1. Ana Sayfa
  2. OMS
  3. Microsoft OMS Service MAP Nedir ?

Microsoft OMS Service MAP Nedir ?

Microsoft ? Microsoft gün geçtikçe yeni Solutions ları galeriye eklemeye devam ediyor. Ben de bu yazımda w-son eklenen Solutions’lardan biri olan Servis MAP hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Servis MAP konusuna başlamadan önce, hakkında bilgi sahibi olmayanlara kısaca ? bundan bahsetmek istiyorum.

Microsoft OMS’ I SCOM’ un Cloud versiyonu olarak düşünebilirsiniz. OMS var olan ortamlarınızın Monitor edilmesini sağlıyor ve size bilgilendirme, uyarı veya kritik hatalar için alert’ler üretiyor. Hali hazırda SCOM kullananlar bu ürünün Tunning yapılmasının zorluğunu bilirler. OMS ile birlikte aslında hem bu zorluk minimalize edilip, hem de Dashboard oluşturma krizi çözülmüş oldu . Konumuza dönecek olursak henüz ön izleme halinde olan Microsoft OMS portal içerisinde yer alan ’i inceleyeceğiz. Konu çok fazla dağılmasın diye OMS’ in tüm kapasitesinden bahsetmedim. Detaylı bilgi için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz;

https://docs.microsoft.com/tr-tr/azure/operations-management-suite/operations-management-suite-overview

Eğer test etmek isterseniz Free hesap ile 5 adet sunucuyu Service Map ile izleyebiliyorsunuz (İleride değişirmi bilemem J ). Ben OMS plan’ı kullandığım için N tane sunucu ekleme hakkına sahibim. İlk olarak Solutions Galery geliyoruz ve ilgili Solutions ekle diyerek işleme başlıyoruz.


Resim-1

Ana ekranı kontrol ettiğinizde Service Map’in geldiğini göreceksiniz. Hali hazırda OMS kullananlar yapıyı monitör etmek için ajan kurulması gerektiğini bilirler. Ancak Service Map için bu ajan yeterli değil, bunun için Dependency ajanını da yüklemeniz gerekmektedir.


Resim-2

Ajanları yükledikten kısa bir süre sonra aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer ilgili sunucuya ait servis ağacını size çıkaracaktır. Çıktı aşağıdakine benzeyecektir. Kısaca inceleyecek olursak ajan yüklenen sunucum hangi portlar üzerinden veya hangi servisleri kullanarak kimler ile konuştuğunu görebiliyoruz. Örneğin bir Migration projesinde, geçiş yapılacak sunucu ile kimler entegre çalışıyor gibi soruların cevaplarını hızlı şekilde bulmamıza olanak sağlamaktadır.


Resim-3

Ekranın sağ tarafındaki bölümleri inceleyecek olursak Performance diye bir tab göreceksiniz. Bu sekmeyi tıkladığınızda ilgili sunucunun performans değerlerini grafiksel olarak görebilirsiniz


Resim-4

Log Event sekmesine tıkladığımızda ise ajan yüklenen sunucuda oluşan eventları görebilirsiniz ve istediğiniz Event Type tıklayarak detaylarını inceleyebilirsiniz.


Resim-5

Event detaylarını aşağıdaki gibi inceleyebilir sizlerde belirli parametreler ile sorgu yazarak detaylandırabilirsiniz.


Resim-6

Map Legend ise servis ağacında gördüğünüz bağlantı sembollerinin ne anlama geldiğini göstermektedir. Örneğin bir sunucu belirli port üzerinden diğer sunucu ile konuşması gerekiyordur fakat aşağıdaki gibi kesik kırmızı çizgi görürseniz aslında haberleşemediğini anlayabilirsiniz. Buda sorunları analiz etmede yardımcı olacaktır.


Resim-7

Yazımızı aşağıdaki örnekle toplayacak olursak, ajan yüklenen sunucumun haberleştiği sunucular, portlar ve servisleri görebiliyorum. İlgili sunucunun performans değerlerini görebiliyorum. İlgili sunucu üzerinde servis, yazılım gibi değişiklikleri görebiliyorum. Aynı zamanda güvenlik alarmları ( update, failed logon ) görebiliyorum. Tek bir ekrandan hızlı ve ekstra bir efor sarf etmeden bu kadar detaylı bilgiyi alabiliyorum.


Resim-8

Efor sarf etmeden, kahvenizi yudumlayarak servis ağacını çıkarmak isterseniz tam size göre Solutions olduğunu söylesem yanlış olmaz sanırım.


Resim-9

Umuyorum Faydası Dokunmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

 

TAGs : OMS , oms, , service map, , oms nedir,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap