1. Anasayfa
 2. Haberler

Microsoft’tan Web Siteleri İçin Dil Desteği Geliyor


0

Microsoft test aşamasındaki yeni hizmetiyle sitelere etkileyici bir özellik eklemeye hazırlanıyor. Bilişim devi Microsoft , yeni geliştirdiği AJAX tabanlı bir API ile web sitelerini son derece hızlı ve pratik bir şekilde 12 farklı dile anında tercüme edebilecek yeni uygulamasını hazırlıyor. Şu anda test sürecinde olan yazılım için firma, gönüllü web sitesi sahipleri arıyor. Firmanda yapılan açıklamaya göre sadece birkaç satırlık bir kodu siteye eklemek, tercüme özelliğini kullanabilmek için yeterli olacak. Bu hizmet sayesinde siteyi ziyaret edenler, dilerlerse içeriği 12 dilden birine çavirerek takip edebilecek.Microsoft, son derece hızlı ve basit olan bu hizmetin henüz deneme aşamasında olduğunu, her ne kadar tercümelerin kalitesi yüksek olsa da, henüz gerçek bir tercümanın çeviri kalitesine ulaşmadığını da belirtti. Bu nedenle önemli ve hassas bilgilerin tercümesi için kullanılmasını tavsiye etmediği bu uygulamanın çeviri yapabildiği 12 dil içerisinde ise ne yazık ki Türkçe bulunmuyor. Microsoft, test sürecinden sonra yaygın olarak kullanıma açılacak yazılımın bu haliyle bile pek çok kullanıcı için çok yararlı olabileceğini söylüyor.

Live Search Translator adını alması beklenen araçla ilgili detaylara ve davet formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.microsofttranslator.com/Widget/

Kaynak: veteknolojide.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir