1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. Jquery ile Asp.Net Web Servisten Veri Çekmek

Jquery ile Asp.Net Web Servisten Veri Çekmek


Jquery ile Asp.Net Web Servisten Veri Çekmek. Bu yazımda sizlerle Asp.Net ile yazılan web servisinden veri çekelim. Önceki yazılarda yaptığımız web servisten verilerimizi çekelim.


Resim-1

için oluşturduğumuz veri tabanımızda “ID” , “Adi” ve “Soyadi” alanlarımız bulunmaktaydı. Web servise “ID” değeri göndererek verileri çekelim. Projemize “Html” bir sayfa ekleyelim ve tasarım yapalım.


Resim-2

Sayfamızda tablo yapısı içerisinde web servise parametre göndereceğimiz bir alan(ID) ve gelen bilgileri yazacağımız (Adı-Soyadı) ve bilgileri çekeceğimiz bir buton bulunmaktadır. Şimdi projemize bir Jquery dosyası ekleyelim kodlarımızı yazalım.


Resim-3

Jquery ile yazmış olduğumuz kodlarda web servise istenilen parametre değerimizi “data” içerisinde gönderelim. Web servise bağlanacağımız adresi ise “url” kısmında belirtelim. Web servisten gelecek olan değerleri ise Jquery ile alıp ekranımızda gösterelim.


Resim-4

Web servise gönderdiğimiz “ID” değerine göre var olan kayıtlar ekranımıza gelmektedir. Bu yazıda web servisten bilgileri Jquey ile alma işlemini gerçekleştirdik.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs : Web Servis, SOAP, , , Web Servis Nedir, Asp.Net, Asmx, , , Microsoft, , , web servis yazmak, c web servisten veri çekmek, c web servis cagirma, , , web servis ile veritabani baglantisi, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. servanoral_avatar

    Makale için teşekkürler, güzel referans oldu bana ancak ard arda birkaç arama yaptıgımda cok gec cvp veriyor ve zaman aşımı gibi hata alıyorum bu Web servisi async olarak nasıl çalıştırabılırız ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir