Azure Bastion Bağlantı Sırasında Klavye Sorunu
 1. Anasayfa
 2. Microsoft Azure

Azure Bastion Bağlantı Sırasında Klavye Sorunu

0

Bugün paylaşacağım yazı aslına bakarsanız çok basit gibi görünen bir konu ama gerekli ayarlamalar yapılmazsa da bir o kadar sinir edici durumlara yol açabiliyor. Ekip olarak hizmet verdiğimiz müşterilerin Azure Sanal makinelerine bağlanırken güvenlik sebeplerinden dolayı uzun zamandır Bastion ile bağlanıyoruz. Ancak Bastion ile bağlandığımızda Türkçe karaketerleri kullanamamak insanı gerçekten çileden çıkarıyor. İşte bugün yazı tam olarakta bunun üzerine 😊

Daha önce mshowto’da sıkça paylaşılan ve sizlerinde kolayca bilgilerine erişebileceğiniz bir konu olduğundan bu makalede Bastion’ın ne işe yaradığını ve detaylarını anlatmayacağım ama en kısa haliyle Bastion, Azure Sanal Makinelere uzak masaüstü veya SSH’a güvenle bağlanmamızı yarayan bir özelliktir. Ben ve ekip arkadaşlarımda bu özelliği tüm müşterilerimizde aktif hale getiriyoruz ve sıkça kullanıyoruz. Son dönemde Windows işletim sisteminin klavye dil seçeneklerinde Türkçe Q ayarlı olmasına rağmen Bastion ile bağlandığınızda sıklıkla kullandığımız Türkçe karakterlerin kullanılmadığını gördük.

Eğer sizde bu sorundan muzdaripseniz bu kısa makaledeki çözüm tam sizler için. Öncelikle kullanmış olduğunuz Windows işletim sisteminizde klavye dil seçeneklerinde Türkçe Q girişi ekli olmalı bunun için yapmanız gereken adımlar. Language Settings> Keyboard> Turkish Q

Resim-1

Resim-2

Bu ayarları yapmanıza rağmen halen Türkçe karakterleri kullanamıyorsanız bunun için Azure Portal’a login olun ve Bastion ile bağlanmak istediğiniz Azure Sanal Makineye gelin ve Bastion’a tıklayın.

Resim-3

Bu bölümde var olan ancak birçoğumuzun görmediği Connection Settings açınca aşağıdaki ekran görüntüsü gelmekte ve klavye dil seçeneklerinde Türkçe’yi seçmeniz yeterli olacaktır.

Resim-4

Teknik olarak küçük ancak insanlık için büyük bir adımın olduğun düşündüğüm bu yazıyı burada sonlandırıyorum. Umarım bu tarz sorunlar yaşayanlar için faydalı olur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz. 

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: azure, azure bastion, azure bastion keyboard language, bastion keyboard language

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 20 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir