1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri

Procurve Switch’ler ve Yönetimi – Manager ve Operator Level Password


2

Procurve switch’lerde manager ve operator password olmak üzere iki tip level password’ü bulunur. Belli level’lar arası geçiş yapmak için bu password korumalarından geçmek gerekir.

Operator level read-only bir level’dır. Genel anlamda durum bilgisi edinme ve bağlantı durumunu doğrulama işlevleri bu level’da yerine getirilir. Operator level’a yetkisiz kullanıcıların girmesini engellemek için bu level’a password ataması yapmak gerekir. Bu password ataması global configuration level üzerinde “Password operator” komutu kullanılarak yapılır.


Resim 1

Manager level’a yetkisiz kişilerin girmesini engellemek için manager password’ünü yapılandırmamız gerekir. Manager level, operator level üzerinde yapılan tüm işlevleri kapsadığı gibi, copy, write, erase gibi parametrelerinde çalıştığı level’dır. Bu level üzerine password ataması yapmak için yine global configuration level üzerinde “Password manager” komutu çalıştırılır.


Resim 2

Manager ve operator password’lerine ek olarak kullanıcı ismi de tanımlanabilir.

Atanmış Password’lerin Silinmesi:


Resim 3

Daha önceden konfigürasyonu yapılmış passwordleri silmek için switch’lerin ön kısmında bulunan “Clear” butonuna ince bir çubukla 1 saniye kadar basık tutmak gerekir. Bu işlem yapıldığı takdirde cihaz üzerinde bulunan manager ve operator password’leri sinilir.

Eğer sadece manager password’ü biliyorsa global configuration level üzerinde “no password” komutunu çalıştırarak cihaz üzerindeki tüm password’ler resetlenebilir.


Resim 4

“No password” komutu bize üç farklı seçenek sunar. Bunlar;

–          Manager: Manager password’ünü resetlemek için kullanılır.

–          Operator: Operator password’ünü resetlemek için kullanılır.

–           All: Tüm password’leri resetlemek için kullanılır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar


Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Sakarya doğumludur. İstanbul Üniversitesi’nde Matematik/Fen ve Teknoloji öğretmenliğini bitirmiştir. Yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde yapmıştır. Bilişim sektöründe çeşitli firmalarda sistem ve network sorumlusu olarak çalışmıştır. Bazı kurumlarda sistem ve network üzerine uzmanlık eğitimleri vermiştir. Şu anda Netaş şirketinde kurumsal danışman olarak görev yapmaktadır. Microsoft System Center ürünleri, Powershell ve Azure teknolojileri ile ilgilenmektedir. 2016 yılında Microsoft tarafından Cloud and Datacenter alanında MVP unvanını almıştır.

Yorum Yaz

Yorumlar (2)

  1. 8 sene önce

    Teşekür ederim Engin Bilgileriniz için

  2. Teşekür ederim Engin Bilgileriniz için FIRAT YAŞAR BEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir