1. Anasayfa
 2. Microsoft Office

Office 2010 Yazım ve İmla Denetimi (Proofing Tools) Kurulumu


4

Office 2010’un piyasaya sürülen ilk sürümü bildiğiniz üzere İngilizce. Hem arayüz olarak hem de imla denetimi için İngilizce paketler kurulum ile beraber bize sunuluyor. İngilizce Office arayüzüne alışık olsak da en basit Türkçe metni yazarken bile yazım ve imla denetimine ihtiyaç duyuyoruz. En çok da sanırım e-posta gönderirken.

Office 2007 den itibaren artık Office arayüzünü hem İngilizce hem de Türkçe olarak kullanmamız mümkün. Üstelik istersek arayüzü İngilizce olarak kullanıp, aynı zamanda yazımızın Türkçe imla kurallarına göre denetlenmesini sağlayabiliriz. Bunun için yazım ve imla denetimi (proofing tools) paketine ihtiyacımız var.


Resim-1


Resim-2

Proofing tools paketi içindeki ProofKit.WW klasörü yaklaşık 50 dil için yazım denetimini sağlayacak olan dil paketlerini içeriyor. Tahmin edeceğiniz üzere Türkçe de bu dillerden biri.


Resim-3

Paket içindeki setup.exe dosyasını çalıştırarak kuruluma başlayabiliriz. Karşımıza gelen ekranda kurulumunu yapmak istediğimiz dil paketlerini seçmemiz gerekli.


Resim-4

Eğer bütün diller için imla denetimi yaptırmaya ihtiyacınız yoksa ve sadece Türkçe imla denetimini bilgisayarınıza kurmak istiyorsanız tüm kurulumları “Not Available” olarak seçip sadece Proofing Tools altındaki “Turkish Proofing Tools” seçeneğini “Run from My Computer” olarak düzeltmemiz yeterli.

Sonuçta sadece Türkçe dil paketlerini kurulum için seçmiş olacağız. “Continue” düğmesine tıklayarak kurulumumuzu gerçekleştirebiliriz.


Resim-5


Resim-6

Kurulum sonunda kurulumumuzun sorunsuz olarak tamamlandığını görmemiz mümkün.


Resim-7

Artık yeni bir e-posta ya da bir Office dosyası açtığımızda imla denetiminin otomatik olarak çalıştığını göreceğiz. Örneğin bir Word dosyasını açıp hata yaptığımız kısımların altının çizildiğini görebiliriz.


Resim-8

Hatalı kelimenin üzerine sağ tıklayarak önerilen düzeltmeleri görebilir , dilersek F7 tuşuna basarak doğrudan belgenin tümünde imla denetimi yapılmasını sağlayabiliriz.


Resim-9

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet Uygur , Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunudur.Sektöre üniversite yıllarında Microsoft Office eğitmenliği ile başlayan Ahmet, pek çok kurumsal firmaya eğitim vermiş , danışmanlık yapmıştır.2010 yılından itibaren Microsoft Türkiye'de Micorosft Office ürünleri üzerine teknoloji danışmanlığı yapmaya başlayan Ahmet ,2011 yılı başında Microsoft tarafından MVP unvanını almaya hak kazanmıştır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. 16/01/2012

  indirme linki yok mu ?

 2. Merhabalar ,

  Proofing tools ya da imla denetimi için kullanılan araçlar Office 2010’un kurumsal versiyonu ile gelen Office 2010 dil araçları kitinin içinde bulunur.Bu kit tek başına indirilebilen bir kit değildir , Lisanslı olarak kurumsal anlaşması olan kurumsal firmalar tarafından indirilebilir.(https://www.microsoft.com/licensing/servicecenter/default.aspx)

  Eğer Office ‘in İngiizce versiyonunu bireysel olarak kullanan bir kullanıcıysanız ve Türkçe dil araçlarına ihtiyaç duyuyorsanız , Türkçe versiyonu satın almanız gerekmektedir.Bu şekilde hem İngilizce hem de Türkçe imla denetimi araçlarını kullanabilirsiniz.

  Diğer kaynaklar için şu adresi ziyaret edebilirsiniz :

  (http://blogs.technet.com/b/office_resource_kit/archive/2010/12/13/office-multilanguage-pack-with-proofing-tools-now-available-on-vlsc.aspx)

  İyi çalışmalar..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir