0

Bu yazıda Lync Server üzerinde Response Group için import ve export işlemlerinin nasıl yapılabileceği anlatılmaktadır.

Response Group konfigurasyon bilgilerinin bir başka Lync pool’una aktarılması, disaster sonrası sunucu konfigurasyonlarının güncellenmesi veya konfigurasyon bilgisi üzerinde değişiklikler yapıldığında mevcut bilginin korunması amacı ile PowerShell komut satırı kullanılarak Response Group konfigurasyon bilgisinin import-export işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Response Group Export-Import bir Windows PowerShell script bütünlüğünden oluşur ve Microsoft Lync Server 2010 bileşenlerinden Response Group konfigurasyon bilgisine ait veriler üzerinde import ve export işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu işlemler aynı Lync Pool üzerinde olabiliyorken iki farklı Lync Pool arasında da kullanılabilir.

Response Group Export-Import scripti  beraberinde Lync Server 2010 Management Shell de kullanılmak üzere iki adet yeni komut getirmektedir. Bunlar: Export-CsRgsConfiguration ve Import-CsRgsConfiguration.

Sonuçları

Export-CsRgsConfiguration komutunun çıktısı  parametre olarak verilen Lync Pool için Response Group konfigurasyon verisini ZIP archive olarak üretmektedir.

Import-CsRgsConfiguration başarılı bir şekilde Export-CsRgsConfiguration komutu ile dışa alınan konfigurasyon verisi komut’a parametre olarak belirtilen Lync Pool konfigurasyon verisi içerisine dahil edilmektedir.

Kullanım Alanları

Response Group Export-Import  komutları üç senaryo için kullanılabilir:

 • Data migration: Mevcut Lync Server 2010 ortamından bir başka Lync Server 2010 ortamına bilgilerin transfer edilmesi veya mevcut yapının değiştirilmesi işlemlerinde aynı konfigurasyon verilerinin korunmasında ve yeni yapıya uygulanması ihtiyacında kullanılabilir.
 • Disaster recovery: Bir felaket senaryosunun gerçekleşmesi halinde çok hızlı bir şekilde yedeklenmiş Response Group konfigurasyon verisinin kullanılması ihtiyacı doğduğunda kullanılabilir.
 • Troubleshooting: Şirketinizde bulunan Response Group ile ilgili problemlerin çözümlenmesinde ve konfigurasyon bilgisinin mevcut ortama zarar vermeden incelenmesi için kullanılabilir.

Gereklilikler

Bu script Lync Server 2010 Management Shell’e ihtiyaç duymaktadır.

Export-CsRgsConfiguration

Export-CsRgsConfiguration komutu iki adet parametreye ihtiyaç duymaktadır. Bunlar aşağıdaki Tablo 1. de tanımlanmıştır.

Tablo 1. Export-CsRgsConfiguration parametreleri

ParametreTipAçıklama
KaynakServiceIdDışarıya alınacak Response Group konfigurasyonu için Lync Pool adını belirtmelidir.

Örnek: ApplicationServer:rtc.fabrikam.com

DosyaAdıStringDışa alınacak Response Group konfigurasyon verisinin barındırılacakğı dosya yolunun belirtilmesi gerekmektedir. Aynı isimde bir dosyanın olmadığından emin olun.

Örnek: C:\Temp\RgExport.zip

Import-CsRgsConfiguration

Import-CsRgsConfiguration komutu iki adet parametreye ihtiyaç duymaktadır. Bu parametreler ile ilgili bilgiler Tablo 2. de tanımlanmıştır.

Tablo 2. Import-CsRgsConfiguration parametreleri

ParametreTipAçıklama
HedefServiceIdResponse Group konfigurasyon verisinin aktarılacağı hedef Lync Pool bilgisi.

Örnek: ApplicationServer:rtc.fabrikam.com

DosyaAdıStringResponse Group konfigurasyon verisini barındıran dosya yolu.

Örnek: C:\Temp\RgExport.zip

Örnekler

Response Group Export-Import Scriptinin kullanımı

Öncelikli olarak Lync Server 2010 Management Shell  üzerinde Export-CsRgsConfiguration ve Import-CsRgsConfiguration komutlarını kullanabilmek için aşağıdaki komut dizimini kullanmamız gerekiyor.

Import-Module .\RgsImportExport.ps1

Response Group Configuration Export edilmesi

Export edilecek Response Group konfigurasyon datasının ait olduğu pool FQDN’I rtc.fabrikam.com. Export edilen verinin barındırılacağı dosya yolu ise c:\Temp\RgExport.zip olacak şekilde komutumuzu düzenliyoruz.

Export-CsRgsConfiguration –Source ApplicationServer:rtc.fabrikam.com
–FileName C:\Temp\RgExport.zip

Response Group Configuration Import edilmesi

Import edilecek Response Group konfigurasyon datasının hedef pool  FQDN’I rtc.fabrikam.com. Import edilecek verinin barındırıldığı dosya yolu ise c:\Temp\RgExport.zip olacak şekilde komutumuzu düzenliyoruz.

Import-CsRgsConfiguration –Destination ApplicationServer:rtc.fabrikam.com
–FileName C:\Temp\RgExport.zip

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

http://technet.microsoft.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1981 Konya Doğumlu. Teknik Lise öğrencisi olduğu 95 yılı itibari ile Bilgisayar Sektöründe aktif yer almaya başladı. Teknik Servis ile başlayan serüven Programlama ile devam etti.Sistem yöneticiliği görevini 2002 den 2006 Yılına kadar sürdü. Şu anda Atakan Yazılım ve Danışmanlık' ta PDRM (Professional Development Resource Manager ) olarak çalışmaya devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP/MCT/MCP/MCSA/MCSE 2003,CCNA

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir