1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Windows Server Software-Defined Datacenter Nedir ? – Bölüm 1

Windows Server Software-Defined Datacenter Nedir ? – Bölüm 1

windows-server-software-defined-datacenter-wssd-program.image1_

Bu yazımın ana konusu ile tabanlı konusunda sizlere bilgiler aktaracağım.


Resim-1

Software-Defined Datacenter () temel mantığı tüm altyapınızı sanallaştırılmış bir veri merkezi haline getirmektir.Microsoft’un uygulaması tamamen Windows Server teknolojilerinden oluşur.Ağ ve depolama sanallaştırmasınıda içerisine alan Hypervisor ile başlar.Sanallaştırma güvenliğinin sağlanabilmesi için geliştirilen güvenlik teknolojileri (Guarded Fabric Mimarisi) sayesinde altyapınızdaki güvenlik zafiyetleri azaltılır.Powershell system center ve / veya Operation Management Suite bileşenlerinin bir araya getirilmesi ile ise provizyon, dağıtım, konfigurasyon, monitoring, otomasyon ve yönetimi yazılımsal olarak bir arada toplayan yapıyı SDDC olarak adlandırabilirsiniz.

Bu yazı serisinde sizlere temelde “Sanallaştırma, Ağ, Depolama, Güvenlik ve Yönetim” işlemlerinin hangi servisleri kullanabildiğini aktaracağım. Devam eden yazılarımda ise bütün servisleri için daha detaya inerek uygulamalı şekilde sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Windows Server Sanallaştırma Teknolojileri

Aşağıdaki tabloda SDDC için gerekli olan yapı taşlarını sırası ile görebilirsiniz, bu makalenin ana konusu bu yapıyı sizlere net bir şekilde aktarmak ve her bir yapı taşının SDDC üzerindeki rölünü sizlere paylaşmaktır.Bu yazımda bazı bilgilerinizi de tazelemiş olacağız.


Resim -2

SANALLAŞTIRMA

Windows Server, hyper-converged

Windwos Server 2016 sanallaştırma teknolojisi Hyper-V, Virtual Switch teknolojisini aynı zamanda güvenliği, ölçeklendirebilirliği ve güvenilirliği artırmak için Guarded Fabric mimarisi ve shielded vm ler den oluşur.

Hyper-V hypervisor

Hyper-V windows için geliştirilmiş olan bir bir sanallaştırma teknolojisidir.Birden fazla konuk işletim sisteminin tek bir donanımı paylaşmasını sağlayan sanallaştırma platformudur.

Guest clustering with shared VHDX

Shared VHDX tekolojisi sayesinde fiziksel temel depolamayı bir konuk işletim sistemine sunma ihtiyacı ortadan kalkmıştır.Yeni Shared VHDX ile çevrimiçi olarak yeniden disk yapılandırma ve bir çok özellik desteklenmeye başlanmıştır.

  • Shared VHDX normal depolama alanı veya SMB dosya tabanlı bir depolama alanı olabilir.
  • Shared VHDX Hyper-V ve Host düzeyinde yedeklemeyi destekler.

Hyper-V Replica

Ağ üzerinden yazılım tabanlı sanal makinalarımızı replikalarını oluşturmamıza olanak sağlayan teknolojidir.Lokasyonlarda bulunan donanım bağımsız şekilde sanal makina kopyaları tutmamızı sağlar.

Herhangi bir 3.party replica yazılımlarına gerek olmadığı için maliyetinizi düşürür.

  • Live migration süreçlerini otomatik olarak gerçekleştirir.
  • Basit yapılandırma ve yönetim Hyper-V Manager, PowerShell veya Azure Site Recovery ile.

Network Controller

Veri merkezinizde sanal ve fiziksel ağ altyapısını yönetmek, yapılandırmak, izlemek ve sorunları gidermek için merkezi, programlanabilir bir otomasyon noktası oluşturmak gerekmektedir.

Yöneticilerin doğrudan ağ denetleyicileri ile iletişime giren bir yönetim aracı kullanır.Ağ denetleyicisi ise hem sanal hem fiziksel altyapılar dahil olacak şekilde bütün altyapımız ile alakalı bilgi sağlar.

Datacenter Firewall

Altyapınızda müşterilerinize bir hizmet olarak dağıtım yapıyorsanız, kiracılarınız sanal ağlarında gerekli izinleri verebilmesi ve yönetimini gerçekleştirebilmesi için bir katman oluşturmamız gerekmektedir.

Switch Embedded Teaming

Hyper-V ve SDN içeren ortamlarda NIC Teaming çözümüne alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Software Load Balancing

olarak duyacağınız software load balancing birden fazla sunucunun aynı iş yükünü barındırmasını sağlayarak yüksek erişebilirlik ve ölçeklendirebilirlik sağlar.Bu özellik sayesinde hızlı olarak yük dengeleme özelliklerini yapılandırabilir bulut hizmet sağlayıcılar ile entegre edilmesi ile uç nokta sistemlerinizin hızlıca oluşturulması ve yük azaldığında silinmesini destekler.Basit bir yapılandırma modeli sağlar.

DEPOLAMA

Spaces Direct

Storage Spaces Direct şirketlerin ve servis sağlayıcıların Internal disklere sahip sunucuları yüksek erişilebilir ve ölçeklendirilebilir şekilde yapılandırılabilmesi için yazılım tabanlı bir yönetim sağlar.

Storage Quality of Service

Sanal makinalarınızı depolama alanlarını merkezi olarak izleme, performans ayarlarınızın yapılabilmesi ve merkezi olarak yönetilmesi için kullanılan servistir.

Storage QoS, SMB3 protokolünü kullanarak Scale-Out Dosya Sunucusu ve Hyper-V tarafından sağlanan “Storage Spaces Direct” çözümünde entegre olarak bulunur.

Storage Replica

Storage Replica, herhangi bir sorun durumda kurtarma için sunucular veya clusterlar arasında depolama alanlarınızı belirli senkron aralıklarında bir kopyasının tutulmasını sağlayan Windows Server teknolojisidir. Senktron ve asenktron olacak şekilde 2 farklı replica tipini destekler.

İlk 3 bileşen ve kapsadığı servisleri sizlere aktardım, devam eden yazımda görüşürüz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Windows Server, Software-Defined Datacenter, SDDC, Hyper-V, Storage, Replica, SLB,

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Safranbolu doğumludur. İş hayatına profesyonel olarak 2010 yılında Şekerbank bünyesinde sistem uzman yardımcı olarak başlamıştır. Yurtiçi ve yurtdışı bir çok projede görev almıştır. Şuan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’n de özel bir firmada sistem yöneticisi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap