1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Hyper-V’de Ajansız (Agentless) Biçimde Double-Take Availability Yazılımı İle Replikasyon Nasıl Yapılır

Hyper-V’de Ajansız (Agentless) Biçimde Double-Take Availability Yazılımı İle Replikasyon Nasıl Yapılır

Stabil hale getirilmiş bir altyapıda, sistemi daha iyi hale getirmek için iş sürekliliği konusuna kafa yormak gerekmektedir. Var olan altyapının devamlılığı için kurum içi hizmet veren servislerin devam etmesi ve sekteye uğramaması gerekmektedir. Bu ve benzer sebeplerden dolayı tüm altyapınızı farklı bir lokasyona farklı bir sunucu kümesine ya da farklı bir ortamına Double-Take Availability ile Replikasyonunu sağlayabilirsiniz.

Bu yazıda bu işlemin ajansız (yani Agentless olarak) nasıl yapılabileceğine bakıyor olacağız.

Bunun için yapılması gereken ilgili Hostlara Double-Take Availability yüklendikten sonra Double-Take Console üzerinde ilgili Hostlar eklenir.


Resim-1

Hyper-V sunucu üzerinde Bunun SQLSrv01 makinesine herhangi Application yüklemeden Replikasyonu sağlayacağız.


Resim-2

Get Started diyerek görevimize başlıyoruz, Double-Take Availability seçildikten sonra Windows Server belirtilerek kaynak sunucumuzu beliyoruz.


Resim-3

seçilerek, Replikasyonunu istediğimiz sunucular belirtilerek devam edilir.


Resim-4

Hedef sunucu belirtilerek devam edilir.


Resim-5

General kısmında Görevin adı belirlenir. Replica Virtual Machine Location kısmında ise hedef Hyper-V sunucu üzerinde bulunan diskleriniz gözükür ve böylelikle Replike edeceğiniz disk belirlenir.


Resim-6

Replike edilecek VM hedefte hangi Interface üzerinde olacağı belirlenir.


Resim-7

Disaster Site’nız farklı bir Subnette ise burada IP, Subnet, Gateway ve DNS’leriniz kendiniz belirleyebilirsiniz bunun için Provide Credentials bölümünden Replike edeceğiniz VM bilgilerini girmeniz gerekmedir.


Resim-8

Failover Monitor kısmı kaynak ve hedefin tolere ettiğiniz haberleşememe süresini gösterir. Wait for user initiate Failover seçeneği ise seçildiğinde sizin onayınızla Failover yapmasını, tersi durumda ise direkt Failover yapmaktadır.


Resim-9

Hedefteki Hyper-V Host’unuzdaki Interface’leri görüntüler ve Replikasyonun hangi Interface üzerinde olacağını belirlenir.


Resim-10

T zamanında Snapshot alabilir ve o Snapshot’lara geri dönebilirsiniz ve Compression bölümünde veriyi sıkıştırarak göndermenize olanak sağlar.


Resim-11

İşlemler bittikten sonra doğrulama yapılır ve Finish diyerek görev sonlandırılır.


Resim-12

Görüldüğü gibi Replikasyon başlamış oldu.


Resim-13

Replikasyon bittikten sonra kaynak herhangi bir şekilde hizmet veremezse hedef Hyper-V Hostunuz üzerinde Replike ettiğiniz sanal makine hizmete devam eder. Böylelikle Hyper-V Hostlar arasında sanal makinelere herhangi bir Application yüklemeden Replikasyonunu sağlamış olduk.

Referanslar

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yalova’da doğdu. Aslen Trabzon/OF’ludur. Eğitim yılları Yalova’da geçti Yalova Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde okumuştur. Kişisel Güvenlik ve Microsoft Sistem Ailesi hakkında seminerler ve eğitimler vermektedir. Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karışı Mücadele Derneği Yalova İl Temsilciliği yapmıştır. Outsource kaynaklı bir çok kuruma destek vermeye devam etmektedir. Şuan da ise Stratus Bilişim Sistemleri Ticaret A.Ş Bussines Continuity tarafında çalışmaktadır. Aynı zamanda Network Akademi’de Trainer olarak görev almaktadır. MCP, MCSA ve MCSE sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap