İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Microsoft’un Yepyeni Şarkısı Yeni Pencere’nin Hikayesini Dinleyin

Microsoft’un Yepyeni Şarkısı Yeni Pencere’nin Hikayesini Dinleyin


SAFİR

İlk kez 15 Kasım’da gerçekleştirilen Bilişim Zirvesi’nde yayınlanan video ’ye gösterilen ilgiden ve beğeniden dolayı Türkiye çok teşekkür ediyor.

Microsoft Türkiye’den çıkan aşağıdaki metni bizde değerli takipçilerimiz ile paylaşmak istedik.

Öncelikle seyredemeyenler için bu yazımıza ‘Yeni Pencere’ klibimize yer vererek başlayalım.

Microsoft’un Yepyeni Şarkısı Yeni Pencere’nin Hikayesini Dinleyin from MSHowto.org on Vimeo.

Bildiğiniz gibi bu sene Microsoft için çok büyük bir lansman senesiydi. Başta Windows 8 ve Yeni Office olmak üzere, Windows Phone 8, Xbox, Server 2012, SQL Server 2012 gibi pek çok yeni ürün ve teknolojimizi gerçekleştirdiğimiz çeşitli etkinliklerle Türkiye’de de pazara sunduk. İşte bu etkinlikleri planlarken, bunlara tamamlayıcı olarak tüm bu ürün ve teknolojilerin artık piyasada olduğunun müjdesini müşteri ve iş ortaklarımıza vermek için geleneksel yöntemlerden biraz daha farklı bir yol izlemeye karar verdik.

Yaptığımız toplantıların sonucunda bir şarkı yazma düşüncesi belirdi. Bu şarkıda iş dünyasında sıradan ve rutin bir hayatı olan bir çalışanın, bu yeni teknolojilerle, özellikle , Yeni Office ve Windows Phone 8 ile tanıştığında hayatının nasıl değiştiği ve renklendiği konusunu işlemeyi amaçladık.

Ekim ayının başında Microsoft Türkiye’den müzisyen yönleri de olan Emrah Alpat ve Can Nukan’a bu fikri götürdük ve kendilerinden destek istedik. Birkaç gün sonra her ikisi de farklı söz ve beste fikirleriyle geldi, ve bu iki güzel fikri birleştirip, üzerine birkaç küçük düzenlemeyle şarkı sözlerini son haline getirmiş olduk, beste olarak ta Emrah’ın çalışmasını değerlendirmeye karar verdik. Düzenleme çalışmalarının ardından şarkımız Ekim ayının ortasında hazırdı. Ama şimdi aldığımız geri bildirimler doğrultusunda yeni bir fikrimiz vardı, şarkı güzeldi ama görsellik için bu şarkıya mutlaka bir klip çekmeliydik. Klip çekimi için hızlı bir araştırma yapıp çalışacağımız yönetmenle tanıştık ve bir çekim ve kurgu akışı belirledik.

24 Ekim Çarşamba günü, yönetmenimizle ve klipte bize eşlik edecek ürün pazarlama grup yöneticilerimiz Onur Altıntaş ve Çiğdem Kayalı ile birlikte Yusuf Bütünley’in Mecidiyeköy’deki müzik stüdyosunda bir araya geldik ve şarkıyı hem tekrar kaydedip hem de stüdyo içindeki çekimlerimizi keyifli bir şekilde tamamladık. Klibin geri kalanını şarkıyı seslendiren kişi olarak benim animasyon dünyasındaki bölümlerim ve ürünlerin demolarının video kayıtları şeklinde planlamıştık.

Ertesi hafta yönetmenimizle bir ‘Greenbox’ stüdyosunda buluştuk ve bu ‘animasyon’lu bölümlerin çekimlerini orada tamamladık. Ortaya ne çıkacağını o anda anlamak çok zordu ancak sonlara yaklaştıkça heyecanımız artıyordu.

Kasım’ın ilk haftası ürün demolarının ekran kayıtlarının alınması, klibin kurgusu doğrultusundaki akışı ve montajı ile geçti. Yönetmenimiz için yorucu bir haftaydı. Ve Kasım’ın ikinci haftası gelmeden klibin taslak versiyonu hazırdı. Hafta başında bir iki küçük düzenlemeyle birlikte klibi nihai şekline getirmiş olduk.

Bir fikirden ortaya çıkan bu proje sonunda, (aldığımız geri bildirimlere dayanarak) ağza dolanan melodisi ve eğlenceli klibiyle güzel bir iş ortaya çıkmış oldu. Yazının sonunda klibimizi sizinle tekrar paylaşıyoruz.

http://www.youtube.com/watch?v=wPiSBvKyosI&list=UL

Bu çalışmada emeği geçen başta Emrah Alpat, Can Nukan, Onur Altıntaş, Çiğdem Kayalı, Nail Alpöğünç, Elif Alpöğünç, Egemen Gönen ve Yavuz Buruk olmak üzere herkese çok teşekkürler. Windows 8, yeni Office ve Windows Phone 8’in sizlerin de iş dünyanızı renklendirmesi dileklerimizle.

Keyifli seyirler!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap