1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365’e Geçiş (Migration) Senaryoları (Yöntemleri) Nelerdir?

Office 365’e Geçiş (Migration) Senaryoları (Yöntemleri) Nelerdir?

Bu yazıda halihazırda kullandığınız Microsoft Exchange Server ya da benzer mail ortamlarınızdan hangi yöntemler ile ’e geçebileceğinizi anlatıyor olacağım.

Aramızda mutlaka her şeyi yeniden kurabilecek/yapılandırabilecek kadar şanslı olanlarımız vardır. Fakat herşeyi sıfırlamadan varolan mail ortamı Office 365’e nasıl taşınabilir? Burada bazı 3. parti araçları kullanabileceğiniz gibi biraz daha manuel yöntemler ile de bu geçişişi sorunsuz şekilde atlatabilirsiniz.

Office 365 Migration Senaryoları

İleride ne olur bilemem ama 2014 itibari ile on-premise yapıdan Office 365’e geçişte dört ana yöntem bulunuyor. Hatırlatmadan edemeyeceğim Lotus Notes kullanıyorsanız bu geçiş için 3. parti araçları kullanmanız gerekiyor. Bunlar :

  • Cutover migration
  • Staged migration
  • Remote move migration
  • IMAP migration


Resim-1

Sırayla Bakalım

1. Exchange Cutover Migration

Bu yöntem, Exchange Administration Center (EAC) veya Exchange Management Shell kullanılarak tüm mailbox datasının bir defada Office 365’e taşınması ve on-premise yapının devre dışı bırakılması ile gerçekleştirilir.

Hybrid bir kullanım şekli düşünüyorsanız bu yöntem size uygun değildir. Bir defada maksimum 2.000 mailbox taşınabilir ve taşıma sonrasında mailbox’larınız, mail user’larınız, mail contact’larınız ve mail-enabled gruplarınız taşınır. 2.000’den daha fazla mailbox’ınız bulunuyorsa tek yöntem Hybrid Migration’dır. Exchange 2010 ve sonraki sürümler bu yöntemi kullanabilir. Tüm yönetim Office 365 üzerinden gerçekleştirilir.

Daha fazlası için bu yazıyı inceleyebilirsiniz. Cutover Exchange migration

2. Staged Exchange Migration

Adından da anlaşılacağı gibi bölüm bölüm mailbox’ları taşıma prensibine dayalı bir yöntemdir. Sadece Exchange 2003 ve Exchange 2007 sürümleri için geçerlidir. Oluşturacağınız bir .csv dosyasını Office 365 Admin portale ekleyerek operasyonu tamamlayabilirsiniz. Dirsync kullanılması gereken araçlardandır. Bu yöntemi hybrid yapıda kullanırsanız yönetimsel operasyonu on-premise yapınızdan gerçekleştirilir aksi durumda mümkün değildir.


Resim-2


Resim-3

3. Remote Move Migration

Staged migration’ın Exchange 2010 ve Exchange 2013 destekli olan, hem .csv, hem manuel hemde hybrid yapıyı tamamen destekleyen geçiş yöntemdir. Native Hybrid geçiş yöntemi de diyebiliriz. Geçiş esnasında kullanıcının bir geçiş operasyonu yürütüldüğünü anlaması güçtür. Geçiş esnasında free-busy bilgileri vb. bilgiler karşılıklı olarak kullanılabilir durumdadır. Sadece Exchange 2010 ve Exchange 2013’te çalışır.


Resim-4

4. IMAP Migration

Microsoft Exchange kullanılmayan ama Office 365’e geçmek isteyen firmaların kullanabilecekleri yöntemdir. Örneğin Gmail’den bu yöntem ile mailbox’larınızı Office 365’e taşıyabilirsiniz.

Küçük bir karşılaştırma tablosunu da aşağıdaki alanda paylaşmak istiyorum.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Elinize sağlık.