1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC Layout ve RenderBody Nedir? Bölüm-27

MVC Layout ve RenderBody Nedir? Bölüm-27

090218_1856_MVCLayoutve5.png

Bu yazımda sizlerle ve kavramlarının ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını inceleceğiz.

?

MVC projelerinde sayfa içerisinde bulunan belirli kısımların sabitlenmesi Mastar Page yapısını kurmak için kullanılan yapıya Layout adı verilmektedir.Resim-1

Projemizde iki adet web sayfamız olduğunu ve bu sayfaların standart Html yapısı ile başladığını varsayalım. Projemizi çalıştıralım.

Resim-2

Projemizde bir adet üst menümüz ve iki adet sayfamız bulunmaktadır. Her iki sayfada da yukarıda ki menü yapısı tanımlanmaktadır ki sayfalar çalıştırıldığında menü yapısı bozulmasın. Burada sadece içeriği değiştirmek ve sayfaların kalan yapılarını sabit tutmak için projemize bir Layout ekleyelim.


Resim-3

Views klasörüne sağ tıklayalım ve Add>View yolunu izleyelim.

Resim-4

View dosyamıza genelde _Layout adı verilir ancak dilerseniz başka bir isimlendirme de yapılabilir. Add seçeneği ile ekleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-5

Layout dosyamıza menü yapımızı ekleyelim ve buraya RenderBody() yazısını Razor Syntax ile yazalım bu kısma diğer sayfaların içerikleri gelecek ve bu sayfa sabit kalacak.


Resim-6

Diğer sayfalarımızda ise Layout olan sayfayı sayfaların en üst kısmında belirtiyoruz ve sadece içeriğimizi yazarak programı çalıştıralım.

Resim-7

Artık içerik dışında diğer sayfa kısımlarımız sabit olarak kaldı diğer sayfalarda sadece içerikleri yazarak projemize devam edebilmekteyiz.

Böylece Layout ve RenderBody kavramlarını görmüş olduk.

Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, ,,,, layout,layout nedir,,renderbody,renderbody nedir,,,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap