Barracuda Cloud to Cloud Backup
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri

Barracuda Cloud to Cloud Backup

0

Cloud servislerinin kullanım oranı artıkça en temel düzeyde doğru bilinen yanlışlarında fazlasıyla artığını görmekteyiz. Bu ne demek derseniz, birçok cloud kullanıcısı almış oldukları hizmetlerin devamlılığı, güvenliği ve yedeklenmesinden tamamen cloud service provider’ın sorumlu olduğunu düşünmekte. İşte doğru bilinen yanlış dediğimiz hususların temelini bu tarz bilgiler oluşturmaktadır. Cloud modellerine göre hem servis sağlayıcısının hem de hizmeti kullananların yani bizlerinde sorumlulukları bulunmaktadır. Buna cloud literatüründe “Shared responsibility model” yani “Paylaşılmış sorumluluk modeli” denmektedir.  Burada amaç sorumluluklara göre gerekli aksiyonların alınmasıdır, işte bu noktada Microsoft 365 yedeğini niye alayım ki, bu benim sorumluluğumda değil, nasıl olsa yedeği alınıyor düşüncesine hâkim olanların sonrasında büyük sıkıntılar yaşamaması adına bugün size Barracuda Cloud to Cloud Backup’ı tanıtacağız.

Barracuda Cloud to Cloud Backup’ın temel amacı, Microsoft 365 tarafında barındırdığınız verilerin Sharepoint veya Exchange Online gibi servislerin düzenli ve güvenli bir biçimde korunmasını ve saklanmasını esas alır. Peki Microsoft 365 yedeğini neden alırız? Öncelikle bu konuya açıklık getirelim.

Microsoft 365 Yedeğini Neden Alırız?

Birçok kuruluş, şirket içi dosya paylaşımı, e-posta alışverişi veya şirket içi ortak çalışma alanları için Microsoft 365’i tercih eder. Microsoft 365, kendi tarafında sağladığı verilerin saklanmasının kendine ait olduğunu fakat tarafınızda bulunan verilerin saklanmasının sizlerin sorumluluğu altında olduğunu söyler. Buradaki amaç ise yukarıda da belirttiğimiz paylaşılmış sorumluluk modeli olarak nitelendirilebilir.

Yoğun IT iş temposu arasında karşımıza son kullanıcı tarafında birçok sorun çıkmaktadır. Microsoft 365 kullanan kuruluşlar için en sık yaşanan veri kaybolma nedenidir. IT sektörü içerisinde çalışanların birçok kez duyduğu cümle “yanlışlıkla silindi” olarak belirtebiliriz. Aberdeen Group tarafında Ocak 2013 yılında yapılan bir ankete göre, Microsoft 365 gibi bir SaaS dağıtımındaki veri kaybının en büyük nedeni, verilerin yanlışlıkla silinmesidir. Bu durumu temel alacak olursak, tüm verilerin yaklaşık %70’ i son kullanıcı tarafında yanlışlıkla veya kötü niyetle silinmesinden kaynaklıdır. Bu durum sadece son kullanıcı tarafında kazara yapılabilecek yanlışlıklardan dolayı değil, yanlış yapılandırma, senkron sorunu ve son zamanlarda artan kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımlarının yaygın olmasındandır. Aşağıdaki görselde anket sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

Resim-1

Geri Dönüşüm Kutularının Kullanımı ve Saklama

Microsoft 365 tarafında kullanıcıların masaüstünü OneDrive ile eşitleme durumunda kullanıcı masaüstü ve belgeleri OneDrive tarafına senkron olmaktadır. Bu durumda kullanıcıların masaüstünde silinen verilerin OneDrive tarafında kurtarılabilme durumu söz konusudur. Bu durum aynı şekilde Sharepoint Online ve Exchange online tarafında bulunan e-postalar içinde geçerlidir. Fakat Microsoft 365 tarafında saklanan bu veriler sınırlar dahilinde saklanmakta ve bu sınırların sonunda verilerin kopyası tutulmaz ise sonsuza kadar kaybolmasıdır. Aşağıda bulunan görselde Sharepoint Online, Exchange Online ve OneDrive for Business hizmetlerinin geri dönüşüm kutularının süreleri görülmektedir.

Resim-2

Yüksek Kullanılabilirlik ve Site Koleksiyonu Yedeklemeleri

Microsoft, Exchange Online verilerini korumak için Veri tabanı Kullanılabilirlik Gruplarını (DAG’ler) kullanır. Çalışma süresi sağlama ve felaketlere karşı koruma durumlarında büyük işler yapsa da posta kutusu bozulma durumlarında koruma sağlayamayacak ve e-postaların belirli sürümlerine geri dönüşünde veya geri yüklemesinde katkı sağlayamayacaktır. Microsoft Sharepoint ve OneDrive için her 12 saate bir site koleksiyonlarının yedeklerini alır ve bu yedekleri 14 gün boyunca saklar. Bu verilere erişim için herhangi bir BT personelinin veya BT yöneticisinin denetim izni yoktur. Verilerin geri yüklenmesi durumunda Microsoft ile iletişime geçilmesi gerekir.

Posta Kutusu ve Hesap Tutma

Kuruluş içerisinde bulunan bir çalışanın işten ayrılması durumunda, bu kullanıcının Exchange Online ve OneDrive hesabında bulunan tüm veriler, hesaplarının silinmesinden 30 gün sonrasında tamamen kalıcı olarak silinir. Bu verileri 30 gün sonrasında erişmeniz durumunda herhangi bir işlem yapmayacak ve ilgili verilere erişemeyeceksiniz. Exchange Online veya OneDrive tarafında bulunan verileri farklı bir çözüm ile depolamak ve daha uzun süreler boyunca erişmek mümkündür.

Barracuda Cloud to Cloud Backup ile Microsoft 365 için Eksiksiz Koruma

Barracuda Backup, IDC’nin Amaca Yönelik Yedekleme Cihazı İzleyicisine göre dünyanın lider entegre yedekleme cihazıdır. Barracuda Backup, yerleşik bulut çoğaltma ve yönetimi gibi özelliklerle sıfırdan bulut etrafında oluşturuldu. Şirket içi fiziksel ve sanal sunucu korumasında güçlü bir mirasa sahip olan

Barracuda Backup, artık Microsoft 365 için Buluttan Buluta Yedekleme içerir. Buluttan Buluta Yedekleme, Exchange Online, SharePoint Online ve OneDrive for Business verilerini doğrudan yedekleyerek korur.

Exchange Online

Barracuda Cloud to Cloud Backup, kuruluş ortamlarında bulunan kullanıcıların Exchange Online e-postaları, bu e-posta içerisinde bulunan ekleri hatta posta kutusunun tamamını korur. Geri yükleme durumunda bir kullanıcının kaybolan herhangi bir verisini orijinal hesabına aktarabilir, farklı bir hesaba aktarabilir veya dışarı aktarılabilir.

OneDrive for Business

OneDrive yapısı da Exchange Online yapısı gibi tüm klasörler olmak üzere belgeler kitaplığının altındaki tüm klasörleri korunur. OneDrive tarafında da bir kullanıcının kaybolan verisini geri yükleme durumunda verisini orijinal hesabına aktarabilir, farklı bir hesaba aktarabilir veya dışarı aktarılabilir.

SharePoint Online

Barracuda Cloud to Cloud Backup, SharePoint Online için tam koruma sağlar. Öğe düzeyinde kurtarma seçenekleriyle, Ekip Siteleri, Yayınlama Siteleri ve Wiki Sitelerindeki Belge Kitaplıkları, Site Varlıkları, Site Sayfaları ve Resim Kitaplıklarının yedeklerinden öğeler doğrudan SharePoint Online’a geri yüklenebilir.

  • Klasörler, Word, Excel, PowerPoint Belge Kitaplıkları
  • Wiki sayfaları, Site sayfaları, Site Sayfası Kitaplıkları
  • Klasörler, Resimler, Resim Kitaplıkları

Barracuda Cloud-to-Cloud Backup, yanlışlıkla veya kötü niyetle silme nedeniyle içerik kaybı riskini ortadan kaldırır. Ayrıca, kullanıcılar kuruluşunuzdan ayrılırsa bile e-posta iletilerini ve dosyaları süresiz olarak saklayabilirsiniz; üstelik ek lisans satın almak zorunda kalmadan.

Buluttan Buluta Yedekleme Özellikleri

Otomatik ve İsteğe Bağlı Yedeklemeler

Microsoft 365 verilerini istediğiniz zaman yedeklemek için özelleştirilebilir yedekleme programları oluşturarak tamamen otomatikleştirilebilir veya yedeklemeleri herhangi bir zamanda isteğe bağlı olarak çalıştırmayı seçebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, kritik verileri korumak için gerektiğinde yedekleme programları gün içinde tekrarlanabilir. Tüm Exchange Online, SharePoint Online ve OneDrive for Business verileri, Barracuda Cloud’da depolanmadan önce maksimum depolama verimliliği ve azaltılmış yedekleme pencereleri için tekilleştirilir ve sıkıştırılır.

Resim-3

Hızlı ve Kolay Restorasyon

Barracuda Cloud’a yedeklenen tüm Microsoft 365 verilerine İnternet bağlantısı olan her yerden erişilebilir, arama yapılabilir ve geri alınabilir. Yerleşik bir takvimden belirli tarihler seçilerek, verilerin posta kutuları, klasörler, dosyalar, siteler, kitaplıklar ve e-posta mesajları zamanında kurtarılması sağlanabilir. Dosyalar veya e-posta mesajları orijinal kullanıcı hesabına ve konumuna, hesap içinde farklı bir konuma veya tamamen farklı bir kullanıcı hesabına geri yüklenebilir. SharePoint Online sitelerinden yedeklenen öğeler orijinal konumlarına geri yüklenebilir. Belirli bir dosya veya mesajı arıyorsanız ancak konumundan emin değilseniz, öğeyi hızlı ve kolay bir şekilde bulmak için arama özelliği kullanılabilir. Klasörleri daha hızlı indirmek için sıkıştırılmış bir ZIP dosyasına koyarken, e-posta mesajları endüstri standardı EML formatı kullanılarak indirilir. Dosyalar aynı dosya biçimi kullanılarak indirilir (birden fazla dosya seçilmediği sürece), ardından daha kolay erişim için bir ZIP dosyasına konur.

Resim-4

Raporlama ve İstatistik

BT Yöneticileri için ayrıntılı raporlama ve denetim kaydı, bir yedekleme çözümünün önemli bir bileşenidir. Barracuda Cloud to Cloud Backup, her bir yedekleme kaynağı için yedekleme durumu ve sağlık izlemesi sağlar. Otomatik e-posta uyarıları, her yedeklemeden sonra, yedeklemenin bir özetini ve son yedeklemeden bu yana hangi e-posta mesajlarının, klasörlerin ve dosyaların eklendiği, değiştirildiği ve kaldırıldığı hakkında ayrıntılı bilgiler içeren belirtilen e-posta alıcılarına gönderilir. Durum sayfasında, grafikler her gün eklenen öğe sayısını ve yedeklenen veri miktarını gösterir. Depolama istatistikleri ve grafikleri, genel olarak ne kadar verinin yedeklendiğini ve depolama verimliliğini ayrıntılı olarak gösterir. Veri tekilleştirme ve sıkıştırmadan sonra Barracuda Cloud’da gerçekte ne kadar veri depolandığının yanı sıra, bir denetim günlüğü ile Cloud to Cloud Backup arabiriminde gerçekleştirilen her işlemi izler ve bunlarla ilgili ayrıntıları sağlar.

Resim-5

Kullanılabilirlik

Barracuda Backup her zaman kullanım kolaylığıyla bilinir ve Cloud to Cloud Backup özellikleri de istisna değildir. Mevcut Barracuda Backup kullanıcıları bu yeni işlevsellik ile kendilerini evlerinde hissedecekler ve yeni kullanıcılar bunu dakikalar içinde öğrenebileceklerdir. Cloud to Cloud Backup hizmeti, kolay erişim ve yönetim için Barracuda Bulut Kontrolündeki diğer Barracuda Yedekleme cihazları arasında listelenmiştir.

Resim-6

İdare ve Politika Yönetimi

Tüm Barracuda Yedekleme cihazları ve Cloud to Cloud Backup hizmetleri, Barracuda’nın bulutta barındırılan merkezi yönetim arayüzü olan Barracuda Bulut Control ile tek bir pencereden yönetilebilir. Barracuda Cloud Control’e İnternet bağlantısı olan her yerden erişilebilir, bu da kuruluşunuzun verilerine anında erişmenizi ve bunları kurtarmanızı mümkün kılar. Barracuda Cloud Control Mobil Uygulamasını indirerek, yedeklemelerinizin ve yedekleme cihazlarınızın sağlık durumunu Apple iOS veya Android mobil cihazlarınızdan görüntüleyebilirsiniz. Barracuda Cloud Control ayrıca rol tabanlı yönetim sağlayarak kullanıcıları eklemenize ve kaldırmanıza, ürün yetkilendirmeleri atamanıza olanak sağlar.

Esnek ve tamamen özelleştirilebilir saklama ilkeleri oluşturmak, kuruluşunuzun geçmiş verilerini ne kadar süreyle tutacağınızı belirtmenize olanak tanır. Tüm Microsoft 365 verileri için genel saklama ilkeleri oluşturabilir veya farklı kullanıcılar veya veri kümeleri için farklı ilkeler oluşturarak daha ayrıntılı hale getirebilirsiniz.

Resim-7

Güvenlik

Buluttaki verilerini korumak isteyen kuruluşların en büyük endişelerinden biri güvenliktir. Barracuda Backup ile tüm Microsoft 365 verileri, çoğu banka ve finans kurumu tarafından kullanılan güvenlik düzeyiyle aynı olan 128 bit SSL şifreleme ile aktarım sırasında şifrelenir. Barracuda Cloud’da depolanan veriler, 256 bit AES şifreleme kullanılarak beklemedeyken şifrelenir. Barracuda Cloud Storage, düzenli olarak üçüncü taraf denetimlerinden geçer ve SSAE 16 Tip II sertifikasına sahiptir. Barracuda Cloud Control’e dahil edilen ek koruma katmanları, çok faktörlü kimlik doğrulama, IP adresi oturum açma kısıtlamaları ve rol tabanlı yönetimdir.

Sonuç

Kuruluşunuza ait Microsoft 365 ortamındaki verilerin tüm sorumluluğu sizdedir.

  • Barracuda ise, Microsoft 365 tarafında bulunan verilerinizin düzenli ve güvenli bir biçimde korunmasını ve depolanmasını sağlar yedeklenmesini sağlar
  • Entegre bir çözümdür hem yedekleme alanı hem de yedekleme yazılımı içerir.
  • Buluttan Buluta yedekleme olduğu için yedekleme alanı limiti, veri indirme, veri yükleme gibi sıkıntıları ile uğraşmazsınız.

Eğer siz de bu ürünün deneme sürümünü ücretsiz olarak test etmek istiyorsanız ya da demo talebinde bulunmak istiyorsanız bu linki kullanabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar

https://www.barracuda.com/products/email-protection/cloud-to-cloud-backup

TAGs: Barracuda Cloud2Cloud Backup, Barracuda Cloud tp Cloud Backup, M365 Backup with Barracuda, Barracuda ile Microsoft 365 yedekleme

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Sistem destek elemanı olarak farklı firmalarda görevler aldım. Uzmanlık alanlarım Active Directory, IIS, Virtulization, RDS ve Firewall ön plana çıkmaktadır. Şuan da Simplix Teknoloji Hizmetleri şirketinde Bulut ve Güvenlik Uzmanı olarak görev almaktayım. Kendimi bulut çözümleri, güvenlik sistemleri ve yedekleme sistemleri üzerine geliştirmekteyim.

Yorum Yaz