İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Windows 8
 3. Microsoft .NET Framework Tüm Sürümlerinin Yüklenmesi – Sorun Çözümü

Microsoft .NET Framework Tüm Sürümlerinin Yüklenmesi – Sorun Çözümü


Microsoft .NET Framework .NET ile yazılmış programları çalıştırmamız için gerekli bir programdır. Bilgisayar yüklediğiniz programlar eğer bilgisayarda .net framework yok ise hata verir ve kapanır. Bazı bilgisayarlarda ise .net framework olmasına rağmen yokmuş hata vermesi durumları da olabilir. Bu hatalar genelde işletim sistemlerinde olur. Çok nadir Vista da denk geldim. Bu durumda aşağıdaki anlatacaklarım sorunu çözmeniz için çok işinize yarayacak.


Resim-1

Bu yazımda Microsoft .NET Framework ün bilgisayara tüm sürümlerinin yüklenmesini anlatacağm.

Başlat > Denetim Masası > Program Ekle veya Kaldır a giriniz.


Resim-2

Microsoft .NET Frameworkler i hepsini sırayla kaldırınız. Eğer Bilgisayar da .net framework hatası varsa bazı .net sürümleri kaldırılmayabilir. Sorun değil çünkü .net framework leri bilgisayardan tamamen temizleyen .NET Framework cleanup tool var.

.NET Framework cleanup tool u indirin ve cleanup_tool.exe yi çalıştırın.


Resim-3

Evet tıklayın ve devam edin.


Resim-4

Lisans sözleşmesine Yes tıklayın devam edin.


Resim-5

.Net Framework – All Versions seçin böylece Program Ekle veya Kaldırdan kaldırılamayan tüm .Net sürümlerini kaldırmış olacak.


Resim-6

Cleanup Now a tıklayın işlemin bitmesini bekleyip bilgisayarı yeniden başlatın.

Bilgisayarda artık .NET frameworklerin hiçbir sürümü yok.

Tüm .net framework sürümlerini tek dosya ile kurulumunu yapabileceğimiz Microsoft .NET Framework 3.5 Service pack 1 (Full Package) var.

Microsoft .NET Framework 3.5 Service pack 1 (Full Package) – Türkçe paketini indirin ve kurun. Bu dosya nın boyutu 235 mb olduğu için indirme yavaş bağlantılarda uzun sürebilir.

Kurulumu başlattığınızda eksik olan .net sürümlerini kendi otomatik indirecek ve bilgisayardaki .net frameworkun güncel olmasını sağlayacaktır.

bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve artık .net sorunu olmadan işlerinize devam edebilirsiniz 🙂

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Murat Kaya, 1982 yılında Giresun’da doğdu. Üniversiteye kadar olan eğitimini Giresun’da tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama mezunu ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Lise yıllarında teknik personel olarak çalışma hayatına başladı. K.T.Ü de okurken çeşitli kurumsal firmalarda ve devlet kurumlarda görev aldı. 2009 yılında Microsoft adına Metis-Teleperformans bünyesinde Teknik Destek uzmanı olarak görev aldı. 2011 yılında BilgeAdam Bilgi Teknolojileri Akademisinde Sistem ve Network danışmanı olarak Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş’de Kıdemli SCCM ve System Admin olarak görev aldı ve halen aynı görevde çalışmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (52)

Popüler Yorumlar
 1. muratkaya_avatar

  Merhabalar, Windows 7 için framework paketi indirmenize gerek yok. .Net Framework 3.5.1 paketi windows bileşenlerinde mevcut. Yapmanız gerekenler, Control Panel > Programs and Features > sol listeden Turn Windows features on or off >
  bu listede Microsoft .NET Framework 3.5.1 i bulun ve seçip OK e tıklayın.
  Kolay gelsin.

 2. muratkaya_avatar

  Merhaba,
  Sorunun olduğu sistem hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?
  İşletim sistemi ve build nedir?
  Aldığınız hatanın için her hangi bir hata kodu var mı?
  Saygılarımla,
  Murat

Yapılan Yorumlar
 1. muratkaya_avatar

  yaşayın yaa

 2. muratkaya_avatar

  İşinize yaramasına sevindik =)

 3. muratkaya_avatar
  8 sene önce

  mrb, bilgisyarımda hiç Microsoft .NET Framework ‘e dair birşey yok
  baştan kurmak istiyorum işletim sistemim xp sp3 microsoftun sitesinden indirip kurmaya kalktığımda şöyle bi hata veriyor
  “”YÜKLSELTME DÜZELTMESİ WİNDOWS YÜKLEYİCİ HİZMETİ TARAFINDAN YÜKLENEMİYOR ÇÜNKÜ YÜKSELTEBİLECEK PRG. EKSİK OLABİLİR VEYA YÜKSELTME DÜZELTMESİ PRG.MIN FARKLI BİR SÜRÜMÜ GÜNCELLEŞTİREBİLİR.YÜKSELTİLİCEK PRG.MIN BİLGİSYARINIZDA OLDUGUNU VE DOĞRU YUKSELTME DUZELTMENIZIN OLDUGUNU DOĞRULAYIN.””
  bunu söylüyor hatada ne yapmam gerek?

 4. muratkaya_avatar

  s.a hocam ben vs 2008 yükluyrm yukleme esnasnda net framework v3.5 yapılandırma veya yeniden yukleme için Güvenlik Duvarı özellikleri aac ve kapat özelliklerni degstrn ne yapablrm acıl yardım

 5. muratkaya_avatar

  kardeş kaç saatte kaldırır acaba

 6. muratkaya_avatar

  Of yapamiorum Video cekermisiniz ???

 7. muratkaya_avatar

  öncelikle paylaşım için teşekkürler. windovs 7 kullanıcısıyım kurulum yaparken yükleme başarılı olamadı diye hata veriyor ve durduruyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 8. muratkaya_avatar

  Merhabalar, bu makale Windows XP ve Server 2003 için geçerli. Windows 7 için, Control panel > Programs and features > Turn Windowsfeautres on or off > altından .net framework seçip yükleyebilirsiniz. framework windows 7 de bileşen olarak geldiği için bu makaledeki yükleme tekniği işe yaramaz. iyi çalışmalar.

 9. muratkaya_avatar

  Özellikle xp de fremowork sorunları çok oluyor oldukça anlaşılır bir makale olmuş hemen deneyeceğim teşekkürler. Şuan bendemi sorun var bilmiyorum microsoft sitelerinin hiçbiri açılmıyor. Bu yüzden 3.5 indiremedim

 10. muratkaya_avatar

  Arkadaslar Benim Pc’m xp Service Pack 3 Microsoftun Sitesinde Uygun Sürücüyü Bulamadım Bana Özel Olarak Facebook’tan Atacak Var Mı Kac Gündür Bu Sorun İE hariç Diger Tarayıcılara girmiyor. İE de Çok Yavaş. Lütfen Yardımcı Olun

 11. muratkaya_avatar

  Hangi sürücüyü bulamadınız ? İsterseniz sorununuzu ayrıntılı olarak forum a yazın, hep beraber inceleyelim.

 12. muratkaya_avatar

  Clenupı yükledim ve kaldırdım .net sürümlerini ancak verdiğiniz 3.5 sürümü yüklenmiyo karşıdan yükleniyo kuruluma geçince hata veriyo ve tekrar siliniyo.

 13. muratkaya_avatar

  Neyse hocam sorunu microsofttan hallettim registerde Disableroolback 1 değerinde o engelliyodu sanırım yüklemeyi.

 14. muratkaya_avatar

  Merhaba!
  Ben bilgisayarıma format attım win 7 ultimate x64 fakat bılgısayarımda net fremework surumu olmamasına ragmen net fremework 4 yuklerken kurulum başlıyor fakat bıtınce kurulum basarılı olamadı windows update yi aç dıyo acık fakat ne yaparsam yapayım yukleyemıyorum yardımcı olursanız sevınırım .

  • emre_avatar

   pc’yi güvenli modda açın. c:\windows\software distribution klasorunu bulun ve silin. Sonrasında normal moda gecin ve Windows Update’i tekrar deneyin.

 15. muratkaya_avatar

  Emre çok teşekkürler işime yaradı yazdıklarınız 🙂

 16. muratkaya_avatar

  helal olsun be

 17. muratkaya_avatar

  w3indows 7 var bende 64 bit aynı dediğiniz gibi yine sorun devam ediyor

 18. muratkaya_avatar

  Bende vindows 7 vista servis pack 1 var. format attım ve eski vindowsu da yedeklemişim yanlışlıkla ve net framevork yuklerken zaten var diye yuklemiyo ama aslında yok yardımcı olursanız sevinirim

 19. muratkaya_avatar

  bende vindows 7 ultimate service pack 1 var ve bu net framevork3,5 full paketi indirdim acıyorum ilk acılıyo birşey yukluyo gibi birkac saniye sonra kayboluyo hiçbirşey olmuyo nasıl yukleyebilirim yardımcı olursanız cok sevinirim

  • muratkaya_avatar

   Merhabalar, Windows 7 için framework paketi indirmenize gerek yok. .Net Framework 3.5.1 paketi windows bileşenlerinde mevcut. Yapmanız gerekenler, Control Panel > Programs and Features > sol listeden Turn Windows features on or off >
   bu listede Microsoft .NET Framework 3.5.1 i bulun ve seçip OK e tıklayın.
   Kolay gelsin.

 20. muratkaya_avatar
  8 sene önce

  arkadaşlar

  2008 servere framework 3.5 yüklemek istediğimde aşağıdaki gibi bir sorun ile karşılaşıyorum
  bir yardım ederöisiniz sorunu nedir.

  Description:
  Microsoft .NET Framework 3.5 SP1 has encountered a problem during setup. Setup did not complete correctly.

  Problem signature:
  Problem Event Name: VisualStudio8Setup
  Problem Signature 01: 35101
  Problem Signature 02: 3.5.30729.01_ORCAS_X86_NET
  Problem Signature 03: PR
  Problem Signature 04: INST
  Problem Signature 05: F
  Problem Signature 06: gencomp318
  Problem Signature 07: BASERET_FAILURE
  Problem Signature 08: –
  Problem Signature 09: 87
  Problem Signature 10: –
  OS Version: 6.0.6002.2.2.0.274.10
  Locale ID: 1055

  Additional information about the problem:
  LCID: 1033

  Read our privacy statement:
  http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=50163&clcid=0x0409

 21. muratkaya_avatar
  8 sene önce

  Merhabalar,
  Bilgisayarda, Windows update de sıkıntı var gibi görünüyor,
  Öncelikle aşağıdkai linkden update hazırlık aracını yükleyip makinedeki eksik güncellemeleri bir kere taramadan geçirin ve yüklenmesini sağlayın. sonra tekrar .net framework kurulumunu yapınız.
  http://support.microsoft.com/kb/947821

 22. muratkaya_avatar

  MRBLAR BENDE ŞÖYLE BİR SORUN CIKIYOR ;
  1 DEĞİL 3 4TANE DAHADA FAZLA OYUN HİLESİ PROGRAMI BAN GİRDGİMDE file not found hatası VE ÜSTÜNDE NET FRAMEWORK YAZIYOR , BEN 2 3 SÜRÜM İNDİRMEME RAĞMEN HALA AYNI UYARI NAPABİLRİM ?

 23. muratkaya_avatar
  7 sene önce

  Merhabalar,
  Bazı uygulamalar Framework in sdk kit ini istiyor olabilir. öncelikle makinede framework ün hangi versiyonu yüklü kontrol ediniz. eğer xp kullanıyorsanız bu yazıdaki adımlar ile framework ü yüklemesi yapınız, eğer windows 7 kullanıyorsanız, denetim masası > program ekle kaldı > windows bileşenleri girin framework u bulup makineye yüklenmesini sağlayın.

 24. muratkaya_avatar

  iyi günler benim oynadığım bir onlıne oyun var karşıdan yükleme yapılırken net.framework 5.0 veyahüt 4.5’i istiyor ama 4.5 i kurarken Engellenmiş durumlar adında bişi gelıyor ekrana ve ben NT 4.5 yükleyemıyorum lütfen yardım

 25. muratkaya_avatar

  .Net Framework 4.5 versiyonu 3.5 veya daha eski versiyonlara ihtiyaç duymaz. Aşağıdaki linkden 4.5 versiyonu bilgisayara indirip kendiniz yüklemeyi deneyiniz.
  http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30653

 26. muratkaya_avatar

  benim sorum, sistemimde netframework 3,5 ve 4,5 yüklü, bana 4 sürümü lazım,çünkü bi program yüklücem illa 4 istiyo anlamadım bende. 3,5 ve 4,5 u bitürlü kaldıramadım tüm olasılıkları denedim,win8 kulllanıyorum.program ekle kaldırda netframework görünmüyo yalnız,windows özelliklerini aç kapada görünüyo tüm özelliklerini açsamda fayda etmedi,framework 4 kurmaya çalıştığımda ise zaten program yüklü diyor ve yüklenmiyor,cleanup ile kaldırmaya çalıştım sistemdeki frameworku ama olmadı pc yeniden başlattım hala silinmemiş görünüyor.yardımcı olursanız sevinirm

 27. muratkaya_avatar

  öncelikle merhabalar benim bilgisayarım xp sp 3 microsoft .netframework 4.0 ve üzerini yüklemem lazım fakat kurulum dosyasına tıkladıgımda kum saati gelip gidiyor yardımcı olabilecek bir kişi varmıdır tekrardan teşekkürler

 28. muratkaya_avatar

  Ellerine sağlık hocam sağolasın 🙂

 29. muratkaya_avatar

  Teşekkürler böyle sitelere ihtiyacımız var.

 30. muratkaya_avatar

  bu hatayı alıyorum bilgisayarım aynı zamanda benzer bir hata ile güncelleştirme de yapmıyo yukarıda yazanları denedim 3.5 i kurarken zaten var diyor win7 32 bit kullanıyorum
  OS Version = 6.1.7601, Platform 2, Service Pack 1
  OS Description = Windows 7 – x86 Ultimate Edition Service Pack 1
  CommandLine = C:\1e38687aecf089cbd009f9d187e762\\Setup.exe /x86 /x64 /ia64 /web
  TimeZone = GTB Standart Saati
  Initial LCID = 1055
  Using Simultaneous Download and Install mechanism
  Operation: Installing

  Package Name = Microsoft .NET Framework 4 Setup
  Package Version = 4.0.30319
  User Experience Data Collection Policy: Disabled
  Number of applicable items: 11
  Exe (C:\1e38687aecf089cbd009f9d187e762\SetupUtility.exe) succeeded.
  Exe Log File: dd_SetupUtility.txt
  ServiceControl operation succeeded!
  Exe (C:\Users\nb\AppData\Local\Temp\Microsoft .NET Framework 4 Setup_4.0.30319\Windows6.1-KB958488-v6001-x86.msu) failed with 0x424 – Belirtilen hizmet, yüklü bir hizmet olarak yok. .
  Final Result: Installation failed with error code: (0x00000424), “Belirtilen hizmet, yüklü bir hizmet olarak yok. ” (Elapsed time: 0 00:04:14).

 31. muratkaya_avatar

  S.A BN NETFRAMEWORK3,5 KURUYORUM ŞUAN YÜKLENMEDİ YEŞİL ÇUBUKLAR SONA KADAR DOLDU DURDU OYLE BİLGİNİZ VARMI_?

 32. muratkaya_avatar

  Yorumlara Bakılırsa Çalışıyor Dün geceden beri bakıyorum çalışıyorsa allah razı olsun.

 33. muratkaya_avatar

  Hay sağolasın ya çok işime yaradı teşkkürler.

 34. muratkaya_avatar

  net framework 4.6 bu işletim sistemi desteklmiyor diyo. ne yapmalıyım tesekkurler. bu arada win7 kullanıyom

 35. muratkaya_avatar

  sen nasıl bi kralsın ya Allah razı olsun

 36. muratkaya_avatar

  Merhaba

  Laptop ım eski ram artırdığımdan eski orjinal vista yerine 7 ultimate kurdurdum. .net framework ve java yüklemesi yapamıyorum.

  Daha doğrusu program kaldır da gözükmeyen java 7 başka programda gözüktü ve silmeme rağmen yeni sürümü yükleyemiyorum. 1603 kodlu hata veriyor. Yukarıda bahsettiğiniz windows özelliklerini aç kapada .net başlığı altında sadece http ve non-http seçenekleri vardı onları seçmeme rağmen bir değişiklik olmadı. Bu arada program kaldır’da .net framework gözükmüyor.

  Bu sorunu nasıl çözebilirim? Orijinal vista ya dönmek istemiyorum 32 bit çünkü.

  .net framework hata logu aşağıdaki gibi. Yardımcı olursanız sevinirim. Bir türlü çözemedim.

  OS Version = 6.1.7601, Platform 2, Service Pack 1
  OS Description = Windows 7 – x64 Ultimate Edition Service Pack 1
  CommandLine = C:\6b9b3b758f18a48a0105c039\\Setup.exe /x86 /x64
  Using Simultaneous Download and Install mechanism
  Operation: Installing
  Package Name = Microsoft .NET Framework 4 Setup
  Package Version = 4.0.30319
  User Experience Data Collection Policy: AlwaysUploaded
  Number of applicable items: 11
  Exe (C:\6b9b3b758f18a48a0105c039\SetupUtility.exe) succeeded.
  Exe Log File: dd_SetupUtility.txt
  ServiceControl operation succeeded!
  ServiceControl operation succeeded!
  Exe (C:\6b9b3b758f18a48a0105c039\Windows6.1-KB958488-v6001-x64.msu) failed with 0x240006 – (null).
  Exe (C:\6b9b3b758f18a48a0105c039\SetupUtility.exe) succeeded.
  Exe Log File: dd_SetupUtility.txt
  MSI (C:\6b9b3b758f18a48a0105c039\netfx_Core_x64.msi) Installation failed. Msi Log: Microsoft .NET Framework 4 Setup_20181206_023302355-MSI_netfx_Core_x64.msi.txt
  Final Result: Installation failed with error code: (0x80070643), “Yükleme sırasında önemli hata. ” (Elapsed time: 0 00:00:39).

  • muratkaya_avatar

   Merhabalar, Bu yazıdaki adımları kullanarak çözülmediyse Windows’da ciddi sıkıntılar olabilir. Tüm adımları tekrar deneyip eğer düzelmezse Windows’u yeniden kurmakta fayda var. Windows 10’a yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

 37. muratkaya_avatar

  abi bende şöle diyor ben freework 4.8 indirirken indirme bitiyır ama şöyle diyor sertifika hatası alıyorum ne yapmalıyım ?

  • muratkaya_avatar

   Merhaba,
   Sorunun olduğu sistem hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?
   İşletim sistemi ve build nedir?
   Aldığınız hatanın için her hangi bir hata kodu var mı?
   Saygılarımla,
   Murat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir