1. Ana Sayfa
 2. Sanallaştırma
 3. Vmware Esxi 5.0 Server ve vSphere Client Nasıl Kurulur?

Vmware Esxi 5.0 Server ve vSphere Client Nasıl Kurulur?


Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımda Esxi 5.0 kurulumun nasıl gerçekleştireceğinizi anlatmaya çalışacağım. Kurulumu yapmak istediğimiz Esxi host’umuza Esxi 5.0 cd’mizi takıyor ve aşağıdaki gibi kuruluma başlıyoruz.


Resim-1

Esxi 5.0 kurulumunu yapmak istediğimiz Server’ımızın Compatibility tarafında uygun olup olmadığını kontrol etmesi için Enter diyoruz.


Resim-2

Lisans anlaşmasını F11 ile kabul ediyoruz.


Resim-3

Esxi 5.0’ı kurulumu yapacağımız local diski seçiyoruz. Bu kurulumu yaparken sadece local disklerimizi görebiliyoruz, çünkü kurulum sırasında storage’ımızı Esxi hostlarımıza bağlamadım. Bu önemli bir nokta eğer kurulumu sırasında storage’ınız bağlı ise ve içersinde herhangi bir data var ise yanlışlıkla formatlamanız yüksek bir ihtimal. Bu yüzden kurulumu sırasında storage’ınızı kesinlikle bağlamayınız.


Resim-4

Bölgesel ayarlar default (English) bırakıyoruz.


Resim-5

En az 6 karakter kullanarak bir password belirliyoruz. Bu password Esxi hostumuza vsphere Client’ı kullanarak bağlanacağımız password olacak. Geçici ve basit olması için 123456789 veriyorum. Default user name olarakta root’u kullanacağız.


Resim-6

Install işlemini başlatmak için tekrar F11 diyoruz ve kurulumu başlatıyoruz.


Resim-7

Kurulum tamamlandıktan sonra Server’ımız restart etmek için Enter diyoruz.


Resim-8

Server’ımız restart ettikten sonra artık Esxi host’umuz hazır. Eğer ortamda bir DHCP Server’ınız var ise host’unuz aşağıdaki gibi otomatik olarak bir ip alacaktır. DHCP Server’ınız yok ise F2 ile login olup gerekli konfigurasyonu yapabilirsiniz. Network tarafında işimizi garantiye almak adına F2 ile gerekli konfigurasyonumuzu aşağıdaki gibi yapıyoruz.


Resim-9

IP adresimizi sabitliyoruz.


Resim-10


Resim-11


Resim-12


Resim-13


Resim-14


Resim-15

Network tarafındaki konfigurasyonumuzu tamamlamış olduk.


Resim-16

Şimdi pc’mizden vsphere Client ile Esxi hostumuza bağlanacağız. Bunun için http://10.48.0.76 nolu ip’mize web browser kullanarak aşağıdaki adımları takip ederek kurulum dosyasını indirip, gerekli kurulumu yapıyoruz. Continue to this website (recommended) diyerek aşağıdaki adımı geçiyoruz.


Resim-17

Download vSphere Client diyoruz.


Resim-18

Aşağıdaki link üzerinden vSphere Client’ımız download ediyoruz.


Resim-19

Download işlemi tamamlandıktan sonra Esxi host’umuza hangi pc veya Server’dan bağlantı yapmak istiyorsanız vSphere Client’ınızı oraya kuruyoruz. Ben kendi bilgisayarıma kuruyorum.


Resim-20

Next diyoruz.


Resim-21

Next diyoruz.


Resim-22

Lisans Anlaşması kabul edip Next diyoruz.


Resim-23

Customer Information bilgilerimizi yazıyoruz.


Resim-24

Son adım Install diyoruz.


Resim-25

Finish diyerek vSphere Client kurulumunu tamamlıyoruz.


Resim-26

Kurulumu tamamladıktan sonra Masaüstümüzdeki kısayol ikonu ile Esxi hostumuza aşağıdaki bağlantı sağlıyoruz.


Resim-27

Esxi hostumuz erişim bilgilerini yazarak Login diyoruz.


Resim-28

Sertifika uyarımızı Ignore ediyoruz.


Resim-29

Lisans key girilene kadar 60 gün süremizin olduğu bilgisini alıyoruz. Ok diyerek geçiyoruz.


Resim-30

Evet arkadaşlar başarı bir şekilde Esxi 5.0 kurulumunu ve vSphere 5.0 kurulumunu tamamlamış olduk.


Resim-31

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1983 yılında Bursa’da doğdum. Profesyonel olarak 2005 Yılından beri Bilişim sektörünü içerisinde birçok farklı görev de yer aldım. 20.09.14 tarihi ihtibariyle BTE BİLGİSAYAR içinde Sistem Destek Yöneticisi olarak görev almaktayım. Sahip olduğum sertifikalar; VCP | MCP | MCDST | MCSE (w2k,w2k3), + Security | MCITP: Windows Server 2008 Enterprise Administrator | MCITP: Enterprise Messaging Administrator on Exchange 2010 | MCSA: Microsoft Certified Solutions Associate: Windows Server 2012 | Watchguard | MFA Technical

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. ozkanozdemir_avatar
  6 sene önce

  Sevgili kardesim cok güzel basit bir anlatim, sagolasin. Bende ayni senin gibi 12 yila yakindir bir merakla epey yol katettim ama cok kücük capli ki hatri bile sayilamayacak kadar oranda bir para kazandim ama senin gibi isin kaymagina parmak calamadim umarim ilerki zamanda olur. Buradan seni takip edcegim Fatih Özkan isismli arkadasida takipteyim ikinizden epey bir seyler topraladim evde ilk isi bir FileCap serveri ESXi ye kurmak sonra NAS ve iSCSI ile devam edecegim cok tesekkür ederim tekrardan face den arkadas olma ihtimalimiz varsa burdan beni ekleyebirisin: Facebook TC Raşit Bülbül.
  Asil Meslegim Yks. Makina Müh ve Almanyada Project. Manager im.

 2. ozkanozdemir_avatar

  vSphere yeni bir makina oluşturmak istedigimizde linux veya xp iso kalıbını nereden nasıl yüklüyoruz yukardaki cdrom sekmesine tıkladıgımız zaman boş çıkıyor hiç bir kalıb gözükmüyor bunu sonradan kendimiz mi upload ediyoruz kendimiz upload ediyorsak nasıl yapıyoruz bilgi verirsen sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir