1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. vCenter 6.0 Kurulum ve Konfigürasyonu – Bölüm 3

vCenter 6.0 Kurulum ve Konfigürasyonu – Bölüm 3


Ruijie Teknoloji Günü

Vmware sitesinden Vmware-VCSA-all-6.0.0-2800571.iso yu indiriyoruz. İsterseniz Windows isterseniz OpenSuse tabanlı vCenter kurulumu yapabilirsiniz. Appliance genelde daha stabil ve performanslı olduğu için OpenSuse’yi tercih ediyorum.

Appliance kurmak için öncelikle bir Plugin kurmanız gerekli, Appliance kurulumunu bir browser gerçekleştireceğimiz için bu gerekli, zaten vCenter artık tamamen browser üzerinden kullanılıyor, vSphere Client’da da kullanabiliriz fakat bazı işlemlerini gerçekleştirmeniz kısıtlıdır. O yüzden browser üzerinden kullanmak daha doğru olacaktır.

Bu konunun diğer yazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Cluster Mimarisi ile ESXI 6.0 Kurulumu – Networking ve LACP Konfigürasyonu – Bölüm 9

Cluster Mimarisi ile ESXI 6.0 Kurulumu – Networking ve LACP Konfigürasyonu – Bölüm 8

Cluster Mimarisi ile ESXI 6.0 Kurulumu – Networking ve LACP Konfigürasyonu – Bölüm 7

Cluster Mimarisi ile ESXI 6.0 Kurulumu – Networking ve LACP Konfigürasyonu – Bölüm 6

Cluster Mimarisi ile ESXI 6.0 Kurulumu – Networking ve LACP Konfigürasyonu – Bölüm 5

Cluster Mimarisi ile ESXI 6.0 Kurulumu – HA (High Availability) Konfigürasyonu – Bölüm 4

vCenter 6.0 Kurulum ve Konfigürasyonu – Bölüm 3

Cluster Mimarisi ile ESXI 6.0 Kurulumu – Storwize Kurulumu Ve Konfigürasyonu – Bölüm 2

Cluster Mimarisi ile ESXI 6.0 Kurulumu – Bölüm 1

Vmware-VCSA-all-6.0.0-2800571.iso’yu Mount edip içerisinde Client Integration Plugin’i kuruyorum.


Resim-1


Resim-2

Plugin kurulumunda sonra iso içerisinden vcsa-setup’i çalıştırıyorum.


Resim-3


Resim-4

Install Appliance diyerek kurulumu başlatıyorum.


Resim-5


Resim-6

Bu kısımda vCenter I kurabilmemiz için bizden Host bilgisi istiyor herhangi bir Host ip adresi ve Root şifresini yazarak ilerliyorum karşıma çıkan sertifikayı kabul ederek devam ediyorum.


Resim-7

Bu adımda VCenter için bir isim belirtiyorum Host üzerinde bu VM adıyla Inventory da görünecektir. Buradaki Root OpenSuse’nin yani Linux’ın Root şifresidir.


Resim-8

Kurulum tipi olarak Embedded’i seçiyorum gerekli olan tüm servis ve bileşenleri bie arada kuracağım, isterseniz bu servisleri ayırabilirsiniz.


Resim-9

Bu adımda önemlidir. VCenter a erişim bir SSO domain oluşturmamız gerekiyor. İsterseniz kendi domaininizi belirtebilir veya mevcut bir SSO’ya dahil edebilirsiniz. Ben yeni bir SSO domain oluşturacağım.


Resim-10

Burada kaç Host ve VM kullanmayı planlıyorsanız Appliance Size’ını ona göre seçebilirsiniz. Ben 2 Host ve 100 VM düşündüğüm için bu planı seçiyorum.


Resim-11

Datastore olarak Storwize üzerinde oluşturmuş olduğum Datastore’u seçiyorum. Thin disk ve Thick disk seçeneği var. Thin Disk’de Storage üzerinde bir alanı direkt olarak ayırmayıp kullanacağı alan arttıkça yer kaplar, Thick Disk ise yani bu seçeneği seçmezseniz direkt olarak ihtiyaç duyduğu alanı ayırıp Storage üzerinde blok olarak alır.


Resim-12

Database seçimi olarak Embedded Database vpostgresi seçip devam ediyorum. İsteğe bağlı olarak bir Oracle Database’inizde gösterebilirsiniz.


Resim-13

Bu kısım yine önemlidir. Appliance I hangi network den konuşturacağınızı, FQDN adını ve ip adresini belirteceğiz. Özellikle FQDN adı verirken network de Unique yani benzersiz bir isim verdiğinize emin olun. NTP server kısmında da NTP bilgilerini ESXI Host üzerinde tanımlamış olduğumuz NTP den çekebilir veya manuel olarak girebilirsiniz.


Resim-14

DHCP’yi seçtiğim için beni Static IP kullanmam konusunda uyarıyor, eğer DHCP kullanıyorsanız kesinlikle bu ip adresi ve MAC adresini Reserve edin, Network de başka bir cihazın almayacağından emin olun özellikle DNS de, eğer bununla ilgili bir hata alırsa kurulumda devam etmeyecektir.


Resim-15

Kurulum başlıyor.


Resim-16


Resim-17

VCenter kurulumu tamamlandı. Şimdi vCenter’a Login olmak için yukarıdaki adresten giriş yapalım.


Resim-18


Resim-19

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

2006 yılından beri çeşitli projeler ve platformlarda çalışmaktayım. Çeşitli danışmanlık firmalarında danışman ve sistem mühendisi olarak görev aldım. Şu an da kıdemli sistem mühendisi olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)