HP DL380 Firmware Update
 1. Anasayfa
 2. Üretici Teknolojileri

HP DL380 Firmware Update

0

HP DL380 Firmware Update.

HP DL 380 Gen10 serisi sunucusunun firmware upgrade işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikle bios, ilo ve firmware versiyonlarını güncel versiyona yükseltmemiz gerekmektedir. HPE ürünlerinde genellikle bu işlemler SPP (Service Pack for Proliant) üzerinden yapılmaktadır. Bu SPP içerisinde aynı seriden bir çok sunucuya ait gerekli güncelleme ve uygulama paketleri bulunmaktadır. Üyeliğiniz üzerinden sunucunun kontratının bulunması durumunda download işlemi gerçekleştirebilir ya da HPE destek hattından kayıt açarak talep edebilirsiniz.

HP DL380 Firmware Update Resim-1

Login olduktan sonra Product download sekmesinden sunucu marka modelinin seri numarasına göre SPP  güncel İSO dosyasını bulup download işlemini başlatıyoruz.

HP DL380 Firmware Update Resim-2

ISO Dosyasının download işleminin ardından Sunucumuzun ILO’suna kullanıcı adı ve şifremizi giriş yaparak açılan ekrandan Remote console > Media ekranı CD Rom > CD/DVD local*.iso file seçeneğinden ISO dosyamızı buraya mount ediyoruz.

HP DL380 Firmware Update Resim-3

HP DL380 Firmware Update Resim-4

Mount işleminden sonra aşağıdaki “Media inserted” uyarısı sağ alt köşede belirecektir.

HP DL380 Firmware Update Resim-5

Ardından Power sekmesinden Cold Boot veya reset yaparak sunucuyu reset diyerek restart ediyoruz. Sunucu restart olurken BIOS ekranında F11 tuşuna basıyoruz.

HP DL380 Firmware Update Resim-6

ILO’ya erişim ve yükseltmenin başlatılması

ILO üzerinden sunucuya console ile erişmek için Internet Explorer kullanılması önerilir. ILO ekranında soldaki Remote Console > Media seçeneğine tıklayarak ve sonra .NET Remote Console ile server konsoluna erişebilirsiniz. Açılan konsol ekranda Virtual Drives başlığına tıklayarak Local bilgisayardaki SPP (Service Pack for Proliant) iso dosyası Mount edin. Burada dosya uzantısı olan “.iso”nun büyük harflerle “.ISO” olarak düzenlenmesi önerilir. Sunucu reboot edildikten sonra F11 tuşuna basılarak Boot Menu’ye giriş yapın. One Time Boot ekranında ILO Virtual USB cihazı BOOT için seçin.

HP DL380 Firmware Update Resim-7

Sunucu yeniden başlarken SPP yazılımı çalışmaya başlar. Ekranda “Automatic Firmware Update Version” ve “Interactive Firmware Update Version” olmak üzere iki seçenek yer alır. Herhangi spesifik bir update hedeflemiyorsak varsayılan olarak seçili olan Automatic Firmware Update ile devam edebilirsiniz. SPP, envanter konrolünün ardından otomatik olarak update işlemlerine başlar. Update sona erdiğinde sunucu kendini yeniden başlatır.

HP DL380 Firmware Update Resim-8

Automatic Firmware Update Version seçildikten sonra kurulum işlemleri devam eder.

HP DL380 Firmware Update Resim-9

SPP analiz işlemlerinin yapıldığını görüyoruz. Ardından Kurulum işlemleri devam edecek.

HP DL380 Firmware Update Resim-10

İşlemler tamamlandıktan sonra firmware versiyon geçişini sonlandırırken remote console bağlantısını bu sürede kapatıyor. Firmware işlemleri devam ediyor. Ardından işlemi başarılı şekilde tamamladığımızı görüyoruz.

HP DL380 Firmware Update Resim-11

HP DL380 Firmware Update Resim-12

HP DL380 Firmware Update Resim-13

İşlemler bittikten sonra sunucu reboot edilerek sorunsuz şekilde kullanıma hazır hale gelecektir. ILO firmware versiyonumuz 2.70 versiyondan güncel olan 2.72 versiyonuna sorunsuz güncellenmiştir.

HP DL380 Firmware Update Resim-14

Bu adımlarla birlikte ILO firmware güncel versiyona yükseltilmiştir. Versiyon changelog için, https://support.hpe.com/connect/s/softwaredetails?language=en_US&softwareId=MTX_7d8ee25ee8fe4031b47179d44c&tab=revisionHistory

Bu yazıda HP DL380 Firmware Update işleminin nasıl yapıldığına değinilmiştir.
Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.
Referanslar

www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 8
  harika_
  Harika!!
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Profesyonel iş hayatıma almış olduğum Microsoft System ve Network Eğitimi ile birlikte hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında Sistem Yöneticisi – Sanallaştırma Uzmanı gibi pozisyonlarında görev aldım. Kasım 2023 Tarihinden itibaren Radore Data Center Backup,Storage & Virtualization Speacialist olarak çalışmaya devam ediyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir