1. Ana Sayfa
  2. DevOps
  3. Agile ve Scrum Nedir?
k_zd_m_

Agile ve Scrum Nedir?

Agile-scrum

1980 ve 1990 yıllarının yazılım tasarım yöntemlerinde oluşan memnuniyetsizlikler ve zararlar Agile metodolojisinin oluşmasına yol açmıştır. (çevik yöntemler) yazılım sistemlerindeki genel giderlerin azaltılmasını sağlayan ve büyük değişikliklere neden olmadan istenilen değişikliklere hızlı bir şekilde cevap verebilmeyi amaçlayan yazılım geliştirme yöntemidir. Bu yöntem:

  • Kapsamlı dokümantasyonlardan çok çalışan yazılıma önem verir.
  • Kâğıt üzerindeki sözleşmelerden ziyade müşteri ile birlikte çalışmayı amaçlar.
  • Müşteriden alınan geri dönüşlere göre değişime hızla adapte olur.
  • Yazılım geliştirmeye Iterative yaklaşır.

 

Peki günümüzde bu kadar popüler olması sağlayan nedenler nedir? Bunun aslında birçok cevabı mevcut. Şöyle ki Agile yöntemi ile müşteri doğrudan geliştirme sürecine dahil ediliyor. Bununla beraber müşterinin istediği her değişiklik kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Ekip çalışmasını ön planda tuttuğu için ekip içi iletişimi geliştirerek sorunların kısa sürede çözümlenmesine olanak sağlıyor. Bu gibi etmenler günümüzde projelerinin başarı oranının %80 olmasını sağlamıştır.

yaklaşımı en popüler Agile yöntemidir. Büyük ve karışık yazılım süreçlerinin yönetilmesinde tercih edilen bütünü parçalamaya ve tekrara dayalı bir yöntemdir. Peki bu yönteminin faydaları nelerdir derseniz, şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Projenin açık ve net olması hem zaman kazandırır hem de projenin başarılı sonuçlanmasını sağlar.
  • Projenin anlaşılabilir ve yönetilebilir parçalara ayrılması olası sorunları hızlı bir şekilde tespit etmekte ve düzeltmekte zaman kazandırır.
  • Bütün ekibin, projenin tüm akışından haberdar olması takım içindeki iletişimi artırır.
  • Müşteri ile geliştiriciler arasında güven oluşur ve böylelikle projenin başarılı sonuçlanması beklenir.

 

Scrum yönteminin doğru ve anlaşılır bir şekilde uygulanmasını sağlayan kişiye denir. Bu kişi sorumluklarını takımın Scrum yöntemine ve pratiğine uyulmasına sağlayarak gerçekleştirir. Ayrıca takımdaki kişilerin karşılaştıkları sorunların giderilmesine yardımcı ve destek olan kişidir.

Eğer sizler de projelerinizin sorunsuz ve hızlı bir şekilde teslimatının olmasını istiyorsanız; değişime açık ve müşteri ile birlikte çalışmayı benimseyerek Agile kültürünü şirketinize kazandırmaya başlayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs: Agile, Scrum, , , , , Agile metodolojisi, Scrum Master

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gebze Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık bir yıldır Intertech firmasının DevOps ekibinde part-time olarak çalışmaktayım. Üniversiteye başladığımdan beri kriptoloji ve siber güvenlik konularına ilgi duymaktayım. Fırsat buldukça bilişim konusundaki konferanslara ve seminerlerine katılmaya çalışıyorum.

Yorum Yap