İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net

MVC Razor Syntax Nedir? Nasıl Kullanılır? Bölüm-19

MVC Razor Syntax Nedir? Nasıl Kullanılır? Bölüm-19
+ - 0

Bu yazımda Razor Syntax yapısının ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını inceleyeceğiz.

Razor Syntax Nedir?

MVC projelerinde Html kodları içerisinde C# tarafında yazılan kodları kullanabilmekteyiz. Html ve C# kodları birlikte özel bir yazım kuralı ile kullanılabilmektedir. Buna Razor Syntax adı verilmektedir.Resim-1

Controller klasörüne sağ tıklayalım Add>Controller seçeneğini seçelim.

Resim-2

MVC 5 Empty Controller seçeneğini seçelim;


Resim-3

Controller ismini verelim ve Add seçeneğini tıklayıp Controller ekleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-4

Controller içerisinde Index metoduna sağ tıklayalım ve Add View seçeneği ile View ekleyelim.

Resim-5

View dosyamıza Index ismi verelim ve Add seçeneği ile ekleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-6

View dosyamız içerisine resimdeki gibi Razor blokları yazarak bunları Html içerisinde kullanalım ve projemizi çalıştıralım.

Resim-7

Sayfamızın çıktısı bizim C# kodları ile yazmış olduğumuz ifadelerdir. MVC ortamında Server Side tabanlı kodlar kullanabilmekteyiz.

Bu yazımızda Razor Syntax yapısını ve nasıl kullanıldığını görmüş olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, mvc nedir,asp.net mvc,microsoft,mvc proje oluşturma, razor, razor nedir, razor kullanimi, razor syntax, razor syntax nedir,razor syntax kullanimi

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap