1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Lenovo ThinkSystem SR650 RAID Yapılandırması-2

Lenovo ThinkSystem SR650 RAID Yapılandırması-2

052018_1917_LenovoThink1.png

Önceki yazımızda sunucumuz üzerinde RAID yapılandırmasını Simple configuration seçeneği üzerinde yapmıştık. Bu yazımızda Advanced configuration seçeneği üzerinde yapılandırmayı anlatıyor olacağız.

RAID Setup – Select RAID configuraiton type ekranında Simple configuration ve Advanced configuration seçeneklerini bulunmaktadir. Simple configuration seçeneği ile RAID yapılandırmayı hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Advanced configuration seçeneği ile RAID yapılandırmayı detaylı bir şekilde yapabilirsiniz.

Resim-1

RAID Setup – Select RAID configuraiton type ekranında Advanced configuration seçeneğini seçiyoruz. Create new disk array and virtual disk seçeneği ile sunucumuz üzerinde ilk olarak RAID ve Disk alanı yapılandırmasını  yapabilirsiniz. Use free capacity on the existing disk array seçeneği ile mevcut RAID yapılandırması üzerinde Free ( Boş ) alanlari kullanabilirsiniz.

Resim-2

RAID Setup – Select RAID configuraiton type ekranında Advanced configuration seçeneğini seçiyoruz. Create new disk array and virtual disk seçeneği sunucumuz üzerinde ilk olarak RAID ve Disk yapılandırmasını yapıyor olacağız. Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-3

RAID Setup – Select RAID Level and Select Drives ekranı geliyor karşımıza bu ekranda Set RAID Level bölümünde RAID versiyonunu seçebilirsiniz. Select Drives bölümünde sunucumuz üzerinde bulunan 3 Disk ile ilgili bilgileri görüyoruz.

Resim-4

RAID Setup – Select RAID Level and Select Drives ekranında Set RAID Level bölümünde sunucumuz üzerinde yapılandıracağımız RAID seçiyoruz.

Resim-5

Set RAID Level bölümünde sunucumuz üzerinde RAID 1 olarak yapılandıracağız.

Resim-6

Select Drives bölümünde sunucumuz üzerinde 3 Diski görüyoruz. EID:Slot bölümünde hangi Slot üzerinde takılı olduklarını Type bölümünde Dİsklerin SATA/SSD olduklarini State bölümünde Disklerin durumlarini Role bölümünde RAID yapısında hangi Role ( Rol ) ile yapılandırabileceğimizi görüyoruz.

Resim-7

Select Drives bölümünde sunucumuz üzerinde 2 Disk RAID 1 için yapılandırıyoruz. 1 Diskimize Hot Spare olarak yapılandırıyoruz.

Resim-8

RAID Setup – Select RAID Level and Select Drives ekranında Set RAID Level’i RAID 1 olarak yapılandırıyoruz. Select Drives bölümünde sunucumuz üzerinde bulunan 3 Disk’ten 2’sini RAID 1 yapısına Member olarak ayarlıyoruz. 1 Disk’imizi Hot Spare olarak yapılandırıyoruz.

Resim-9

RAID Setup – Select RAID Level and Select Drives ekranında gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-10

RAID Setup – Create and Virtual Disk ekranı geliyor karşımıza. Create Virtual Disk diyerek yapılandırmaya başlıyoruz.

Resim-12

Create Virtual Disk ekranında Virtual Disk Name bölümüne yapılandıracağımız RAID yapısı için bir isim belirliyoruz. Virtual Disk Capacity bölümünde oluşturulacak olan RAID alanının Capacity ( Kapasite ) belirleyebilirsiniz.

Resim-13

Create Virtual Disk ekranında Virtual Disk Name bölümüne yapılandıracağımız RAID yapısı için bir isim belirliyorum ve Default gelen ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmadan Create diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Resim-14

RAID Setup – Create and Virtual Disk ekranında gerekli yapılandırmayı görüyoruz.

Resim-15

RAID Setup – Create and Virtual Disk ekranında gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-16

RAID Setup – Verify settings ekranında RAID için yapmış olduğumuz gerekli yapılandırmayı görüyoruz.

Resim-17

RAID Setup – Verify settings ekranında RAID için yapmış olduğumuz gerekli yapılandırma için Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-18

Confirmation ekranında About to create the virtual disks, do you want to proceed uyarını alıyoruz. RAID yapılandırması için Yes diyoruz.

Resim-19

RAID Setup – Creating Virtual Disk(s) ekranında RAID yapılandırmasının başladığını görüyoruz.

Resim-20

RAID Setup – Creating Virtual Disk(s) ekranında RAID yapılandırmasının başarılı bir şekilde yapılandırıldığını görüyoruz.

Resim-21

RAID Setup – Creating Virtual Disk(s) ekranında RAID yapılandırmasının başarılı bir şekilde yapılandırıldıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-22

RAID Setup – Select RAID Adapter ekranına geri Current configuration bölümünde RAID yapılandırma bilgisi görüyoruz.

Resim-23

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:

www.mshowto.org

TAGs : ,lenovo ,ThinkSystem SR650 RAID Yapılandırması,,,lenovo sr650 raid yapılandırması,,lenovo ,ThinkSystem RAID Yapılandırması,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap