1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net

Asp.net Core Tema Özelleştirme ve Mail Gönderme

Asp.net Core Tema Özelleştirme ve Mail Gönderme
0

Bu yazımda sizlere Asp.net Core Mvc projelerinde tema yapısı nasıl kurulur, kurulurken hangi aşamalar izlenir sizlere aktarmaya çalışacağım. Bilindiği üzere Mvc mimarisinde genellikle razor view engine yapısı kullanılmaktadır. View Engine, html taglarında oluşan sayfaların içerisine sunucu taraflı kod yazmamızı sağlayan bir yapıdır. Template yapısı geliştirirken amacımız en basit haliyle View Engine’lerin view’larımızı nasıl aradığını ve mevcut engine’i ihtiyaçlarımıza göre nasıl düzenleyeceğimizi görmek olacaktır.Visual studio üzerinde daha önceki yazımda oluşturduğum mshowto projesi üzerinden devam etmek istiyorum.

İlk olarak temamızı Layout sayfamıza entegre etmek istiyorum bunun için öncelikle bir tema indirmeliyiz veya satın almalıyız.

https://startbootstrap.com/themes/ bu link üzerinde bulunan admin temasını indirdim örnek olarak siz de göz atabilirsiniz. İndirilen dosyalar içerisinde index.cshtml isimli bir dosya göreceksiniz bu dosyaya sağ tıklayıp not defterinde açın ve tüm satırları kopyalayın. Kopyaladığınız kod satırlarını _Layout sayfanıza yapıştırın.


Resim – 1

Artık içerisindeki verileri kendinize uygun şekilde düzenleyebilirsiniz menü yapısı login sayfası gibi tüm sayfaları buradan düzenleyebiliriz. Sırada ayağa kaldırabilmemiz için gereken bir sonraki adım @RenderBody() eklemektir. RenderBody LayoutPage olarak seçilen sayfada viewleri yükler. Asp.Net deki Master Page içindeki ContentPlaceHolder in yaptığı işi yapar.


Resim – 2

Render ettikten sonra bizim temamızın içerdiği js, css, image gibi dosyaların yolu layout sayfasında vermektir. İndirdiğimiz tema dosyasının içerisinden gerekli dosyaları alıp projemizin içerisine atıyoruz.


Resim – 3

Attığımız dosyaları sürükle bırak şeklinde layout dosyasına atabiliriz. Tüm yollar verildikten sonra artık debug etmek için Layoutumuz hazırdır. Şunu unutmamalıyız hangi index sayfasında çağıracaksak şu şekilde Indexte çağırmalıyız.

@{

Layout = “_Layout”;

}

Çalıştırdığımızda aşağıdaki görseli göreceğiz ve temamızı giydirmiş olacağız.


Resim – 4

Tema işleminden sonra size bahsetmek istediğim bir konu daha var. Kullanıcı oluşturma sayfası oluşturup kullanıcı kaydedildiğinde mail ile bilgilendirme ekranı yapmak istiyorum. Temaya uygun olarak bir CreatUserController oluşturuyorum. Oluşturduktan sonra Index.cshtml oluşturuyorum.


Resim – 5

Oluşturduktan sonra Index içerisine gerekli kod satırlarını yazıyorum.


Resim – 6

Kod satırlarımı ekleyip çalıştırdığımda aşağıdaki görselle karşılaşmaktayız.


Resim – 7

Artık ekrandan girilen verileri javascript yardımı ile almalıyız ve insert edecek metoda göndermeliyiz.


Resim – 8

CreatUserController içerisinde bulunan InsertCreatUser metoduna gönderdik ve mail gönderim işlemini başlatmış olduk. MailHelper fonksiyonunun çalışabilmesi için nugetten

Microsoft.Exchange.WebServices

System.DirectoryServices

paketlerini kurmamız gerekmektedir.

Eğer kendi mail adresiniz üzerinden gönderecekseniz google güvenlik ayarlarından kaldırmalısınız.

https://myaccount.google.com/ linki üzerinden kaldırabilirsiniz.


Resim – 9

Send Mail fonksiyonunda template body içine bilgiler dolduruldu artık Mail Heper fonksiyonu ile mail gönderim işlemi yapılacaktır.


Resim – 10

Yukarıdaki mail gönderme bilgilerini değiştirip artık mailinizi gönderebilirsiniz. Umarım faydalı bir içerik olmuştur başka bir deneyim ile görüşmek üzere

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs: asp.net,ASP.NET Core, c#, Javascript, Send Mail, templates

 

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2018 yılında mezun oldum. Öğrenim hayatımda bir çok otomasyon ve Web tasarım projelerinde(Microsoft Visual Studio, C# .NET, Asp.NET,Microsoft SQL Server, MVC .NET alanlarında) yer aldım. 2017 yılında gönüllü stajyer olarak işe başladığım Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş' de mezun olduktan hemen sonra Yazılım Uzman Yardımcısı olarak işe başladım. Asp.NET MVC ve .NET CORE üzerine kariyerime yön vermekteyim. Yanı sıra Ms-Sql Server alanında kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Yorum Yap