İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365 Admin Panele Hızlıca Bakış – Neler Bizi Bekliyor?

Office 365 Admin Panele Hızlıca Bakış – Neler Bizi Bekliyor?

Bu yazıda daha önce satın alımı yapılmış hesabınıza ilk girdiğiniz anda karşınıza gelecek olan panelde nelerin sizi beklediğine değiniyor olacağız.

https://login.microsoftonline.com adresinden Office 365 hesabınıza girin. Username olarak : kullaniciadiniz@sectiginiz_isim.onmicrosoft.com u kullanabilirsiniz.


Resim-1

Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Sürekli geliştirilen bir panel olduğu için bu yazıyı yayın tarihinden daha sonra okuyorsanız panel biraz daha farklılaşmış olabilir. Öyle ki, panelin ilk halini aşağıdaki alanda paylaşıyorum. Farkları görmeniz için 1-2 saniye bakmanız yeterli.


Resim-2

Panelin ilk günlerinden bir ekran görüntüsü.


Resim-3

Şimdi panele geri dönelim ve adım adım hangi alanda neler olduğuna kısaca göz atalım. Özellikle panele ilk ulaşan kişiler karşılarında bu kadar çok tıklanabilecek alan gördüklerinde şaşırabilirler fakat kendi içinde oldukça mantıksal bir dizilim ile bu panelin oluştuğunu ve bundan dolayı aradığınızı bulmanızın bir süre sonra sadece mantık yürüterek bile mümkün olduğunu belirtmek istiyorum.

Dashboard ekranında dört parçalı bir panel olduğuna dikkat edin. Sol kısımda ana başlıkları görebilirsiniz. Sağdan ikinci alanda, Service Overview denilen başlık altında ise hizmet dahilinde olan servislerin durumları hakkında hızlıca bilgi alabilirsiniz. Sağdan üçüncü alanda, Current Health altında ise hizmet dahilinde olan ürünlerin durumları hakkında bilgi alabilirsiniz. Örneğin yeşil renk herhangibir sorunun olmadığını gösterirken, sarı renk bir Warning olduğunu kırmızı renk ise çözülmesi gereken bir sorun olduğunu belirtir. En sol alanda ise bazı kısa yollar ve linkler sizi bekliyor. Bu son alanda Reset User Password alanının olmasına dikkat edin. En sık kullandığınız alanlardan bir tanesi olabilir.

Bu yazıda soldaki Dashboard altındaki linklere tek tek tıklayarak açılan pencereleri kısaca özetleyeceğim.

’da Neler Var?

1. SETUP

Quick Start ve Extend your setup setup’larının bulunduğu bu sayfada kendi on-premise domainizi ya da yeni satın aldığınız (Godaddy’den domain satın alma işleminide bu pencerede yapabilirsiniz) domaini wizard’lar yardımı ile ekleyebilir, doğrulamasını yapabilir ve Office 365 hesabınız ile on-premise yapınızı bütünleşik olarak çalıştırmak için gerekli olan ilk adımları atabilirsiniz.


Resim-4

2. USER

Bu alanda domain/domainlerinize ait olan kullanıcı hesaplarını görebilir, ekleyebilir ve kimlik doğrulama işlemlerini yönetebilirsiniz. Örneğin SSO (Single Sign-on) ile oturum açılmasını istiyorsanız yine bu penceredeki ilgili alanı kullanabilirsiniz. Deleted User, sildiğiniz kullanıcıları barındıran alanken, Delegated Admins alanı ise birtakım işlerinize yetki verdiğiniz kullanıcıları barındıran alandır.


Resim-5

3. CONTACTS

Contacts alanında kişilere ait kontak kartları oluşturabilirsiniz. Bu şekilde GAL’e kontak ekleyebilir ve kişilerin şirket çalışanı olmasa bile şirket için destek veren kişilerin kontak bilgilerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin şirketiniz için çalışan iş yeri hekiminizin kontak bilgisini burada oluşturabilir ve kişilerin GAL üzerinden bu kişiye ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Tabi ki diğer bir seçenek ise iş yeri hekiminize bir şirket mail adresi ve benzerlerini açmanızdır.


Resim-6

4. SHARED MAILBOXES

Yapınızda info@ ya da support@ gibi mail adreslerinin kullanımı söz konusu ise Shared Mailbox tam size göre. Bu pencerede tanımlayacağınız mail adresleri ile bu tarzda Public bazı mail adreslerinin yönetimini gerçekleştirebilirsiniz.


Resim-7

5. GROUPS

Bu alanı Security Group olarak düşünebilirsiniz. Bir takım görevleri gruplara vermek için bu alanda grup oluşturup sonrasında gruba kişileri üye yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz.


Resim-8

6. DOMAINS

Birden fazla Domain’ide yönetebileceğiniz alan Domains alanıdır. Bu alan içerisinde domain satın alarak ta işlemler yapabilir, domain ekleyebilir, çıkartabilir, eklediğiniz domain için DNS yapılandırmasını tamamlayabilirsiniz. SSO, kimlik doğrulaması, Azure AD kullanacaksanız olmazsa olmaz bir alandır.


Resim-9

7. PUBLIC WEBSITE

Bu alanı kullanarak şirketinize ait bir web sayfasını Sharepoint Online ürününü kullanarak hızlıca yapılandırabilirsiniz.


Resim-10

8. BILLING

Billing ise tahmin ettiğiniz gibi aboneliklerinizi görebileceğiniz alan. Burada varolan aboneliklerinizi görüp hizmet ya da hizmetleri kullandıracağınız kullanıcılara lisans atamasını gerçekleştirebilirsiniz.


Resim-11


Resim-12

9. EXTERNAL SHARING

Bu alanda ise kişi takvimlerinin, Sharepoint sitenizin ya da Lync Client’larınızın farklı şirket çalışanları tarafından da ulaşılabilir olmasını istemeniz durumunda (ya da tam tersi durumda) ulaşabileceğiniz ayarların bulunduğu bölümdür.


Resim-13

10. SERVICE SETTINGS

Exchange Online, Sharepoint Online, Lync Online vb. için küçük ayarların bulunduğu alandır. Örneğin Anti-spam ayarlarınıza buradan ulaşabilirsiniz. Ya da Password Policy’sine.


Resim-14

11. REPORTS

Kullandığınız sisteme dair birçok raporu kolayca alabildiğiniz alan. Aşağıdaki ekran görüntüsü sanırım oldukça anlaşılır olmuştur.


Resim-15

12. SERVICE HEALTH

Kullandığınız servise dair ürünlerin ne durumda olduklarını ise bu alanda görebilirsiniz. Ürüne dair planlı bir bakım olacak ise bunu Planned Maintenance altında bulabilirsiniz.


Resim-16

13. SUPPORT

Aldığınız hizmet ile ilgili olarak destek almak istiyorsanız Support alanını kullanabilirsiniz. Açtığınız Case’ler hızlıca çözüme ulaşabilir.


Resim-17

14. PURCHASE

Paketinize ek olarak alabileceğiniz hizmetleri bu alanda bulabilirsiniz.


Resim-18

15. MESSAGE CENTER

Hizmet dahilinde size gelen mesajları burada görebilirsiniz.


Resim-19

16. TOOLS

Yıllardır kullandığımız bazı araçları bu alanda bulabilirsiniz. Örneğin, Best Practises Analyzer.


Resim-20

17. ADMIN

Ve son olarak Admin alanı. Bu alanı kullanarak aldığınız paket içerisinde ki ürünlerin alt konfigürasyonlarına ulaşabilirsiniz.


Resim-21

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Office 365 hakkında çok açıklayıcı ve faydalı bir makale olmuş.Elinize sağlık.