İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure DevTest Labs içerisinde VM’ler Oluşturmak ve Yönetmek için Azure CLI Kullanın

Azure DevTest Labs içerisinde VM’ler Oluşturmak ve Yönetmek için Azure CLI Kullanın

Microsoft, Azure kaynaklarına erişimi daha da kolaylaştırmak ve her platformdan destek verebilmek için her geçen gün yep yeni çözümler ortaya çıkarıyor. Bunlardan bir tanesi de Azure CLI, geçtiğimiz aylarda Azure CLI 2.0 sürümünü sunan Microsoft bu yeni sürümle işimizi çok daha kolaylaştırıyor. Aslında bu yazımda sizlere Azure CLI 2.0 sürümünün faydalarından veya nasıl kuracağınızdan bahsetmek gibi bir düşüncem yoktu. Bu yazımda Azure DevTest Labs içerisinde VM’ler oluşturmak ve yönetmek için Azure CLI kullanabileceğinizi anlatmak istiyordum ama öncesinde isterseniz kısaca bir Azure CLI 2.0’dan bahsedelim sonrasında konumuza geliriz.

Nedir Azure CLI 2.0 derseniz. Microsoft’un Azure kaynaklarını yönetmek için oluşturduğu yeni satırı deneyimidir. Bu deneyimi Azure Cloud Shell ile tarayıcınızda kullanabileceğiniz gibi macOS, Linux ve Windows işletim sistemlerinize yükleyebilir ve komut satırından çalıştırabilirsiniz.Sizlerde Azure CLI 2.0 deneyimini kendi sisteminizde yaşamak isterseniz kurulumunun nasıl yapıldığını bu linkten bulabilirsiniz.


Resim-1

Konumuza geri dönecek olursa Azure CLI ‘n en güncel sürümü olaran 2.0’ı kullanarak artık Azure DevTest Labs içerisinde yeni VM’ler oluşturabilir ve onları rahatlıkla komut satırının kolaylığı ve hızıyla her yerden yönetibilirsiniz. Azure CLI 2.0 ile Azure DevTest Labs içerisinde yapabileceklerinizden bazılarını kısaca aşağıda maddeler halinde listelemek istiyorum. DevTest Labs komutları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu linki incelemenizi önereceğim.

• Bir Azure Marketplace image’nı, özel image veya formülden bir VM oluşturabilirsiniz.
• VM’leri, image’ları, artifacts ve formulas gibi ilgili kaynakları listeleyebilirsiniz.
• Bir VM’de başlatma / durdurma gibi işlemleri yapabiirsiniz.
• Bir VM’e bağlanabilirsiniz
• Bir VM’e artifacts uygulayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Azure CLI 2.0, Azure CLI, Azure DevTest Labs, , Microsoft Azure, artifacts, Azure VM başlatma, Azure VM durdurma, Azure VM, DevTest Labs, macOS, Linux,Windows

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap