1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. “Send As” veya “Send on Behalf” Yetkisiyle Gönderilen Email’lerin Asıl Mailbox’ta Kaydedilmesi
k_zd_m_

“Send As” veya “Send on Behalf” Yetkisiyle Gönderilen Email’lerin Asıl Mailbox’ta Kaydedilmesi

090419_1101_ExchangeOnl1.png
Ruijie Teknoloji Günü

’da, posta kutusuna () sahip lisanslı mail kullanıcılarına, diğer kullanıcıların ’ları üzerinde “Full Access”, “Send As” ve “Send on Behalf” gibi yetkiler verilebilir. “Send As” veya “Send on Behalf” yetkisine sahip kullanıcılar, “ temsilcisi” (delegate) olarak adlandırılır ve bu yetkilere sahip oldukları mailbox’lar üzerinden, o mailbox’ların adresleri ile email gönderebilirler. Bu yöntemlerin, daha çok yöneticilerinin adına email’ler ve toplantı istekleri gönderme gibi işlemleri asistanların yapabilmesini sağlamak amacıyla ve paylaşılan posta kutularının () yönetimi için tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ancak bu yöntem ve bu yetkiler ile gönderilen email’ler, varsayılan olarak email’i gönderen kişinin “Gönderilmiş Ögeler” () klasörüne düşer ve bunun sonucunda asıl yetki sahibi olunan mailbox’ta görülemezler. Bu durum da yönetimsel olarak ve kullanım açısından karışıklıklara sebebiyet verebilir.

Öncelikle söz konusu yetkilerin çalışma prensiplerine değinelim.

Send As: Bu yetkiye sahip bir kullanıcı, yetki sahibi olduğu mailbox üzerinden gönderimde bulunduğunda, ilgili email’in “FROM” alanında direkt olarak mailbox’ın asıl sahibinin bilgileri görünür. Örneğin; Nuck Chorris kullanıcısının mailbox’ında, Farrison Hord kullanıcısının “send as” yetkisi varsa ve Farrison bu yetkiyi kullanarak bir email gönderirse, alıcı(lar) email’in göndericisi olarak sadece “From: Nuck Chorris”i görürler.

Send on Behalf: Bu yetkiye sahip bir kullanıcı, yetki sahibi olduğu mailbox üzerinden gönderimde bulunduğunda, ilgili email’in “FROM” alanında hem mailbox’ın asıl sahibinin hem de göndericinin bilgileri görünür. Örneğin; Nuck Chorris kullanıcısının mailbox’ında, Farrison Hord kullanıcısının “send on behalf” yetkisi varsa ve Farrison bu yetkiyi kullanarak bir email gönderirse, alıcı(lar) email’in FROM alanını “From: Farrison Hord on behalf of Nuck Chorris” şeklinde görürler.

NOT: Bu yetkilere sahip bir kullanıcının yetkiler arasında tercih yapma gibi bir kontrole sahip olmadığını, hangi yetkiye sahipse o yetkiyi otomatik olarak kullanacağını, iki yetkinin de kullanıcıya aynı anda atanmış olması gibi gereksiz bir durumda da “Send As”in geçerli olacağını bilmekte yarar var.

Duruma ve kullanım amacına göre her iki yetki de tercih edilebilir, ancak her iki senaryoda da bu gönderilen email’ler, sadece Farrison Hord kullanıcısının Gönderilmiş Ögeler klasörüne düşecektir. Bu varsayılan davranışı değiştirmek ve bu şekilde gönderilen email’lerin birer kopyalarının, mailbox’ın asıl sahibinin Gönderilmiş Ögeler klasörüne de düşmesini sağlamak mümkün. Bunun için ’e başvuruyoruz ve aşağıdaki adımları takip ediyoruz:

  1. Windows PowerShell’i açıp Exchange Online’a bağlanın. Detaylar için şu makaledeki yönergeleri izleyebilirsiniz:
    https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/exchange/exchange-online/connect-to-exchange-online-powershell/connect-to-exchange-online-powershell?view=exchange-ps
  2. Yetki sahibi olunan mailbox’ın (örneğimizde Nuck Chorris) email adresini not edin.
  3. Yetkinin türüne göre, aşağıda belirtilen uygun komutu Exchange Online PowerShell penceresinde çalıştırın:
  • “Send as” yetkisi kullanılıyorsa:
  • “Send on behalf” yetkisi kullanılıyorsa:

Aşağıda, Nuck Chorris (nuck.chorris@contoso.com) için çalıştırılması gereken komutları görebilirsiniz:


Resim-1

 

Bu kadar basit! Bu noktadan sonra, Farrison Hord veya aynı yetkilere sahip farklı bir kullanıcı (temsilci), Nuck Chorris mailbox’ı üzerinden email gönderdiğinde, bu email’lerin bir kopyası Nuck Chorris’in mailbox’ına da düşecektir. Bu işlemin herhangi bir sebeple geri alınması istendiğinde, aynı işlem adımlarının takip edilmesi ve komuttaki $true kısmının $false ile değiştirilmesi yeterli olacaktır:


Resim-2


Bu ayarı tüm “shared mailbox”larda geçerli kılmak ve standart haline getirmek de sıklıkla yapılabilirliği sorulan ve yapılmak istenen işlemler arasında. Bunun için de basitçe aşağıdaki komutlardan faydalanabilirsiniz:

“Send as” yetkisi için:

Get-Mailbox -ResultSize Unlimited -RecipientTypeDetails SharedMailbox | Set-Mailbox -MessageCopyForSentAsEnabled $True

“Send on behalf” yetkisi için:

Get-Mailbox -ResultSize Unlimited -RecipientTypeDetails SharedMailbox | Set-Mailbox -MessageCopyForSendOnBehalfEnabled $True


Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar
www.mshowto.org

TAGs: , , office 365, , exchange online, mailbox, shared mailbox, posta kutusu, sent items, , send as, send on behalf, delegation, powershell

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Burak Varol, İstanbul'da doğup büyümüş ve tüm eğitim hayatına aynı şehirde devam etmiştir. Bilişim sektöründeki profesyonel kariyeri boyunca Metis, Microsoft Türkiye, PeakUp gibi önemli organizasyonlarda, teknik destek mühendisliği, bilişim danışmanlığı, forum ve içerik moderatörlüğü, mentorluk, ekip liderliği gibi farklı görevlerde başarıyla bulunmuştur. Çoğunluğu mesajlaşma hizmetlerine yönelik olmak üzere farklı Microsoft ürün ve hizmetlerini konu alan pek çok projede aktif rol almıştır. Çalışma hayatına, 10'dan fazla ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek'te (CCI), Kıdemli Bulut Danışmanı olarak devam etmektedir. Genel olarak tüm Microsoft teknolojileriyle ilgilenmekle birlikte, asıl uzmanlık alanı bulut teknolojileri ve Microsoft Office 365 evrenidir ve "MCSA: Office 365" gibi birçok sertifikaya sahiptir.

Yorum Yap