0

Office uygulamaları büyük yapılarda her sistem başına gidip kurulabilen bir uygulama değildir. Bu şekilde 100’lerce bilgisayarın olduğu ortamlarda uygulamaları kurmak çok zaman alan bir bir işlemdir. Genel anlamda Group Policy üzerinden msi dosyaları dağıtılarak bu uygulama kurulumu sağlanabilir. Peki henüz kurulmada kullanıcıların Office uygulamalarının hangi özelliklerini kullanabileceğini veya kurulum ekranında hangi pencerelerin görüntülenip görüntülenmeyeceğini yapılandırabilir miyiz?

Office Customization Tool ile bu işlemi yapmak mümkün. Katılımsız bir kurulum yapılandırabileceğimiz gibi aynı zamanda da Office kurulumlarını bu bölümden özelliklerini ekleyip kullanıcıların hangi bölümlere erişip erişmeyeceğini henüz kurulum aşamasında yapılandırabiliyoruz.

Öncelikle aracı download etmek için burayı tıklayınız.

Dosyayı download ettiğinizde bir bölüme ilgili dosyayı açın. Dosyanın içeriğinde 3 adet dosya mevcuttur. Bunlar admin, adm, admx dosyalarıdır. Adm ve admx dosyları Office uygulamaları için group policy üzerinden bir çok işlemi yapmamızı sağlayan Office uygulamalarına ait administrator teplates’i  sunar. Admin dosyası ise Office Cd içeriğine kopyalanarak henüz kurulum aşamasındayken gerekli Office ait özelleştirmeleri sunar.

Dosyayı download ettiniz ve Office CD içeriğini masaüstüne kopyaladınız. Admin klasörünü Office cd içeriğinin içerisine kopyalayın. Sonrasında komut satırına geçerek masaüstüne almış olduğumuz Office kurulum cd içeriğine cd komutları ile ulaştıktan sonra setup.exe /admin komutunu çalıştırdıktan sonra aşağıdaki ekrana ulaşmanız gerekmektedir.


Şekil-1

Görüldüğü gibi pencere sol tarafta ilk olarak setup adımları mevcuttur. Burda ürün anahtarı girilmesi gibi ve sonrasında karşımıza gelmesini  veya gelmemesini istediğiniz ekranların özelleştirmesini yapılandırabilirsiniz.


Şekil-2

Burda önemli özelliklerden bir taneside Office kurulumundan sonra herhangi bir uygulamanı  kurulmasını istiyorsanız yine add installations and runs program seçeneği ile uygulamayı göstererek Office kurulumundan sonra başka bir kurulumu başlatabilirsiniz.


Şekil-3

Ben örnek içersinde Office Language Pack kurulumunu seçtim ve bu şekilde Office kurulumundan sonra Türkçe dil paketinin yüklenmesini sağlalayacağım.

Bir diğer önemli özellik ise eğer sistem içersinde herhangi bir Office uygulamasının eski bir sürümü varsa bu bölümden uninstall edilebilir ve sonrasında Office kurulumu başlatılabilir. Buda eski Office sürümleri ile uyumusuzluk sağlamaması açısından ilgili işlemin mutlaka yapılmasını öneririm.

Features bölümü ise Group Policy altında bulunan tüm özellikleri içerir. Henüz kurulum aşamasındayken Office’in bu şekilde yapılandırılması çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Addional Content bölümü ise kurulumdan sonra eklemek istediğiniz özel dosyalar varsa bu bölümden ekleyebilirsiniz.  Bu bölümde ki en önemli özellik bence add registry entiries ve remove registry entries bölümüdür.  İlgili aşamada eski Office ürünlerine ait regstry değerlerinin bu bölümden silinmesi kurulacak olan Office uygulamalarının problem çıkarmamasını sağlayacaktır.

Son olarak ise Outlook bölümünü görebilirsiniz. Bu bölümde Outlook profillerini ve Accountları yapılandırabileceğiniz bir alandır ancak bu bölümde yapılandıracağınız e-mail hesapları tüm kullanıcılarda geçerli olacağından bu bölümü varsayılan olarak bırakmanızı öneririm.

Son olarak bu kurulum dosyasını kayıt etmemiz gerekiyor. Dosya menüsünden save as seçeneği ile MSP uzantılı olarak dosyayı kayıt edip clientlara ilgili kurulumu yapmalarını sağlayabiliriz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Office Customization Tool in the 2007 Office System

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1983 yılında Balıkesirde doğdum. Orta öğrenimi İstanbul da bitirdim. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik bölümünden mezun oldum. 5 yıldır bilişim sektöründe çalışıyorum. MCP, MCSA,MCSE sertifikalarına sahibim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir