1. Anasayfa
 2. Microsoft Office

Office Belgelerinin Boyutunun Küçültülmesi


2

Hergün oluşturuduğumuz PowerPoint sunumlarını, Word Dosyalarını , Excel çalışma kitaplarını e-posta veya farklı yollarla iş arkadaşlarımıza , müşterilerimize ya da aile fertlerimize ulaştırıyoruz.

Özellikle internet erişim hızlarının çok ciddi anlamda arttığı günümüzde dosyalarımızın içine koyduğumuz resim gibi görsel içerikler de artık çok daha fazla sayıda.

İnternet bağlantımızın sınırlı ya da çok yavaş olduğu konumlarda ise dosya boyutları ciddi bir öneme sahip  oluyor.Bu konu ile ilgili olarak Office  uygulamalında  boyut kazancı sağlayan bir kaç özelliği inceleyelim istedim.

1) XML dosya formatı : Office 2007 ile beraber hayatımızın bir parçası haline gelen dosya uzantıları , sadece yeni özellikleri kullanmamıza değil ayrıca dosya boyutlarının da ciddi oranlarda azalmasını sağlıyor.Kısacası eski dosya formatları yerine (.doc , .xls , .ppt ) yeni dosya formatlarını (.DOCX , .XLSX , .PTX ) kullanmak boyut kazancı ve beraberinde pek çok yeni özelliği bize sağlıyor.Eğer toplu halde dosya formatlarınızı dönüştürmek istiyorsanız bunun için kullanabileceğiniz araçlardan birisi OMPM (Office Migration Planning Manager) içinde gelen OFC (Office File Converter).Bu uygulamanının kullanımı ile ilgili olarak daha sonra detaylı bir makale yazmayı planlıyorum.Şimdilik sadece yol göstermiş olmak istedim.

2)Resimleri sıkıştırma

Office 2010
Resim-1

Word , Excel , Powerpoint,Outlook ve içine resim eklediğiniz diğer office uygulamalrında da kullanabileceğiniz bu özellik sadece resimlerin boyutunu azaltmakla kalmıyor , resimlerin kırptığınız kısımlarını da resimden atarak daha fazla boyut tasarrufu kazandırıyor.Üstelik bu özelliği isterseniz belgenizdeki tek bir resme , isterseniz tümüne aynı anda uygulayabiliyorsunuz.Tek yapmanız gereken resimler sıkıştırılırken yakalanmasını istediğiniz piksel yoğunluğunu (ppi)  belirtmek .


Resim-2

3)Powerpoint ses ve videolar

Videolar ve sesler ciddi anlamda yer kaplayan dosyalar oldukları için daha önceki Office uygulamalarında sunumların içine gömülmez , bir bağlantı ile sunum içinde gösterilirdi.Ancak dosyanın konumunun değişmesi ya da sunumun başka bir yere iletilmesi haliden bu ses ve video dosyaları erişilemez hale geliyordu.

Office 2010 ile beraber PowerPoint artık video çağına girdi.Sunumunuza eklediğiniz medya dosyaları  üzerinde pek çok işlem yapabiliyor olmakla beraber , bu videoları (ve sesleri) artık boyut olarak küçültmeniz de mümkün.Üstelik PowerPoint ‘in içinde!


Resim-3

PowerPoint 2010 un Sahnearkası (backstage) görünümü üzerinden erişebilieceğimiz bu özellikle medya dosyalarımızı ister sunum kalitesinde ( buna yüksek kalite diyebiliriz) , ister internet  kalitesinde (buna orta kalite diyelim) , isterseniz de düşük kalite de gösterilecek şekilde sıkıştırabiliriz.

Seçtiğiniz kaliteye göre boyutun değiştiğini de tahmin ettiğinizi sanıyorum.

Bu sıkıştırmanın ne kadar olduğunu da merak ettiğinize eminim.İlerleyen yazılarımda karşılaştırmalı olarak hem sıkıştırmanın ne kadar olduğunu hem de  sıkıştırma işleminin ne kadar zaman aldığını anlatmaya çalışacağım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 1
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet Uygur , Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunudur.Sektöre üniversite yıllarında Microsoft Office eğitmenliği ile başlayan Ahmet, pek çok kurumsal firmaya eğitim vermiş , danışmanlık yapmıştır.2010 yılından itibaren Microsoft Türkiye'de Micorosft Office ürünleri üzerine teknoloji danışmanlığı yapmaya başlayan Ahmet ,2011 yılı başında Microsoft tarafından MVP unvanını almaya hak kazanmıştır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. word dosyamı nasıl küçülteceğimi anlayamadım açıkcası! 32 mb lık içinde fotolar olan bir word dosyam var ama ben onun 20 mb olmasını istiyorum nasıl yapabilirim acaba irtibata geçerseniz sevinirim

  • Merhaba,

   Eğer Office 2010 ya da Office 2013 kullanıyorsanız bu şekilde word dosyalarınızı .DOCX uzantılı olarak kaydederek yer kazanabilirsiniz. Fakat Word dosyası içindeki resimler .JPEG formatında ise pek küçülme elde edemezsiniz.

   İyi Günler,

   Emre

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir