1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office
  3. Office Aktivasyon Sorunları – Yüklü Lisans ve Key’leri Kaldırma
k_zd_m_

Office Aktivasyon Sorunları – Yüklü Lisans ve Key’leri Kaldırma

Office Aktivasyon Sorunları
Ruijie Teknoloji Günü

uygulamalarında karşılaşılan etkinleştirme () sorunları ve sonrasında girişilen “” çalışmaları, tahmin edilenden çok daha yorucu, zaman alıcı ve uğraştırıcı olabilir. Alınan bir hata kodu veya spesifik bir hata mesajı varsa işiniz biraz daha kolay demektir, arama motorlarını kullanarak sayısız kaynağa ve içeriğe ulaşabilirsiniz. Ancak bunların da işe yaramadığı veya nokta atışı çözümlere ulaşamadığınız senaryolar olabilir. Bu yazıda, bugüne kadarki genel , yeni teknolojiler, “nasıl yapılır” gibi temalardan biraz uzaklaşacağım ve kariyerimde önemli bir yeri olan “sorun giderme” konseptine bir selam çakarak Office etkinleştirme sorunlarına dair hayat kurtarabilecek bir yöntemden bahsedeceğim.

Office etkinleştirme sorunları dendiğinde, genel olarak alınabilecek aksiyonlar ve denenebilecek çözüm adımları az çok bellidir: Office’in bağlı olduğu hesabı ve lisansı kontrol etmek, cihazın saat ve tarih ayarlarını düzeltmek, Office uygulamalarını onarmak, Office’i kaldırıp yeniden kurmak gibi. Bu genel çözüm adımlarının üzerinde çok durmayacağım; zira belirttiğim gibi onlarla ilgili internette sayısız kaynak ve bu yazının en altındaki “Referanslar” bölümünde bağlantısını bulabileceğiniz üzere benim de detaylı bir yazım mevcut. Bu yazıda bahsedeceğim ise, daha önce benim de sayısız sorunu çözmemi sağlayan bir metot: Cihazda yüklü bulunan, bozulmuş, eski kurulumlardan kalan Office “key”lerini kaldırmak. Şayet aynı cihazda daha önce farklı Office versiyonları, kopyaları, deneme sürümleri vs. kullanıldıysa veya birden fazla başarılı/başarısız kurulum denemesi gerçekleştiyse, aradığınız çözüm bu olabilir.

1- Komut satırını (cmd.exe) yönetici olarak çalıştırın. Bunun için Windows’ta “cmd.exe” veya “command prompt”u arayıp üzerinde sağ tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” (Run as administrator) seçeneğini seçebilirsiniz. Alternatif olarak Başlat butonuna sağ tıklayıp veya “Windows tuşu + X” kombinasyonu ile ilerleyip “Command Prompt (Admin)” ile devam edebilirsiniz.


Resim-1

2- “Administrator: Command Prompt” penceresinde, Office versiyonunuz ve Windows’un bit seviyesine göre aşağıdaki uygun komutu çalıştırın ve böylece komut satırındaki prompt’u, “ospp.vbs” dosyasının bulunduğu konuma düşürün:

Office 365 / 2019 / 2016 için

32-bit:

64-bit:

Office 2013 için

32-bit:

64-bit:


Resim-2

3- Bir önceki adım ile geldiğiniz prompt’ta aşağıdaki komutu çalıştırın ve sistemde yüklü görünen Office ürün ve product key’lerini listeleyin:

Listelenen her bir ürün için “Last 5 characters of installed product key:” alanında görünen, key’lerin son 5 karakterlerini not edin.


Resim-3

4- Aşağıdaki komutu, bir önceki adımda not ettiğiniz key’i de sonuna ekleyerek çalıştırın. Unutmayın; birden fazla ürün ve anahtar listelendiyse, komutu her biri için ayrı ayrı çalıştırmanız gerekecek:

Ekran görüntülerindeki örneğimde, bir önceki adımda key’i “HT7KC” olarak işaretlemiş ve not etmiştim. Dolayısıyla aynı örnekle devam ettiğimizi varsayarsak komutu şu şekilde çalıştıracağız:


Resim-4

İşlemin sonunda gelen output’ta “<Product key uninstall successful>” ibaresinin bulunduğunu teyit edin. Yok ise, işlemler başarıyla tamamlanamamış demektir. İlk adımdan itibaren yönergeleri eksiksiz takip ettiğinizden emin olun.

5- Bilgisayarınızı yeniden başlatın, Office uygulamanızı açın, sorulduğunda bağlı hesabınızın bilgilerini girin ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar
https://www.mshowto.org/
https://burakvarol.net/troubleshooting/office-etkinlestirme-sorunu-ve-aktivasyon-hatalari/

TAGs: Office 365, , Office, , etkinleştirme, aktivasyon, , , , troubleshooting

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Burak Varol, İstanbul'da doğup büyümüş ve tüm eğitim hayatına aynı şehirde devam etmiştir. Bilişim sektöründeki profesyonel kariyeri boyunca Metis, Microsoft Türkiye, PeakUp gibi önemli organizasyonlarda, teknik destek mühendisliği, bilişim danışmanlığı, forum ve içerik moderatörlüğü, mentorluk, ekip liderliği gibi farklı görevlerde başarıyla bulunmuştur. Çoğunluğu mesajlaşma hizmetlerine yönelik olmak üzere farklı Microsoft ürün ve hizmetlerini konu alan pek çok projede aktif rol almıştır. Çalışma hayatına, 10'dan fazla ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek'te (CCI), Kıdemli Bulut Danışmanı olarak devam etmektedir. Genel olarak tüm Microsoft teknolojileriyle ilgilenmekle birlikte, asıl uzmanlık alanı bulut teknolojileri ve Microsoft Office 365 evrenidir ve "MCSA: Office 365" gibi birçok sertifikaya sahiptir.

Yorum Yap