1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İnternet Çınarları!


0

Bir kısmınızla yaşıt, bir kısmından da genç olan internetin en eski alan adları, önümüzdeki yıl çeyrek asrı devirecek. İnternet tüketicilere sunulalı, daha ancak yarım kuşak oldu. Ancak, çeyrek yüzyıl kadar önce alınan ilk alan adları, bugün bir nevi nostaljik hatıra değeri taşıyor. Peki, hangileri bu alan adları?

.Com uzantısıyla biten en eski adres, Symbolics isimli yazılım firmasına ait. Vakti zamanının yenilikçi firmalarından olan, bugünkine çok benzer, nesne odaklı yazılımlar üreten Symbolics, bu yeni alanın gücünü de erkenden farketmiş olacak ki, www.symbolics.com adresini 15 Mart 1985’de adına kaydettirmiş. İkinci olarak, yine bir teknoloji şirketine ait olan bbn.com geliyor. Hp.com, xerox.com, ibm.com gibi çok daha tanıdık isimler ise, listede nispeten aşağılarda. .Org uzantılı ilk adres, askeri araç araştırma-geliştirmesini destekleyen, ünlü Amerikan üniversitesi MIT’e (Massachussetts Institute of Technology) bağlı MITRE isimli kuruluş.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap