1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365’de Azure Rights Management Services (RMS) Konfigürasyonu (Kurulumu) Nasıl Yapılır – Bölüm 2

Office 365’de Azure Rights Management Services (RMS) Konfigürasyonu (Kurulumu) Nasıl Yapılır – Bölüm 2

Office 365’te şifreli mail gönderimini nasıl sağlayacağımıza bakıyorduk ve yazının ilk makalesini de aşağıdaki linkten yayınlamıştık. Bu ikinci yazıda Office 365 Admn Center’da yapılması gereken adımlara bakacağız ve son noktada bu kurduğumuz yapıyı test edeceğiz.

Serinin tüm yazıları için:

https://www.mshowto.org/office-365-de-azure-rights-management-services-rms-konfigurasyonu-kurulumu-nasil-yapilir-bolum-1.html

https://www.mshowto.org/office-365-de-azure-rights-management-services-rms-konfigurasyonu-kurulumu-nasil-yapilir-bolum-2.html

O365 Admin Center’a login olun.


Resim-1

Exchange linkine tıklayın ve açılan yeni pencerede Mail Flow’a ulaşın. Sonrasında ise Create a New Rule’a tıklayın.


Resim-2

Karşınıza açılan yeni pencerede Apply This Rule If’a tıklayın.


Resim-3

Açılan menüden The Subject or Body Includes… ı seçin ve açılan yeni pencerede Subject kısmında ne olmasını istediğinizi yazıp OK diyerek pencereyi kapatın.


Resim-4

*Do The Following alanında menüden Modify the Message Security’yi seçin ve sonrasında Apply Office 365 Message Encryption’a ulaşın.


Resim-5

Diğer seçenekleri isterseniz dilediğiniz şekilde seçebilirsiniz. Yukarıdaki seçimlerimiz bu yazıya özel. Dilerseniz farklı seçenekleri seçerek de bu denemeleri yapabilirsiniz. Unutmayın, bu yaptığımız işlem aslında Office 365 içerisinde bir tane basit Transport Rule eklemekten başka bir şey değil. Dilediğiniz farklı şekilde farklı Transport Rule’lar ekleyebilirsiniz.


Resim-6

Kuralımızı oluşturduğumuza göre artık test etmeye sıra geldi. Subject kısmına oluşturduğum Transport Rule’da yaptığım tanıma uygun bir bilgi giriyorum. Örneğimde bu; Şifreli Mail : Merhaba.


Resim-7

Karşı tarafa maili gönderdim. Maili gönderdiğim kişi yani Alper Çanak maili ilk anda açtığında aşağıdaki gibi görüntülüyor olacak. Yani mail içeriği okunamaz durumda ve mailin şifrelenmiş olduğuna dair bilgiler ile beraber bu mailin okunabilmesi için yapılması gereken adımlar bulunuyor.


Resim-8

Ekteki ilgili dosyayı açtığımda ise karşıma gelen sayfada, mailin geldiği mail adresi ile dilerseniz oturum açarak ya da tek kullanımlık şifre edinerek maili okumanıza olanak tanıyan linkler bulunuyor.


Resim-9

Tek kullanımlık şifreyi denemek istediğim için Oturum Açmak istemiyor musunuz? İletiyi görüntülemek için tek seferlik geçiş kodu alın. Linkine tıklıyorum.


Resim-10

Şifreli maili görüntülemem için gerekli olan tek seferlik kullanım kodu microsoftoffice365@messaging.microsoft.com mail adresinden otomatik olarak gönderiliyor.


Resim-11

Gelen şifreyi sayfayı girdikten sonra ise.


Resim-12

Artık mail içeriğini okuyabilir durumdayım.


Resim-13

Yazının başında belirttiğim gibi çok yaygın biçimde kullanılabilecek bir özellik değil fakat bilmekte fayda olduğu da kesin. Belli olmaz belki bir yöneticiniz bu yönteme ihtiyaç duyabilir ve size de sadece uygulamak kalabilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (3)