1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office
  3. Office 2013 ve İmla Denetimi Araçları (Proofing Tools) Kurulumu

Office 2013 ve İmla Denetimi Araçları (Proofing Tools) Kurulumu


SAFİR

Office 2013 Consumer Preview versiyonunun yayınlanmasıyla beraber ürün incelemelerimiz devam ediyor. Bu yazımda Word 2013 teki için kullanılan Proofing Tools aracının kurulumundan bahsedeceğim.

Office 2010 da bu konu ile ilgili yazmış olduğum yazıya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Proofing Tools ya da imla denetimi araçları sadece Word ‘de değil, tüm Office uygulamalarında ortak kullanılır. Office 2010 da toplu lisanslama ile sunulan dil paketlerini içeren medyanın  içinde bulunan bu araç, Office 2013 ün Consumer Preview versiyonunda son kullanıcılar tarafından indirilebilir halde sunuluyor.

Word 2013’ü açarak bir metin yazdığımızda bize bu paketi indirmek isteyip istemediğimizi soran bir uyarı çubuğuyla karşılaşıyoruz.


Resim-1

Download düğmesine tıkladığımızda bizi doğrudan indirme işlemini yapacağımız web sayfasına yönlendiriyor.


Resim-2

Açılır kutudan Türkçe dil paketini seçip hemen altında açılan download seçeneğine tıklıyoruz.


Resim-3

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra kurulum dosyasını çalıştıralım.


Resim-4

Anlaşma şartlarını kabul ediyoruz Devam düğmesine tıkladık.


Resim-5

Kurulum hızlı bir şekilde tamamlandı.


Resim-6

Şimdi Word 2013’ü açıp yazım denetimini kontrol edebiliriz. Örnek bir metin yazdıktan sonra, yazdığımız metindeki dil denetimini gerçekleştirmek için Review – language – set proofing language seçeneğine tıklıyoruz.


Resim-7

Seçtiğimiz metinde farklı dilde bir imla denetimi yapmak için istediğimiz dili seçmemiz yeterli.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ahmet Uygur , Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunudur.Sektöre üniversite yıllarında Microsoft Office eğitmenliği ile başlayan Ahmet, pek çok kurumsal firmaya eğitim vermiş , danışmanlık yapmıştır.2010 yılından itibaren Microsoft Türkiye'de Micorosft Office ürünleri üzerine teknoloji danışmanlığı yapmaya başlayan Ahmet ,2011 yılı başında Microsoft tarafından MVP unvanını almaya hak kazanmıştır.

Yorum Yap