0

Bilgisayarımızda çalıştırdığımız Office Communicator 2007 istemci yazılımı ile herhangi bir internet bağlantısı üzerinden ve VPN gereksinimi olmadan şirket içindeymiş gibi sesli-görüntülü arama ve anlık mesajlaşma yapılabilmektedir.

Kullanıcılarının aramalarında yaşadıkları problemleri daha hızlı çözebilmek için bu makalemizde internet üzerinden bağlanan bir kullanıcının şirket içindeki bir arkadaşını aradığında oluşan sinyalleşme ve ses iletişiminin teknik aşamalarını hep birlikte detaylı olarak incelemek istiyoruz. Bu sayede OCS 2007 sistemine internetten erişim için yapacağınız tasarım ve kurulum işlemlerinizede ışık tutmayı amaçlıyoruz.

OCS 2007 Remote User Ses İletişimi

Uzak Kullanıcılar  DMZ bölgesinde yer alan OCS 2007 Access Edge sunucu ve OCS 2007 Audio Video Edge sunucu üzerinden dahili kullanıcılar ile görüşme yaparlar. Şimdi hep birlikte bir uzak kullanıcının yaptığı görüşmeyi başından sonuna kadar izleyelim.

Dokümanın hazırlanmasında kullanılan OCS 2007 sunucuların IP tanımları:

–          OCS 2007 Access Edge Sunucu DMZ IP : 192.168.10.11

–          OCS 2007 Access Edge Sunucu Public IP : 85.85.85.85

–          OCS 2007 AV Edge Sunucu DMZ IP : 192.168.10.12

–          OCS 2007 AV Edge Sunucu Public IP : 85.85.85.84

1)      Uzak Kullanıcı dahili bir kullanıcı ile sesli görüşme yapmak için, öncelikle OCS 2007 Access Edge sunucu üzerinde SIP oturumu açmış olması gerekiyor. (Sign- in olması gereklidir)

Resim 1

2) Uzak Kullanıcı aramayı başlattığında OCS AV Edge Sunucunun PUBLIC IP’ sine oturum açmak için bağlanır. (OCS 2007 AV Edge sunucuda oturum açmamış kullanıcılar ile görüşme yapamazlar.)

Resim 2

3)      Uzak Kullanıcı OCS 2007 AV Edge sunucunun PUBLIC IP’ si üzerinde ses iletişimini gerçekleştirmek için bir port tahsis eder.

Resim 3

4)      Uzak Kullanıcı SIP sinyalleşme ile OCS Access Edge sunucu üzerinden dahili kullanıcıyı çaldırmaya başlar.

Resim 4

5)      Dahili Kullanıcı OCS AV Edge sunucunun DMZ IP’ sinden oturum açar.

Resim 5

6)      Dahili Kullanıcı SIP sinyalleşme ile OCS Access Edge sunucu üzerinden çağrıyı cevaplar.

Resim 6

7)      Dahili Kullanıcı da OCS AV Edge sunucu PUBLIC IP’ sinde ses iletişimin gerçekleştirmek için bir port tahsis eder.

Resim 7

8)      Arama tamamlanır, ses iletişimi başlar.

Resim 8

Bu konuyla ilgili sorularınızı linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz

Referanslar


Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir