1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Ürünleri
  3. Qradar SIEM ile vCenter Loglarının Toplanması

Qradar SIEM ile vCenter Loglarının Toplanması

qradarsiem001
SAFİR

IBM   ile firewall,sever,ips,routers,switches,active directory, server vb gibi uygulama ve donanımlardan üretilen logları anlamlandırma imkanı sağlayan bir yazılımdır.Bu ürünün temelinde, gerçek zamanlı günlük olaylarını ve ağ akış verilerini yakalayarak olası saldırganların izini ortaya çıkarmak üzere tasarlanmış yüksek düzeyde ölçeklendirilebilir bir veritabanı bulunmaktadır.

SIEM, her etkinliği kendi ham biçiminde depolayarak ve ardından gerçek tehditleri yanlış algılamalardan ayırt etmeye yardımcı anında bağıntı etkinlikleri gerçekleştirerek, bir ağda dağıtılmış binlerce aygıttaki günlük kaynağı olay verilerini birleştiren kurumsal bir çözümdür.Tüm ailesi bileşenlerinde paylaşılan sezgisel bir kullanıcı arabirimi, BT personelinin ağ saldırılarını önem derecesine göre hızlı bir şekilde tanımlayıp gidermesine yardımcı olur binlerce uyarı ve anormal etkinlik düzenini sıralar ve daha fazla inceleme sağlayacak şekilde saldırı sayısını büyük ölçüde azaltır.

Resim-1

Qradar SIEM Arayüzüne  https://IP_Adress_&_Name şeklinde erişip login oluyorum

Ardından Admin menüsüne giriyorum

Resim-2

Data  sources->Log Sources butonuna tıklayarak devam ediyorum

Resim-3

Log toplayacağımız vcenter sunucusuna ait erişim bilgilerini tanımlıyorum

Resim-4

vCenter sunucumuzu ekledikten sonra ilgili kaynaktan log toplayamak için qradar siem cihazımızda admin menüsünden “Deploy Changes” tıklayarak devam ediyorum.

Resim-5

“Deploy changes” işleminden sonra log kaynağımızın statusunun “success“ olarak değiştiğini görüyoruz

Resim-6

Log activity menüsünden vcenter sunucumuzu filtre ederek vcenter sunucusundan logların geldiğini görmekteyiz.

Resim-7

Bir sonraki yazımızda raporlama işlemleri nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Görüşmek üzere

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs:, Qradar, , Qradar Siem, ,Siem yapılandırması

Yorum Yap

Yazar Hakkında

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Takasbank da Sanallaştırma Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap