1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC View Nedir? Nasıl Oluşturulur? Bölüm-5

MVC View Nedir? Nasıl Oluşturulur? Bölüm-5

032518_1757_MVCViewNedi1.png

Bu yazımda View yapısını ve nasıl oluşturulduğunu öğreneceğiz.

Resim-1

View, yapılarında kullanıcılar tarafından Controller yapısına gelen isteklerin Controller-Modal arasındaki iletişimden sonra kullanıcıya görüntülenmesi ile sunulan kısımdır. Yani bir web sayfasında kullanıcının görmüş olduğu kısıma denir.

Resim-2

Controller yapısı ActionResult türünde bir metod geriye döndürür bu metod ise ise kullanıcıdan gelen isteğe göre kullanıcıya gösterilecek veriyi(View) gönderen metoda denir.

Resim-3

Metodun içerisinde bulunan View ifadesine sağ tıklayarak ekleme işlemlerine geçelim.


Resim-4

View ekleme penceremizde karşımıza gelen View Name ve ActionResult metodumuzun adı aynıdır. Bunun sebebi metodumuzun aynı isimde bulunan View yapısını geri döndürmesidir. Eğer medot adı ve View adı farklı olursa kullanıcıya hata mesajı gösterilir. Add butonuna tıklayarak View ekleyelim.

Resim-5

Views>Home klasörünün altında Index isimli dosyanın eklenmiş olduğunu görmekteyiz ve bu dosyayı açtığımızda karşımıza kullanıcıya göndereceğimiz Html sayfamız çıkmaktadır.

Projemizi çalıştıralım (F5 tuşu ile) ve MVC yapısını görüntüleyelim.

Resim-6

Karşımıza gelen Url adresine baktığımız zaman Home>Index yolunu görmekteyiz.

Özet olarak MVC yapısında istek önce Controller yapısına gelir gelen istek yönlendirilerek çağırdığımız sayfanın görüntüsü kullanıcıya sunulur bu işlemi gerçekleştiren ActionResult ve View yapısıdır.

Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, ,,,,,,,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap