileme işlemleri yükü biriktirebilir. Sonuç olarak, NFC performansı artar ve küçük dosyaların indirilmesi zaman zaman durabilir veya başarısız olabilir.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür. Düzeltme, veri deposu yenileme işlemlerinin gereksiz yükünü azaltır.

 

 • vSphere Lifecycle Manager Problemleri
 1. Bir paralel düzeltme görevi başarısız olursa, işlemi geçen veya atlayan doğru sayıda ESXi görmezsiniz

vSphere 8.0 ile, vSphere Lifecycle Manager’ın bakım modundaki tüm ana bilgisayarları sırayla değil paralel olarak düzeltmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bir paralel düzeltme görevi başarısız olursa, vSphere İstemcisinde işlemi geçen, başarısız olan veya atlayan doğru ana bilgisayar sayısını göremeyebilirsiniz, hatta bu tür sayıları hiç göremeyebilirsiniz. Sorun, vSphere Lifecycle Manager işlevselliğini değil, yalnızca vSphere İstemcisindeki raporlamayı etkiler.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 • vSphere Client Problemleri
 1. vSphere İstemcisinde, bir sanal makine ayarlarını düzenlediğinizde, SCSI Bus Sharing açılır menüsünde yinelenen girişler görüyorsunuz.

vSphere İstemcisinde, yeni bir sanal makine oluşturduğunuzda veya var olanı yeniden yapılandırdığınızda, Ayarları Düzenle > Sanal Donanım > SCSI denetleyicisi 0 > SCSI Veri Yolu Paylaşımı altında, açılır menüde yinelenen girişler görebilirsiniz.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 • Virtual Machine Management Problemleri
 1. vSphere Storage DRS, G/Ç rezervasyon hesaplama sorunu nedeniyle yük dengelemeyi durdurabilir

Nadir durumlarda, vSphere Storage DRS, G/Ç rezervasyon hesaplama sorunu nedeniyle yük dengelemeyi durdurabilir. Örneğin, bir depolama kümesindeki bazı VM’lerin depolama I/O rezervasyonları varsa, vSphere Storage DRS, depolama kümesini dengeleyemeyebilir ve “Kullanılabilir depolama IOP’leri kapasitesi işlem için yeterli değil” gibi bir hata verebilir.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür. Manuel geçici çözüm, vSphere Storage DRS gelişmiş seçeneği EnforceIOReservations’ı 0 olarak ayarlamaktır.

 

 • Storage Problemleri
 1. Veri depolarında Depolama G/Ç Kontrolünü devre dışı bırakmak, tüm ESXi’dan yüksek okumalı G/Ç ile sonuçlanır

Veri deposu cihazı başına Maks. Kuyruk Derinliği’nin hesaplanmasıyla ilgili nadir görülen bir sorun, temel SCSI katmanından sıra derinliği uyuşmazlığı uyarılarına neden olabilir. Sonuç olarak, veri depolarında Depolama G/Ç Kontrolünü devre dışı bıraktığınızda, tüm ESXi’larda yüksek okumalı G/Ç görebilirsiniz.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 • Çeşitli Problemler
 1. vCenter Server etiketleme işlemleri gerçekleştirilirken hatalı kimlik doğrulama verileri nedeniyle vpxd hizmeti başarısız olabilir ve bir çekirdek dosya oluşturabilir

Etiketleme API’sinin kimlik doğrulamasıyla ilgili nadir görülen bir sorun, vpxd hizmetinin başarısız olmasına ve /var/core dizininde bir çekirdek dosya oluşturmasına neden olabilir. vpxd hizmetinin bu tür başarısızlıkları, vCenter Server Yüksek Kullanılabilirlik ortamlarında pasif düğümlerde beklenmeyen yük devretmelere neden olabilir.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 1. Rsyslog, VMware Directory Service’in (VMDIRD) günlük mesajlarını yazmaz

Rsyslog arka plan programı, günlük mesajlarını /vmdird dizinine yazmaz ve hata ayıklama için vmdird günlüklerini kullanamazsınız.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 1. vSphere İstemcisinde, Envanter nesnelerinin listelerini dışa aktaramazsınız

vSphere İstemcisinde, VM’ler, Host ve Storage gibi Envanter nesnelerinin listesini içeren bir dosyayı dışa aktarmaya çalıştığınızda, görev bir hata ile başarısız olur.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 1. Anlık klonların bulunduğu ESXi ana bilgisayarlarında bakım yapmaya çalıştığınızda Bakım Moduna Gir görevi başarısız oluyor

Bazı durumlarda, anlık klonların bulunduğu ESXi ana makinelerini bakım moduna geçirmeye çalıştığınızda, görev bir ManagedObjectNotFound hatasıyla başarısız olabilir. Tahliye için kuyruğa alınan bazı sanal makine nesneleri uçuş sırasında silinebileceği için sorun oluşur.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 1. Çok nadir durumlarda, Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI) görevleri, vCenter Server’ın aralıklı olarak yanıt vermemesi nedeniyle başarısız olabilir.

Nadiren, potansiyel olarak kötü bir duruma yol açan VM olayları biriktikçe, bu bir VM yanlış yapılandırmasına ve çok nadir durumlarda eksik bir VM düzenine yol açabilir. Sonuç olarak, vCenter Sunucusu, var olmayan bir VM düzeni için veritabanını sorgularken zaman zaman yanıt vermeyebilir. Bu gibi durumlarda, VDI görevleri de başarısız olabilir.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 • Yükleme ve Yükseltme Problemleri
 1. VCenter Server 8.0’a yükseltme, yinelenen bir anahtar hatasıyla başarısız oluyor

Enhanced Linked Mode’da vCenter Server örnekleri genelinde vSphere vMotion işlemleri sırasında, vSphere etiketlerine sahip VM’ler için, etiket ilişkilendirmesinin vpx varlık tablosundaki kayıtlarla birlikte vCenter Server DB’deki CIS_KV_KEYVALUE tablosunda bir kayıt oluşturması mümkündür. Yükseltme işlemleri sırasında, vCenter Sunucusu, CIS_KV_KEYVALUE tablosundaki etiket ilişkilendirmeleri kaydını vpx varlık tablosuna kopyalamaya çalışabilir. Sonuç olarak yükseltme, psycopg2.IntegrityError: yinelenen anahtar değeri “pk_vpx_entity_tag_xref” benzersiz kısıtlamasını ihlal ediyor gibi bir hata vererek başarısız olur.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 1. vCenter Server geri yükleme prosedürünün ikinci aşaması %90’da donuyor

Bir vCenter’ı dosya tabanlı bir yedekten geri yüklemek için vCenter Server GUI yükleyicisini veya vCenter Server Appliance Management Interface’i (VAMI) kullandığınızda, geri yükleme iş akışı %90’da 401 Unable to Authenticate user hatasıyla donabilir. arka uçta başarıyla tamamlanır. Dağıtılan makinenin saati, zaman senkronizasyonu gerektiren NTP sunucusundan farklıysa sorun oluşur. Zaman senkronizasyonunun bir sonucu olarak, saat kayması GUI veya VAMI’nin çalışan oturumunda başarısız olabilir. Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 • vSAN Problemleri
 1. Büyük küme desteğine sahip vSAN için RDMA’ya izin verilmez

Büyük küme desteği etkinleştirildiyse, vSAN için RDMA ağı yapılandırılamaz.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür.

 

 • Sunucu Yapılandırma Problemleri
 1. Başarısız bir e-posta teslimi için yanlış vCenter Server alarmları görebilirsiniz.

vCenter Server’dan e-posta gönderme görevi zaman aşımına uğrarsa, e-posta başarıyla gönderilse de şuraya e-posta gönderilemiyor gibi bir mesaj içeren yanlış bir alarm görebilirsiniz.

Bu sorun bu sürümde çözülmüştür. Düzeltme, sendmail görevi için zaman aşımını artırır.

 

Bilinen Problemler

 • Yükleme ve Yükseltme Problemleri
 1. vCenter Server güncellemesi, depo bildirim verilerinin başarısız yüklenmesi için hata vererek başarısız oluyor

VCenter Server’ın güvenmediği, kimlik doğrulaması ve kendinden imzalı sertifikalara sahip özel bir havuz ayarlarsanız, vCenter Server 8.0 ve sonraki sürümlerine yapılan güncellemeler ve yükseltmeler başarısız olabilir. vSphere İstemcisinde, yükseltme ön kontrolü tamamlandıktan sonra “Failed to load the repository manifest data for the configured upgrade“ gibi bir hata görürsünüz.

Geçici Çözüm: VMware bilgi bankası makalesi 90259’a bakın.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org 

docs.vmware.com

TAGs: VMware, VMware vSphere, VMware Upgrade, Patch, vSphere Upgrade, vCenter Upgrade, ESXI Upgrade

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 2
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Meraklı ve araştırmacı kişilik özellikleriyle kendini bir adım ileri götürmeyi hedeflemekte ve bunun yanı sıra yeni şeyler öğrenmeye her zaman açıktır. Çabuk öğrenen ve öğrendiklerini özgün çözümlerle pratik olarak uygulamaktadır. Birçok ekiple çalışarak –gerek yönetici gerek ekip üyesi olarak– iletişim becerilerini geliştirmiştir. Gelecekte güvenlik bilinci olan, otomasyonu benimsemiş, bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesiyle yetişen bir mühendis olmak istemektedir.Şu anda IBTech'de Sistem Mühendisi olarak altyapı biriminde çalışmaktadır. VMware vExpert unvanına sahiptir. VMware ESXI, Veeam Backup & Replication, Fortigate Firewall, Windows Server, Exchange Server ve Azure gibi çeşitli teknolojilerin üzerinde yetkinlikleri bulunmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir