1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. IBM Storwize V5030 Pools Yapılandırması

IBM Storwize V5030 Pools Yapılandırması

Daha önceki yazımıda IBM Storwize V5030 Storage kurulumu anlatmıştık Bu yazımızda da IBM Storwize V5030 üzerinde Pool yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Storage Pool Nedir?

Storage Pool kavramı, geleneksel Raid teknolojisinin dez avantajları üzerine geliştirilmiştir. Raid Grupları oluşturulurken dikkat edilen en önemli performans kriteri aynı bağlantı ara yüzüne, aynı markaya, aynı hıza ve aynı kapasiteye sahip diskler seçilmesiydi. Aksi takdirde RAID grup içerisinde yer alan en kötü performansa sahip disk RAID grubunun performansını belirlemekteydi. Storage Pool da ise disklerin kapasiteleri, hızları ve bağlantı türlerinin bir önemi yoktur. Yani SATA diskler ile birlikte Fiber Channel diskler kullanılabilir.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu açıyoruz.


Resim-1

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Pools menüsü tıklıyoruz.


Resim-2

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Pools menüsü altında IBM Storwize V5030 Storage üzerinde yapılandırma menülerini görüyoruz.


Resim-3

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Pools menüsü altında Create tıklayarak Pools yapılandırmasına başlıyoruz.


Resim-4

Create Pool menüsünde yapılandıracağımız Pools yapısı için Enter Name bölümüne bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Create diyoruz.

NOT : Biz default gelen Name ( İsim ) üzerinde yapılandırdıktan oluşturacağınız Pool yapısı için farklı isimler belirleyebilirsiniz.


Resim-5

Create Pool menüsünde yapılandırdığımız Pool0 için gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek kapatıyoruz.


Resim-6

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Pools menüsü altında Pool0 ismindeki yapılandırmamız Online olarak görüyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage üzerinde 1.09 TİB Enterprise Disk 10k ( SAS Disk ) ve 1.75 TİB Tier 1 Flash ( SSD Disk ) bulunduğu için iki farklı Pools yapısı oluşturuyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Pools menüsü altında Create tıklayarak Pools yapılandırmasına tekrar başlatıyoruz.


Resim-7

Create Pool menüsünde yapılandıracağımız Pools yapısı için Enter Name bölümüne bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Create diyoruz.


Resim-8

Create Pool menüsünde yapılandırdığımız Pool1 için gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek kapatıyoruz.


Resim-9

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Pools menüsü altında Pool0 ve Pool1 ismindeki yapılandırmalarımızın Online olarak görüyoruz.


Resim-10

Bu yazılarımızda IBM Storwize V5030 Storage üzerinde Pool yapılandırmasını tamamladık. RAID yapılandırması ve Volume yapılandırmasını daha sonraki yazılarımızda anlatıyor olacağız.

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : IBM ,ibm ,,ibm storwize v5030 pools yapısı,Storwize V5030 Pools Yapılandırması,storwize v5030 pools yapılandırması,,ibm storwize 5030 pools yapılandırması,IBM ,ibm ,Storwize V5000 Pools Yapılandırması,, Yapılandırması, yapılandırması, Yapılandırmasıibm ,,storwize v5000 pool yapılandırması,,storwize v5030 pool yapılandırması,,ibm storwize v5000 pool,IBM Storwize V5030 Pool,ibm storwize v5030 pool

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap