2

Microsoft Office Communications Server (OCS) 2007 E.164 telefon numaralama sistemini kullanır. E.164 telefon numaralama sistemi OCS 2007’ de Active Directory ve diğer alanlarda kişilere ait telefon bilgilerinin “+902123737400” formatına benzer olmasını gerektirir (+ işaretini takiben ülke kodu, il kodu ve telefon numarası). Bu nedenle OCS 2007 mediation sunucu IP-PBX yada voice gateway sistemlerine ses aramalarını yönlendirirken SIP çağrısının başında (+) karekteri ile birlikte +902123737400 gibi bir telefon numarası gönderir. Bu formattaki çağrı E.164 standardı desteklemeyen yada başka bir deyişle“non-RFC 3966-compliant” olarak tanımlanan PBX ve/veya voice gateway sistemlerinde telefon numarasının başındaki (+) karekterinden dolayı anlaşılamaz dolayısıyla yönlendirilemez.

Bu sorunun giderilmesi için OCS 2007 R1’ de KB952785 makalesi yayımlanmışdı. http://support.microsoft.com/kb/952785/. OCS 2007 R2’ de ise çözüm WBEMTEST ile “RemovePlusFromRequestURI” ayarı “true” yapılarak sağlanmaktadır.

Bu makalemde Windows Management Instrumentation Tester (WBEMTEST) aracı ile “RemovePlusFromRequestURI” ayarını hep birlikte “true” olarak değiştireceğiz.

OCS 2007 R2 Mediation Sunucu “RemovePlusFromRequestURI” Konfigurasyonu

1. Öncelikle OCS 2007 R2 Mediation sunucuda Run komut satırında şekil1 deki gibi wbemtest yazıp ok komutunu çalıştırın.


Şekil-1

2. Windows Management Instrumentation Tester ekranında şekil2 deki gibi Connect komutunu çalıştırın.


Şekil-2

3. Connect ekranında Namespace boşluğuna şekil3 deki gibi root\cimv2 yazın connect komutunu çalıştırın.


Şekil-3

4. Windows Management Instrumentation Tester ekranında şekil4 deki gibi Open Class komutunu çalıştırın.


Şekil-4

5. Get Class Name ekranında aşağıdaki gibi MSFT_SIPMediationServerConfigSetting yazın ok komutunu çalıştırın.


Şekil-5

6. Object Editor ekranında şekil6 daki gibi RemovePlusFromRequestURI properties ini seçin ve üzeri mavi olsun ve bir alt kısımdan Instances komutunu çalıştırın.


Şekil-6

7. Query Result ekranında şekil7 de görüldüğü gibi gelen instance da fare yardımı ile iki kere tıklayarak Object Editor açın.


Şekil-7

8. Object editor for MSFT_SIPMediationServerConfigSetting ekranında şekil8 deki gibi Edit Property komutunu çalıştırın.


Şekil-8

9. Property Editor ekranında “Not NULL” işaretleyin ve altındaki boşluğa şekil9 da görüldüğü gibi “TRUE” yazın.


Şekil-9

10. Property Editor ekranından Save Property komutu ile çıkın, ardından Save Object, sonrasında Close komutu ile Windows Management Instrumentation Tester uygulamasından çıkın.

11. Yapmamız gereken son adım OCS 2007 Mediation sunucu servisini restart etmek. Artık mediation sunucu çağrıları IP-PBX yada voice gateway’ e gönderirken numaraların başındaki + karekterini keserek gönderecektir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Makalede resimleri göremiyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir