İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office
  3. SharePoint Server 2016 ve Project Server 2016 Sürüm Adayı Çıktı

SharePoint Server 2016 ve Project Server 2016 Sürüm Adayı Çıktı

Kasım ayında SharePoint Server 2016 Beta 2 için yaptığımız duyurunun ardından şimdi de SharePoint Server 2016 Sürüm Adayı’nın (RC) çıktığını bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Özellikleri büyük ölçüde tamamlanan SharePoint Server 2016’yı ilkbaharda çıkmadan önce kurmak ve değerlendirmek isteyen müşteri ve iş ortaklarımız için RC sürümü önemli bir kilometre taşı.

Şimdiye kadar beş binden fazla müşteri SharePoint Server 2016 önizleme sürümlerini karşıdan yükledi ve müşterilerden gelen bilgiler sayesinde yüksek kaliteli bir Sürüm Adayı hazırlanmış oldu.

SharePoint Server 2016, şimdiye kadarki en güvenilir, ölçeklendirilebilir, güvenli ve yüksek performanslı sunucu sürümü. İçerisinde yer alan hibrit bulut yetenekleri sayesinde bu sürüm, Microsoft Bulut çözümlerindeki en son yeniliklerden yararlanmak ve aynı zamanda da kritik öneme sahip içerik veya özel uygulamalarını kurum içerisinde tutmak isteyen şirketlerin ilk tercihi olacak. SharePoint Server 2016, şirketlerin en yüksek performans ve dayanıklılığa erişmesine, hızla çözümler oluşturmasına ve verilerini güvenli bir şekilde hem kurum içerisinde hem de Office 365 üzerinde yaymalarına imkân verecek.

SharePoint Server 2016 RC BT yöneticilere, geliştiricilere ve son kullanıcılara önemli bir değer sunuyor.

Daha iyi BT

İster kurum içerisinde, ister bulut üzerinde ve ister hibrit bir kurulum planlıyor olun SharePoint Server 2016 her türlü kurulum senaryosunda daha önceden mümkün olmayan bir esneklik sunuyor. Şirketlerin ihtiyaçları ve teknolojik ilerlemeler birbirine yaklaşırken, BT alanındaki profesyoneller de hem kurum içi hem de Office 365 üzerindeki yeniliklerden yararlanma fırsatını elde ediyor. Daha fazla bilgi için hybrid.office.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SharePoint Server 2016, ayrıca mevzuatla ilişkili ilkelere yönelik daha basit yapılandırma ve yönetim imkânları sunarak daha yüksek veri güvenliği ve mevzuata uygunluk için yardımcı oluyor. SharePoint Server 2016 onay ve denetim yönetimini daha merkezi, esnek ve sorunsuz hale getirerek, şirket ve müşteriler açısından hassas verilere erişimi kontrol etme konusunda BT yöneticilerini daha iyi bir konuma taşıyor.

Uyumlu geliştirme

Modern API’ler sayesinde sunucu ve bulut üzerinde birleşik bir geliştirme deneyimi elde ederek geliştiricilerin üretkenliğini en iyi hale getirin. SharePoint Server 2016, hem kurum içerisini hem bulutu kapsayan deneyimler hem de standart API’ler üzerinden geniş bir ekosistem sunuyor.

Bir geliştirici olarak artık internet, mobil uygulamalar ve Office üzerinden SharePoint Server 2016’da, Office 365’i de kapsayan bağlamsal çözümler yaratabilecek yeni yöntemlere sahipsiniz. Çözümleri hiç olmadığı kadar hızlı geliştirebileceğiniz daha basit ve daha güçlü API’lere ve daha iyi araçlara sahipsiniz. Üstelik çözümleriniz ile her gün saatlerce Office veya Office 365’i kullanan şirketler, devlet kurumları ve okullar gibi farklı alanlardaki çok sayıda kişiye ulaşma potansiyeline sahipsiniz.

Daha iyi bir kullanıcı üretkenliği

SharePoint Server 2016 içeriğe, insanlara ve uygulamalara daha iyi mobil erişim ve aynı zamanda farklı cihaz ve ekran büyüklükleri üzerinden dokunma tabanlı deneyimler sunuyor. SharePoint Server 2016 ayrıca daha basit ve kullanımı daha kolay bir dosya depolama ve belgeler üzerinde birlikte çalışma yöntemi sunuyor. Ayrıca Office 365 ile elde edeceğiniz sorunsuz hibrit entegrasyon sayesinde SharePoint Server kullanıcıları artık Delve, SharePoint Online ve OneDrive for Business gibi yeni ve daha iyi üretkenlik deneyimlerinden de yararlanabiliyor.

Geleceğin altyapısı

Günümüzün hızla değişen ticari ve teknolojik ortamında, değişen ticari ihtiyaçlarınıza veya kullanıcı ihtiyaçlarına hızla cevap vermek zor olabilir. SharePoint Online’ı ister Office 365 ile ister SharePoint Server ile kurum içerisinde kurmayı seçin, yeni teknoloji ve hizmetlerden hızla yararlanmanızı kolaylaştıracak yazılımlara ihtiyacınız olacak. Kurum içerisinde ya da bulut üzerinde veya ikisinin arasında bir yerde kurulmuş olsun SharePoint Server 2016’yı kurum içerisinde kullanan müşterilerimizin yenilikleri çok daha hızlı bir şekilde kullanmalarına imkân verecek şekilde tasarladık.

Bu güncellemelere ilave olarak SharePoint Server 2016 RC içerisinde ayrıca Project Server 2016 RC de yer alıyor.

SharePoint Server 2016 RC‘yi bugün Microsoft İndirme Merkezi’nden yükleyebilir ve görüşlerinizi direkt olarak SharePoint Server 2016 Forum üzerinden mühendislik ekiplerimize iletebilirsiniz. Ayrıca UserVoice üzerindeki SharePoint Server HYPERLINK “http://sharepoint.uservoice.com/”Suggestion HYPERLINK “http://sharepoint.uservoice.com/” Box ile ve Twitter’da @SharePoint üzerinden ve aşağıdaki yorum alanını kullanarak da taleplerinizi ve görüşlerinizi memnuniyetle alıyoruz. 2016’daki nihai sürüm için çalışmalarımıza devam ederken görüşlerinizi de merakla bekliyoruz.

SharePoint Server 2016 daha fazla bilgiyi technet.microsoft.com adresinden alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

SharePoint Server 2016 Beta 2’yi RC sürümüne terfi edebilir miyim?

Evet. Sürüm Adayı, SharePoint Server 2016 Beta 2’nin bir güncellemesidir ve Beta 2 üzerine kurulabilir.

SharePoint 2013 RC yayınlandığında aynı anda InfoPath ve SharePoint Designer’ın da yeni sürümleri mevcuttu. SharePoint Server 2016 RC içerisinde bu ürünlerin de yeni sürümleri olacak mı?

Geçtiğimiz on sene boyunca InfoPath ve SharePoint Designer, Microsoft’un kurumsal firmalara yönelik hafif ticari uygulamalar geliştiren profesyonel geliştiriciler ve bilgi çalışanlarına yönelik çözümleri arasında en önde olanları arasında oldu. SharePoint Server 2016 hafif ticari uygulamalara yönelik desteğimizi genişletiyor.

Bizler de değişim geçirmeye ve mevcut ticari uygulamaları yeni araç ve yeteneklerle zenginleştirmeye devam ettikçe geniş bir zemine ihtiyaç duyulduğunu anlıyoruz. Bu yüzden SharePoint Server 2016 ile birlikte aşağıda belirtilen şekilde destek zamanlarını güncelliyoruz:

  • SharePoint Server 2016, InfoPath Forms Services’ı sürekli olarak barındırma yeteneğine sahip olacak. SharePoint 2016 üzerinde yer alan InfoPath Forms Services, SharePoint 2016 desteklendiği sürece desteklenecek.
  • Office 365 üzerindeki InfoPath Forms Services desteklenmeye devam edecek.
  • InfoPath 2013 ve SharePoint Designer 2013 bu ürünlerin en son sürümleri olacak. SharePoint Designer, SharePoint Server 2016 ile birlikte yayınlanmayacak fakat SharePoint Designer ile geliştirilen ve SharePoint Server 2016 ve Office 365 üzerinde barındırılan özgün iş akışlarını desteklemeye devam edeceğiz. InfoPath 2013 ve SharePoint Designer 2013 desteği, 2026’ya kadar olan SharePoint Server 2016 yaşam döngüsüyle eş olacak.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://blog.microsoft.com.tr

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap