1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. Web Servis Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Web Servis Nedir? Nerelerde Kullanılır?


Web Servis Nedir? Nerelerde Kullanılır? Bu yazımda sizlerle web servis kavramını ve kullanım alanlarını inceleyelim. Web servisler, HTTP protokolünü kullanarak hizmet sağlayan yapıların bütününe verilen isimdir.

Resim-1

Web servisler, istemci bilgisayar (client) tarafından gönderilen istekleri (request) yorumlayarak gönderilen isteğe göre istemciye yapısından bulundurduğu bilgileri aktarmaktadır.


Resim-2

Genel olarak web servisler (Simple Object Access Protocol/Basit Nesne Erişim Protokolü) yapısını kullanarak çalışmaktadır. Bu yapının bizlere sağlamış olduğu avantaj platformdan bağımsız olarak istenilen yerden erişilmesini sağlamaktır.

Örneğin; .Net ile yazılan bir web servisi Javascript veya JSON ile ve birçok yazılım diliyle kullanabilmekteyiz. Bunun sebebi web servisten istediğimiz sonucun bizlere XML olarak sonuçları getirmesidir.

Web servisler birçok alanda kullanılmaktadır. Örneğin; TCMB döviz kurlarını almak istersek kurumun vermiş olduğu web servisten istediğimiz veriyi alıp işlemlerimizi yapabiliriz. Web servis kullanırken dikkat etmemiz gereken bir husus ise web servis yapısına uygun değerleri göndermemiz olmalıdır.

Web servis yapısını ve kullanımını inceledik. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

 

TAGs : Web Servis, SOAP, XML, SOAP Web Servis, Web Servis Nedir, , , Web Servis Yapisi, Asp.Net Web Servis, , Visual Studio, Web Servis Gelistirme, , , , web servis android, , web servis Windows, , , web service indir, web service example, web service nedir

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap