1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC 4.0 Yazı Dizisi – Bölüm 4 – ViewBag Kullanımı

MVC 4.0 Yazı Dizisi – Bölüm 4 – ViewBag Kullanımı


Web uygulaması geliştirirken kod tarafından gönderilen bir verinin kullanıcı arayüzün de görüntülenmesi işlemi şüphesiz en gerekli işlemlerdendir. Birde bu işlemin gönderilen verinin tipine dinamik olarak dönüşen bir nesneye atanması olsa ne kadar güzel olurdu değil mi? İşte ViewBag Kontrolü tam bu iş için biçilmiş kaftandır.

ViewBag kontrolünü basit olarak tanımlamamız gerekirse controller içerisinden atamış olduğumuz bir değeri sayfa içerisinde kullanmamızı sağlamaktadır. Ancak dynamic tipinden bir nesne olan ViewBag kontrolünün en büyük özelliği atama yapmış olduğumuz veriye ait tipe otomatik olarak dönüşebilmesidir. Bu özelliği sayesinde herhangi bir dönüşüm işlemi gerçekleştirmemize gerek kalmadan bellek işgali en aza indirgenmiş kodlar yazabilmemizi mümkün kılmaktadır.

ViewBag kullanımını inceleyebilmek için Empty şablonunu seçerek bir projesi başlatarak Solution Explorer penceremizin aşağıdaki hali almasını sağlayalım.


Resim-1

Yapacağımız uygulamamızda Veritabanına ait işlemler bulunmadığından uygulamamıza bir Controller ekleyerek kodlama işlemine başlayalım.

Uygulamamız içerisine bir Controller eklemek için Solution Explorer penceresi üzerinde bulunan Controllers klasörüne sağ tuş ile tıklamamız ve açılan menüde bulunan seçeneklerden Add seçeneği altındaki alt seçeneklerden Controller seçeneği seçmemiz gerekmektedir.


Resim-2

Controller seçeneğini seçtiğimizde karşımıza Controller’ımıza ait isimlendirme ve template seçimi yapabileceğimiz Add Controller penceresi gelecektir.


Resim-3

Bu pencere üzerinde bulunan Controller name alanına HomeController yazarak add tuşuna bastığımızda Controller’ımız oluşturularak karşımıza Controller’ımıza ait kod bölümü gelecektir.


Resim-4

Bu kod bölümünde bulunan ActionResult tipinden değer döndüren Index Metodu sayfamıza ait istek geldiğinde çalıştırılacak metoddur. Bu metodumuza ait kodumuzu aşağıdaki gibi düzenleyerek Selamla adındaki ViewBag tanımımızı yapalım.


Resim-5

Controllerimize ait kodumuz tamam sıra geldi Controllerimizin içerisinde işlenen kodun Kullanıcı arayüzünde görüntülenmesine. Bunun için ilk olarak Controllerimize ait metodumuz üzerinde sağ tuşa basarak açılan menüden Add View seçeneği ile yeni bir View eklememiz gereklidir.


Resim-6

Add View seçeneğini seçtiğimizde karşımıza View’imize ait çeşitli özellikleri belirleyebileceğimiz Add View penceresi gelecektir.


Resim-7

Bu pencere üzerinde standart bir View oluşturacağımızdan dolayı herhangi bir değişiklik yapmayarak Add butonuna basarak View imizi oluşturalım.

View imiz oluşturulduğunda karşımıza View imize ait tasarımı oluşturan aşağıdaki kodlar gelecektir.


Resim-8

Bu kodlarımızı aşağıdaki gibi düzenleyerek ViewBag kontrolümüze atadığımız değerin kullanıcı arayüzü tarafında görüntülenmesini sağlayalım


Resim-9

Bu kodlama işleminde dikkatimizi çeken ASP.NET Web projesinden farklı olan iki özellik bulunmaktadır.

  • ASP.NET MVC kodları başında @ işareti ile başlar
  • ASP.NET MVC kodları Dizayn tarafında kullanılırken satır sonları “;” noktalı virgül ile bitmez

Kodlarımızı düzenledikten sonra uygulamamızı çalıştırdığımızda açılan sayfa içerisinde Controller içinde atamış olduğumuz verinin bulunduğunu görebiliriz.


Resim-10

BU makalemizde basit bir ASP.NET MVC projesinin oluşturulmasını ve ASP.NET MVC projelerinin içerisinde önemli bir yere sahip olan ViewBag kontrolünün kullanımını inceledik. Bir sonraki makalemizde ASP.NET MVC uygulamalarında collection halinde bulunan verinin ekrana yazdırılması işlemini inceleyeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumlu Erkan KİLMEN. Programlamayla ilk olarak 2002 Yılında Visual Basic ile başlamıştır. Daha sonrasında bu dilin kendisine yetersiz olduğunu düşünerek Visual C++ ile programlama bilgisini daha ileriye taşımıştır. 2004 yılında .NET teknolojisiyle tanışmış ve bu dile merak sarmıştır. Halen Microsoft'un yeni vizyonu olan .NET teknolojileri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorum Yap