İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC Action Result Nedir? Nasıl Kullanılır? Bölüm-6

MVC Action Result Nedir? Nasıl Kullanılır? Bölüm-6

032518_1759_MVCViewResu8.png

Bu yazımda yapısını inceleyeceğiz.

ActionResult, Controller yapısına gelen isteklere göre işlem yapıp kullanıcıya View ile isteğe göre bilgileri geri döndüren metotlara verilen isimdir.

Resim-1

ActionResult, kullanıcı ile veri iletişimini sağladığı için kullanıcıya gönderilecek veri sayfası Controller ismiyle aynı olan klasörün içerisinde metot ismi ile aynı isimde sayfa olarak bulunmalıdır.

Resim-2

Uygulamayı çalıştırdığımızda IndexView isimli metodumuz çalışacak ve sayfamıza yönlenecektir.

Resim-3

Karşımıza gelen Url adresine baktığımız zaman Home>IndexView yolunu görmekteyiz. Özet olarak yapısında istek önce Controller yapısına gelir gelen istek yönlendirilerek çağırdığımız sayfanın görüntüsü kullanıcıya sunulur bu işlemi gerçekleştiren ActionResult ve View yapısıdır.

Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, ,,,,actionresult,,,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap