1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC Controllers Nedir? Nasıl Oluşturulur? – Bölüm 4

MVC Controllers Nedir? Nasıl Oluşturulur? – Bölüm 4


Bu yazımda yapısını ve projemize nasıl ekleyeceğimizi öğreneceğiz.


Resim-1

Controllers, sistemlerde kullanıcılardan gelen istekler doğrultusunda Modal (proje içerisinde bulunan nesnelerin tutulduğu kısım) içerisinden uygun olan nesneleri alarak View (kullanıcıya görüntü olarak sunulan yapı) aracılığı ile kullanıcıya bilgi sunan yapıdır.

MVC projesine Controller eklemek için;


Resim-2

Controllers klasörüne sağ tıklayalım ve Add>Controller bağıntısını izleyelim.


Resim-3

Controller adlandırması yaparken vereceğimiz ismin sonunda Controller ifadesi yer almak zorundadır. Bunun sebebi MVC sistemlerde her Controller yapısının Controller yapısından kalıtım yolu ile miras alması (türetilmesi) olarak gösterilir. Genel olarak ilk Controller MVC de HomeController olarak adlandırılmaktadır. Template olarak ise şimdilik Empty MVC Controller seçeneğini seçelim ve Add ile ilk işlemimizi gerçekleştirelim.


Resim-4

İlk Controller ekleme işlemimizi gerçekleştirdik. Ekranda görüldüğü üzere eklemiş olduğumuz sınıfımız Controller sınıfından türetilmiştir.

Controller yapısı ve MVC projelere nasıl ekleneceğini görmüş olduk. Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, ,,,,controllers,,,controller ekleme

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap