1. Ana Sayfa
 2. Visual Studio
 3. Microsoft Visual Studio Başlangıç Ekranı

Microsoft Visual Studio Başlangıç Ekranı

Visual Studio’yu bilgisayarımıza kurduktan sonra çalıştırdığımızda karşımıza başlangıç ekranı gelecektir.


Resim-1

Karşımıza gelen ekran Start Page isimli başlangıç ekranıdır. Bu ekran içerisinde Get Started, Guidance and Resources, Latest New isimli bölümler bulunmaktadır.

Get Started-Welcome başlığı altında ;


Resim-2

Overview başlığını tıkladığımız zaman karşımıza http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb386063(VS.100).aspx sayfası gelecektir. Bu sayfada ;


Resim-3

Visual Studio 2010’un ve .NET Framework 4.0’ın genel özellikleri açıklanmaktadır. Bu sayfada sol tarafta gördüğümüz sekmeler aracılığı ile Visual Studio 2010 da kullanılan özellikler hakkında detaylı bilgilere ulaşabiliriz.

Get Started başlığı altındaki tüm sekmelerde seçeceğimiz sekmeye göre MSDN sayfaları açılacak ve bilgi almak istediğimiz sekmeye tıkladığımızda bize konu hakkında bilgi verecektir. MSDN,Microsoft tarafından kurulan ve Visual Studio ile ilgili aklımıza gelebilecek her konuda bilgi almamızı sağlayacak bir platformdur.

Welcome başlığı altında Extending Visual Studio sekmesini tıkladığımızda;


Resim-4

Launch Extensions Manager sekmesini tıkladığımızda Visual Studio da yüklü olan ve programlama alanında kullanacağımız eklentileri görüntüleyebilir ve eklenti yüklemesi yapabiliriz.


Resim-5

Installed Extensions, Visual Studio da yüklü olan eklenti ve güncelleştirmeleri bize gösterir. Eklenti yüklemek istersek Online Gallery sekmesini tıkladığımızda yükleyebileceğimiz eklenti paketleri görüntülenir. İstediğimiz paketin üzerine gelerek Download butonunu tıklayarak eklentiyi kurabiliriz. Geliştirmek istediğimiz proje türüne göre Templates sekmesinden seçim yapabiliriz. Kurduğumuz eklenti sonrasında Visual Studio kapanıp açılacaktır.

Guidance and Resources başlığı altında;


Resim-6

Visual Studio da yapacağınız projelerin planlanacağı, programlanacağını test ve derleme işlemlerinin yapılacağı anlatılmaktadır.

Latest New başlığı altında ;


Resim-7

Abone olunan sitelerin RSS bilgileri görüntülenmektedir.

Projeler ile ilgili işlemleri ise Start Page nin sol tarafında bulunan sayfamızdan gerçekleştirebiliriz.


Resim-8

New Project sekmesinden yeni projeler açılmaktadır. Open Project sekmesinden daha önceden oluşturduğumuz projelerimizi açabiliriz. Recent Projects sekmesinde daha önce oluşturduğumuz projeler yer almaktadır.

New Project sekmesinden bir proje oluşturalım. Bu projeyi oluşturmanın bir yolu da ;


Resim-9

Menü çubuğunda yer alan, File-New-Project yolunu izlemektir. New Project sekmesini tıkladığımızda karşıma proje oluşturma ekranı gelecektir.


Resim-10

Sol taraftaki menümüzde yer alan Recent Templates sekmesinden en son kullandığımız proje şablonlarını görüntüleyebiliriz.

Installed Templates sekmesinde yüklü olan proje şablonları mevcuttur.

Online Templates bölümünde ise Extensions Manager sekmesinde yüklemek için görüntülediğimiz projeler görüntülenir.

Alt tarafta bulunan ekranımızda ise;


Resim-11

Name kısmında proje adımızı belirleyebiliriz. Location kısmında projemizin bilgisayarımızda hangi klasöre kaydedileceğini seçebiliriz. Solution Name belirlediğimiz proje adını almaktadır.

Üst kısımda ise;


Resim-12

Projemizin hangi .NET Framework seçeneği ile oluşturulacağını seçebiliriz.

Burada proje oluşturmamızın amacı sizlere başlangıç ekranımızda yer alan Solution Explorer, Properties menülerini tanıtmak istememdir.

Solution Explorer;


Resim-13

Visual Studio projeleri gruplandırmak ve hepsini tek bir yapı altında toplamak için bu pencereyi oluşturmuştur. Bu kısımda aynı Solution içerisinde birden fazla projemizde yer alsa veya tek bir projemiz de yer alsa hepsi aynı pencerede görüntülenecektir. Bunun amacı ise programcıya kolaylıkla erişim sunmaktır.

Solution Explorer penceremizi kapatırsak bu pencereyi tekrar açmak için;


Resim-14

Bu yolu kullanabiliriz veya Ctrl+Alt+L kısayol tuş kombinasyonunu kullanabiliriz.

Properties;


Resim-15

Bu pencerede ise Solution Explorer de seçtiğimiz proje dosyalarının veya ileride bahsedeceğimiz kontrollerin özellikleri yer almaktadır. Bunları bu pencereden değiştirip istediğimiz şekillerde ayarlayabiliriz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. Servan bey merahaba,
  Makale çok güzel elinize sağlık ben bir soru soracağım size Visual Studio 2012 Ultimate i dün kurdum başlangıçta “Choose Default Environment Settings” ekranından Web Development (Code Only) i seçtim yanlışlıkla.Şimdi Programa yeni başladığım için web site mi design görünümünde değilde code görünümünde görüyorum benim sizden ricam bu başta yapmış olduğum seçeneği şu anda nasıl değiştirip Web Development ı seçerim yada , yada hiç değişiklik yapmadan istediğmide design görünümünde görebilirim.

 2. Merhabalar;

  Başlangıç ayarlarına dönmek için,Tools > Import and Export Settings > Reset All Settings seçeneğini tıklayın daha sonra gelecek ekranda şimdiki yarlarınızı kaydedip etmeyeceğinizi sormakta tercihinize göre işaretleyip Next seçeneğine tıklayınız başlangıç ayarlarına döneceksiniz.Eğer dönmeden kod ortamına nasıl geçebilirim derseniz proje ekranında F7 tuşuna basınız.

  İyi Çalışmalar Dilerim

 3. merhaba
  ben visual c++ kullanıyorum siyah ekran çıkıp hemen kayboluyor yardımcı olursanız sevinirim

 4. Merhabalar

  Yeniden kurulum yaparsaniz sorun duzelecektir. Bazen yukleme tam anlami ile gerceklesse dahi bilgisayarinizda bulunan baska yazilimlar bu yip sorunlara yol acmaktadir. Yukleme dosyalarinizi da Mocrosoft’un resmi sitesinden indiriniz

  Tesekkurler iyi calismalar

 5. Sevan acil yardım aet visual sudio 2010 u kurdum ancak bir seçim geldi inernetli birşeyi seçtim sonra start page hiç gelmiyor .

 6. pardon yazım pek iyi değil
  düzeltecek olursam
  Servan acil yardımet visual studio 2010 u kurdum ancak bir seçim geldi inernetli birşeyi seçtim sonra start page hiç gelmiyor .yardımmmmmmmmmmmmmm