1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. VMTurbo Operations Manager 3.2 Versiyonunda Neler Geliyor?

VMTurbo Operations Manager 3.2 Versiyonunda Neler Geliyor?


Bu ürünle ilgili daha önce ilk bakış ve kurulumu hakkında yazmıştım. 3.2 sürümüne web ara yüzünden bağlandığımda ilk olarak karşıma çıkan sihirbazdaki target configuration’a RHEV’de eklenmiş.


Resim-1

Ürün operasyon yelpazesini bir adım daha genişletmiş.


Resim-2

Bir başka eklenti ise Home tab’ındaki Mountly Summary olmuş. Bir önceki sürümde Mountly Summary yoktu. Aylık durumu incelemek için hoş olmuş.


Resim-3

Bir başka yenilik ise üstteki resimde de görülebileceği gibi Deploy tab’ı. Bence ürünün albenisi hayli arttırmış. Deploy tab’ından neler yapabiliyorsunuz:

  • Yeni VM oluşturabiliyorsunuz
  • Yeni VM template’i oluşturabiliyorsunuz.
  • Yeni oluşturacağınız VM için Deployment Profile seçebiliyorsunuz
  • En güzeli ise yeni VM oluşturma sırasında size VM’in oluşturulacağı ve konuşlandırılacağı fiziksel host konusunda en optimum öneriyi yapıyor.
  • Bu işlemler (optimal location ) Economic Scheduling Engine ile yapılıyor.
  • Workload Management açısından avantajlı.


Resim-4

Üstteki resimde görüleceği gibi VM name kısmına size uygun random bir isim verin ki çakışmasın. Ardından sizdeki sunucularda varsa Template kısmından bir VM template seçebilisiniz. Yoksa VM oluşturma işi öncesinde sol kısımdan yeni bir template ve profile oluşturabilirsiniz. Son olarak Begin Deploy butonuna bastığınızda sağ panelde bir süre sonra öneriler üretiliyor.


Resim-5

Üstteki gibi 2 adet VM kurmak istediğimi belirttim. VMTurbo, bu 2 VM için bana optimum iki fiziksel sunucu ve storage önerdi. Proceed ile devam ederek işlemimi tamamlayabiliyorum. Proceed sondasında yine aynı ekranda aşağıdaki gibi bir bilgilendirme yapılıyor. Bekleme süreci başladı J


Resim-6

VMTurbo tarafında işlem commit edildi. Acaba VCenter tarafında durum nedir diye bakmak istedim ve durum aşağıdaki gibi.


Resim-7

Recent Task’lerde az önceki işlemim yerini almış. Yeniliklerden Deploy tab’i ile ilgili izleniminde bu şekilde.

Bir başka yenilik ise şu şekilde. Virtual infrastructure’ın hayli büyük olduğu ortamlarda birden fazla instance’i kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda VMTurbo Operation Manager instance’ları için aggregation getirilmiş.

Bir başka yenilik ise VM’ler üzerinde çalışan uygulamaların keşfi ve gözlenmesi için. Önceki versiyondaki WMI kullanımına ilaveten ( Windows vm’ler için ); SNMP ve JMX desteği (VM’leri üzerindeki application’ların keşfi ve gözlemi için ) getirilmiş.

Son olarak Online Help ve Help topic’leri konusunda örneklerle anlatım ve iyileştirmeler var. İzlenimleri bu şekilde. Sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap