İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Microsoft Teams’te Yakın Dönemde Bizi Hangi Yenilikler Bekliyor?

Microsoft Teams’te Yakın Dönemde Bizi Hangi Yenilikler Bekliyor?

Birlikte çalışma, işbirliği ve iletişimi destekleme konusunda oldukça kritik bir rol üstlenen Teams’e, yine çoğunlukla kullanıcı geri bildirimleri göz önünde bulundurularak getirilen veya getirilecek olan pek çok geliştirme ve yenilik söz konusu. Bu yazıda, bu yenilik ve geliştirmelerden bahsediyoruz.

Toplantılarda Eşzamanlı Gösterilen Kişi Sayısı

Dünya çapında kullanıcıların en çok talep ettiği geliştirmelerden biri artık hayatımızda: Teams toplantılarında eşzamanlı olarak görüntülenebilen kişi (video) sayısı 4 kişiden, 3×3’lük bir alanda 9 kişiye çıkarıldı. Bu limitin gelecekte daha da artırılması bekleniyor.

Increase in the number of simultaneous videos in Teams meetings
Resim-1


El Kaldır!

Özellikle kalabalık toplantılarda, söz isterken konuşmacıyı veya devam eden bir diyaloğu bölmek “uygunsuz” kabul edilebilir, araya girmek için doğru zamanı beklemek de stresli bir durum yaratabilir. “Raise hands” özelliği, söz isteyecek katılımcılara toplantıyı sözlü olarak bölmeksizin, görsel bir el simgesi ile bu taleplerini bildirme olanağı sunuyor. Dağıtımı büyük oranda tamamlanan bu özelliğin son durumu 62755 ID’li roadmap ögesi ile takip edilebilir.

Raise Hands
Resim-2


Arka Plan Efektleri

Microsoft Teams toplantıları için arka plan bulanıklaştırma (blur) özelliğinden sonra, arka planda resim kullanma özelliği de kullanıma sunuldu. Şu an için Teams’te ön tanımlı görseller arasında seçim yapılabiliyor, fakat özelleştirilmiş (custom) resimler kullanmak da mümkün; detaylar için “Teams Toplantıları İçin Arka Plan (Background) Resmi Ekleme ve Değiştirme” yazıma göz atmanızı öneririm. Özelleştirilmiş resim kullanımı, yakın zamanda “built-in” şekilde de desteklenir durumda olacak (63666 ID’lı “roadmap” ögesi).

Söz konusu arka plan efektlerinin kullanımının kontrolüne yönelik olarak Teams meeting policy’lere de bir güncelleme geliyor (VideoFiltersMode). Böylelikle Teams yöneticileri, hangi arka plan efekt özelliklerinin hangi kullanıcılara olacağını merkezi olarak yönetebilecek. Bunun da Mayıs sonunda dağıtımının tamamlanması planlanıyor.

Arka plan bulanıklaştırma desteği, iPhone ve iPad’lere de geliyor. Diğer cihazlara veya arka planda resim kullanımının mobil cihazlarda desteklenmesine yönelik henüz bir açıklama veya geliştirme yok.


Sohbet ve Toplantılar İçin Çoklu Pencere Desteği

En çok talep edilen özelliklerden biri olan çoklu pencere desteği, yani belli pencerelerin ana ekrandan ayrılarak ayrı bir ekranda açılabilmesi, Teams’te sohbet, toplantı ve çağrılar için kullanılabilir durumda olacak. Sohbet için Mayıs’ta tamamlanması, çağrı ve toplantılar için Haziran ayında kademeli olarak aktif hale getirilmesi planlanan bu yeniliklere dair gelişmeleri, aşağıdaki “roadmap” ögeleri üzerinden takip edebilirsiniz:

Multi-Window (Pop Out) Support
Resim-3


Grup Sohbeti (Group Chat) Katılımcı Limiti

Teams’te bire bir sohbetlere başka kişilerin eklenmesiyle oluşturulan grup sohbetlerinde desteklenen kişi sayısı 100’den 250‘ye çıkıyor (63577 ID’li roadmap ögesi). Bu şekilde çok sayıda katılımcı ile eşzamanlı iletişimin gerektiği durumlar için ekipler ve kanallar genel olarak daha verimli ve etkili olacaktır; ancak herhangi bir sebeple tercih edilemedikleri senaryoları göz önünde bulundurursak, bu limitin artması da esnek bir alternatif sunmuş oluyor.


Live Event Limitleri ve Desteği

Teams live event’lere (canlı etkinlik) dair yazı serisinin ilk bölümü olan “Microsoft Teams Live Events – Bölüm 1: Genel Özellikler ve Ön Gereksinimler” ile birlikte, bu etkinliklerin limitlerine değinmiştim. Mevcut pandemi durumu ve sürekli artan iletişim ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran Microsoft, bu limitleri 1 Temmuz 2020’ye dek artırdığını açıkladı. Buna göre, geçici olarak değişen limitler aşağıdaki değerlere yükseltilmiş durumda:

  • Katılımcı sayısı 10.000’den 20.000‘e
  • Tenant bazında izin verilen eşzamanlı etkinlik sayısı 15’ten 50‘ye
  • Maksimum etkinlik süresi 4 saatten 16 saate

Bunlara ek olarak “live event” özelliği, yine 1 Temmuz 2020’ye dek Microsoft Office 365 (Education) A1 kullanıcıları için aktif hale getirildi. Belirtilen tarihten sonra otomatik olarak devre dışı kalacak.


Toplantıyı Herkes İçin Bitirme

Teams toplantılarıyla ilgili başlıca sorunlardan biri, toplantıyı başlatan kişi toplantıdan çıksa dahi diğer katılımcıların devam edebilmesiydi. Bu yeni özellik, toplantı yöneticisinin tek tıkla tüm katılımcıları toplantıdan çıkarmasını sağlıyor.

End the meeting for all participants
Resim-4


Canlı Açıklamalı Alt Yazılar (Live Captions)

Canlı açıklamalı alt yazılar (live captions), toplantı esnasında söylenenleri gerçek zamanlı olarak metin haline getirir. Henüz sadece İngilizce konuşulanları anlayabilen bu özellik, Teams masaüstü uygulamasından sonra artık iOS ve Android uygulamaları üzerinde de kullanılabiliyor.


Live Events: Ses Paylaşımı

Live event’lerde artık paylaşımın yapıldığı cihazdan sesi de paylaşmak mümkün. Bu sayede, etkinlikte paylaşılan içeriğin sesi katılımcılara iletilebiliyor. Bu özelliğin Windows’ta Teams uygulaması üzerinden sunumu gerçekleştiren “presenter” ve “producer”lar için geçerli olduğunu belirtelim.


Bire Bir (1:1) Görüşmeleri Kaydetme

Toplantılarda olduğu gibi artık bire bir (1:1) görüşmeleri de kaydetmek mümkün. Kaydetme (recording) seçeneğini seçtiğinizde, katılımcılar da ekranlarında beliren bir bildirim ile bilgilendiriliyor. https://support.office.com/en-us/article/Record-a-meeting-in-Teams-34dfbe7f-b07d-4a27-b4c6-de62f1348c24


Yenilenmiş “Meetings Dashboard”

Yenilenmiş ve gücünü Power BI’dan alan, etkileşimli “meetings dashboard”; toplantı ve görüşmelere dair veriler, kullanım detayları, kullanılan cihazlar, bağlantı seviyesi gibi detayları sunarak kullanıcıların en iyi deneyimi yaşamalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Geliş tarihi henüz net değil.

The new Meetings Dashboard
Resim-5


Teams’te Resmi Kontrolü

Teams web ve masaüstü uygulamalarında profil resmi değiştirme izninin, OWA (Outlook on the web) policy‘lerindeki profil resmi değiştirme izninden beslenmesini sağlayacak olan bu özellik, kısa süre içinde genel olarak dağıtılmış olacak.


Teams App Kullanım Raporu

Teams Admin Center’daki “Analytics & Reports” alanında erişilebilen raporlar arasına eklenecek yeni “Apps usage” raporu sayesinde, Teams yöneticileri, Teams’e entegre edilmiş uygulamalara dair kullanım detaylarına erişebilecek.

The New App analytics and reports experience: Teams app usage
Resim-6


Yeni PS Komutu ile Toplu Policy Ataması

Teams PowerShell modülüne gelen yeni “New-CsBatchPolicyAssignmentOperation” komutu, kullanıcılara toplu halde Teams policy’lerinin atanabilmesini sağlıyor. Var olan komutlarla ve belli döngüler kullanarak bu işlemi yapmak zaten mümkündü, ancak kullanıcıları içeren batch’i bir değişkene atayıp işi tek komutla yapmak muhtemelen birçok kişi için daha kolay olabilir. Örnek kullanım:


Toplantılar İçin Yeni Lobi Ayarları

Teams meeting policy’lerindeki yeni bir ayar ile toplantıları artık sadece doğru kişilerin başlatabilmesini sağlayabiliyor, anonim kullanıcıların toplantı başlatabilme yeteneklerini ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Default lobby setting
Resim-7

Diğer bir yeni ayar ise, toplantı oluşturan kişilere, toplantıya “audio conferencing” (PSTN/dial-in) ile katılacak kişilerin lobiden geçip geçememesine karar verme, bu kişiler toplantıya katıldığında veya toplantıyı terk ettiklerinde de ses ile bilgilendirilme gibi opsiyonlar sunuyor.

Lobby settings for PSTN participants
Resim-8


Teams İçin Yammer Uygulaması

Daha çok Yammer’ı aktif şekilde kullanan veya kullanmayı planlayan organizasyonları ilgilendiren bu yenilik, Yammer uygulamasını “Teams App Store” üzerinden Teams’e entegre etme olanağı sunuyor.

The Yammer app for Microsoft Teams
Resim-9

https://techcommunity.microsoft.com/t5/yammer-blog/the-yammer-app-for-microsoft-teams-is-now-available/ba-p/1320286


Praise’de Yeni Rozetler

Teams’teki Praise özelliğinden, “Microsoft Teams’te “Praise” ile Çalışma Arkadaşlarınızı Alkışlayın” yazımda detaylı şekilde bahsetmiştim. Dünya çapında ciddi olumsuzluklara sebep olan Covid-19 örneğindeki gibi benzer zorlayıcı durumlar ve zamanlarda umudunu, gücünü, disiplinini kaybetmeden işini layıkıyla yerine getiren, başkalarına ilham veren, fark yaratan kahramanlara ithaf edilen 3 yeni rozet Praise’e eklenmiş durumda:

New badges for Praise
Resim-10

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org
burakvarol.net
https://techcommunity.microsoft.com/t5/microsoft-teams-blog/what-s-new-in-microsoft-teams-april-2020/ba-p/1347929

TAGs: Microsoft 365, Office 365, Microsoft Teams, Teams, live event, live events, canlı etkinlik, meeting, toplantı, meeting , Praise, PowerShell, raise hands, multi-window chat, yenilikler, Yammer, meetings dashboard

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Burak Varol, İstanbul'da doğup büyümüş ve tüm eğitim hayatına aynı şehirde devam etmiştir. Bilişim sektöründeki profesyonel kariyeri boyunca Metis, Microsoft Türkiye, PeakUp gibi önemli organizasyonlarda, teknik destek mühendisliği, bilişim danışmanlığı, forum ve içerik moderatörlüğü, mentorluk, ekip liderliği gibi farklı görevlerde başarıyla bulunmuştur. Çoğunluğu mesajlaşma hizmetlerine yönelik olmak üzere farklı Microsoft ürün ve hizmetlerini konu alan pek çok projede aktif rol almıştır. Çalışma hayatına, 10'dan fazla ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek'te (CCI), Kıdemli Bulut Danışmanı olarak devam etmektedir. Genel olarak tüm Microsoft teknolojileriyle ilgilenmekle birlikte, asıl uzmanlık alanı bulut teknolojileri ve Microsoft Office 365 evrenidir ve "MCSA: Office 365" gibi birçok sertifikaya sahiptir.

Yorum Yap