İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 10
  3. Windows 10’da Komut Satırı Yenilikleri Nelerdir

Windows 10’da Komut Satırı Yenilikleri Nelerdir


Bu yazıda Windows IT PRO MVP Baki Onur Okutucu Windows 10 ile gelen bazı komut satırı yenilikleri hakkında bilgi veriyor.

Windows deyince eskiden günümüze gelişmiş kullanıcıların vazgeçilmez oyun alanı geldi aklıma. Komut satırı!

Bazen arayüzden yapılamayan bir çok gelişmiş ayarın yapılabilmesine olanak tanıyan, bazen de gizli kalmış özelliklerin aktif hale getirilebildiği gizemli bir pencere… Hepsi doğru aslında J

Herşeyden önce saatlerce çalışmanızı gerektirecek yığın işlerinizi bazen 3-5 dakika içinde halledebileceğiniz hızlı mı hızlı bir araç komut satırı. Tüm bunlar için uzun yıllardır kullandık komut satırını. Günün birinde Powershell gelerek komut satırının (cmd) pabucunu dama atsa da emektar komut satırını hala seviyor hala kullanıyoruz.

Windows 10 içerisinde de ayrı bir yenilik ile geldi komut satırı. Uzun yıllar kullananlar bilirler; komut satırı penceresinin kendine has özellikleri, kuralları vardır. Öyle Alt+F4 ile kapatamazsınız, öyle kafanıza göre bildiğiniz kısayollar ile copy-paste yapamazsınız vs. vs. Böyle kurallar varken birden bire bu alışkanlıklarımızı unutacağımız hiç aklıma gelmezdi doğrusu. Artık Windows 10’da komut satırının da kendine ait kısayolları var. Artık Windows 10’da komut satırının da kendine ait yepyeni özellikleri var… Neler mi?

Cmd.exe yine eski cmd.exe gibi görünse de pencerede sağ tuş/özellikler bölümüne girdiğinizde karşınızda farklı seçenekler göreceksiniz.


Resim-1


Resim-2

“Experimental” bölümündeki seçeneklere bir göz atalım bu durumda. Bu özellikleri görüntülü olarak paylaşmayı daha faydalı buluyorum. Yani seçenek aktifken etkisi nasıl pasifken etkisi nasıl görün istedim. Buyrun.

“Enable line wrapping selection” özelliği aktifken


Resim-3

“Enable line wrapping selection” özelliği pasifken


Resim-4

Gördüğünüz gibi pencere içerisindeki metinleri seçerek kopyalamak istediğinizde seçimin satır satır mı yoksa serbest mi (mouse ile dikdörtgen çizerek) yapılacağına karar verebilirsiniz.

“Filter cipboard content on paste” özelliği aktifken


Resim-5

Görüldüğü gibi TAB için ayrılmış aralıklar otomatik silinerek paste işlemi gerçekleştirildi.

“Wrap text output on resize” özelliği aktifken


Resim-6

Pencereyi hangi boyuta getirirsem ekrandaki yazılar da ona göre kendini ayarlıyor. Responsive design everywhere J

“Enable new Ctrl Key shortcuts” özelliği aktifken

Geldik kısayolun faydalarına. Bakalım yeni cmd.exe’miz bize ne gibi kısayollar sunuyor. Yıllardır beklediğimiz özelliklerden en beğendiklerimi kırmızı ile boyadım J


Resim-7

“Extended Edit Keys” özelliği pasifken yukarıda belirttiğim yeni kısayolların büyük bir kısmını kullanamazsınız.

“Trim leading zeros on selection” özelliği aktifken


Resim-8

“Trim leading zeros on selection” özelliği pasifken


Resim-9

Vee Registry..


Resim-10

Computer\HKEY_CURRENT_USER\Console altın bulunan DWORD anahtarlarının açıklamalarına bir göz atalım şimdi…


Resim-11

BONUS:

ALT+ENTER

J

Evet emektar komut satırına bir göz de ben atayım dedim.

Kolay gelsin.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki Onur OKUTUCU, 1981 yılında İstanbul'da doğdu. Uzun bir süre İzmir'de yaşadı. Özellikle Windows Server, Exchange Server ve Powershell gibi teknolojilerde 15 yıldan fazla deneyime sahiptir. Office 365, Azure ve benzeri bulut çözümleri dahil olmak üzere son 5 yıldır bulut teknolojileri üzerine çalışmaktadır. 11 yıldır MVP ünvanını taşıyan Baki Onur, Türkiye'deki ilk Windows Server 2008 kitabının ve sayısız teknik makalenin yazarlığını yaptı. 70'e yakın etkinlikte (üniversite, eğitim kurumları, zirveler, paneller vs.) konuşmacı olarak bulundu. Baki Onur Okutucu ayrıca Microsoft teknolojilerinde 10.000 saatten fazla eğitim vermiş 10 yıllık MCT'dir. Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans dercesine sahip olan Baki Onur, şimdilerde Londra'da yaşıyor ve kurucusu olduğu Clouderz Ltd'de danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.

Yorum Yap