1. Ana Sayfa
 2. Visual Studio
 3. Microsoft Visual Studio 2010 Başlangıç Ayarları Ve Lisanslama Nasıl Yapılır

Microsoft Visual Studio 2010 Başlangıç Ayarları Ve Lisanslama Nasıl Yapılır

Visual Studio programını bilgisayarımıza kurduktan sonra öncelikle bir takım başlangıç ayarlamaları yapmamız gerekir. Bu ayarlamaları yaptıktan sonra 30 günlük deneme sürümü olan Visual Studio programımızı lisanslayarak tam sürümünü kullanmış olacağız.

Öncelikle programımızı başlattığımızda;


Resim-1

” Use of this software should be limited to evaluation purposes only” yazısını görmekteyiz. Bu yazının anlamı programımızın deneme sürümü olduğu ve henüz lisanslanmadığıdır.

Bu uyarı ekranı kapandığında karşımıza yeni bir ekran gelmektedir.


Resim-2

Bu ekranda Visual Studio’nun başlangıçta belirleyeceğimiz hangi ayarlar ile çalıştırılacağı gösterilmekte ve ” Choose your default environment settings” kısmından bu ayarı seçmemiz istenmektedir. Buradaki ayarlarda :

“General Development Settings” aşağıdaki bütün ayarları kullanarak başlatma seçeneğidir. Bu seçeneği seçtiğimiz zaman Visual Studio’nun bize sağlamış olduğu bütün program geliştirme dillerinde projelerimizi yapabiliriz. “Project Management Settings” seçeneğini seçtiğimizde yapılmış olan projeleri yönetmek için gerekli ayarlamalar program tarafından yapılacak ve program açılacaktır. Penceredeki diğer seçenekler ise Visual Studio’nun sunmuş olduğu Visual Basic, C#, C++,F# dillerinde projeler açmamızı sağlayacak seçeneklerdir. “Web Development” ortamı ise .NET yapısı ile entegre edilmiş ASP.NET ile projeler yapmamıza imkan sunan çalışma ortamını bizlere sunacaktır.

Visual Studio’yu bir bütün olarak incelemek amacı ile “General Development Settings” seçeneğini seçip “Start Visual Studio” seçeneğini tıklıyorum. Bu seçeneği tıkladığımızda Visual Studio programımız seçtiğimiz ayarları yükleyecek;


Resim-3

Bu ayarlama bittikten sonra ise Visual Studio programı açılacaktır. Karşımıza başlangıç ekranı gelecektir.


Resim-4

Visual Studio Lisanslanır

Başlangıç ekranımız açıldıktan sonra artık programın lisanslama işlemini gerçekleştirebiliriz. Bunun için öncelikle;


Resim-5

“Help” menüsünün üzerine geliyoruz. Açılan pencerede “Register Product” seçeneğini tıklıyoruz. Karşımıza lisanslama penceresi açılacaktır:


Resim-6

Burda “The evaluation period for Visual Studio ends in 28 days. ” yazan kısımda lisansımızın dolmasını 28 gün kaldığı belirtilmektedir. numaramızı girdikten sonra “Activate” seçeneğine tıklıyoruz ve lisansımız aktifleştirilmiş oluyor.

Lisansımızın aktif olup olmadığını ise iki şekilde kontrol edebiliriz. Bunlardan birincisi lisanslama yönteminde yaptığımız gibi “Help/Register Product” seçeneğini tıklıyoruz:


Resim-7

“A valid product key has been entered for Microsoft Visual Studio.” Yazısı lisansımızın onaylandığını göstermektedir.

Bir diğer seçenek ise programı yeniden başlatmaktır. Program yeniden başlatılınca çıkacak pencerede lisansımızın onaylı olup olmadığı gösterilecektir.


Resim-8

Açılan pencerede “This product is licensed to” lisanslamanın hangi kullanıcı tarafından yapılıp yapılmadığını belirtmektedir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. merhaba, türkiye deki vs kullanıcıları nereden ve nasıl lisans satın alabilirler acaba?

 2. Merhabalar vereceğim web sitesi linklerini inceleyip lisanslarınızı temin edebilirsiniz.

  http://www.microsoft.com/visualstudio/tr-tr/buy/small-midsize-business

  http://www.microsoft.com/Licensing/worldwide.aspx

  İyi çalışmalar dilerim

 3. 7 sene önce

  yükledikten sonra “Choose your default environment settings” yerinden yanlış ayarı seçtim bunu düzeltmeik için tekrar mı yüklemeliyim?

 4. 6 sene önce

  Choose your default environment settings yerini bende yanlış yaptım bunu nasıl düzeltebilirim ?

 5. Merhabalar

  Tools menüsünden Import and Export Settings i seçin açılan pencerede altta Reset All Settings seçeneğini işaretleyip Next butonunu tıklayın sonraki pencerede No,just reset setting seçeneğini işaretleyin üsttekimi işaretlerseniz kayıt edilir bu yaptıgınız işlem, Next seçeneği ile ilerleyin General Development Settings seçeneğini tıkayıp Finish deyin ayarlarınız resetlenecektir

  İyi çalışmalar

 6. 5 sene önce

  merhaba, ben kurulumu yaptım visual studio bilgisayarıma yüklendi ama bu sizin anlattıklarımız karşıma çıkmadı, yani açamıyorum nereden nasıl açıcağımı bılamıyorum, yardımcı olursanız sevinirim.